Watykan: więcej rekrutów w Gwardii Szwajcarskiej [VIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chroniąca papieża Gwardia Szwajcarska cieszy się wśród młodych Szwajcarów niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczy o tym choćby fakt, że w tym roku przysięgę na wierność papieżowi złoży w ramach tradycyjnej ceremonii 6 maja 40 nowych rekrutów.

Jest to najwyższa liczba od wielu lat. W ubiegłym roku było tylko 23 rekrutów, w latach poprzednich – od 30 do 40. Spośród nowych gwardzistów 23 pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, 13 – z francuskojęzycznych, a czterech – z włoskojęzycznych.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).

W tym roku po raz pierwszy rekruci ukończyli dodatkowo miesięczne szkolenie w kantonalnej jednostce policji w Tessinie. Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Ochrona Domu św. Marty, w którym mieszka papież, sprawowana jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

foto. Nickolay Abley/flickr.com

Watykan: więcej rekrutów w Gwardii Szwajcarskiej [VIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze