fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Watykan: zakończył się Rok Jubileuszowy św. Jozafata

W watykańskiej Bazylice św. Piotra zakończył się 12 listopada Rok Jubileuszowy 400-lecia męczeństwa św. Jozafata Kuncewicza. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Kazanie wygłosił arcybiskup Wilna Gintaras Grušas. Zgodnie z decyzją litewskiego parlamentu obchody roku jubileuszowego na Litwie odbyły się na szczeblu państwowym.

W kazaniu abp Grušas podkreślił, że życie św. Jozafata było związane z wieloma narodami Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w tym z Ukrainą, Litwą, Polską i Białorusią.

„Jego życie – powiedział biskup – poruszyło wiele ludów i narodów, ponieważ starał się doprowadzić wszystkich do jedności w Chrystusie. W obliczu trudności, z jakimi borykamy się dziś na świecie, na Ukrainie i w innych krajach, pośród wojen, migracji i wielu innych kryzysów, życie Jozafata daje nam nadzieję, że Pan może użyć każdego z nas jako narzędzia do ustanowienia swojego królestwa tutaj na ziemi, zaczynając od naszych serc i działając w otaczającym nas świecie „.

>>> Watykan: w bazylice św. Piotra zostanie odprawiona liturgia greckokatolicka

Arcybiskup Wilna zauważył, że św. Jozafat był człowiekiem, który przyjął Boże wezwanie do współpracy w osiąganiu jedności i pokoju, a także człowiekiem głębokiej modlitwy. „Św. Jozafat troszczył się również o zbawienie dusz, wykorzystując sakramenty przede wszystkim do nawracania ludzi do Boga i umacniania ich w drodze do nieba. Jozafat był również wybitnym kaznodzieją, a dzięki jego kazaniom wielu nawróciło się i wielu weszło na łono Kościoła katolickiego. Jego męczeńska śmierć nie była zaskoczeniem, ponieważ wcześniej było wiele zamachów na jego życie. „Można powiedzieć, że miał pragnienie męczeństwa. Kiedyś powiedział: „Wiem, że chcą mnie zabić, ale Ojcowie Kościoła też byli zabijani za prawdę”. Pod tym względem był naprawdę bardzo podobny do Ojców Kościoła, którzy starali się przyłączyć do cierpienia Chrystusa i postrzegali śmierć jako okazję do ostatecznego zjednoczenia z Chrystusem” – mówił kaznodzieja.

Plac św. Piotra w Watykanie, fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

„Dzisiaj, kiedy gromadzimy się tutaj w Bazylice św. Piotra, przy jego grobie, w 400. rocznicę jego męczeńskiej śmierci i narodzin dla nieba, zwracamy się do św. Jozafata jako naszego orędownika, nauczyciela i przykładu dla nas w życiu. Módlmy się do Boga, aby nasze serca zostały dotknięte Bożą iskrą, która rozpaliła jego serce Bożą miłością, i aby wzrastała w nas wraz z naszą wiarą, ukierunkowaną na pojednanie z Bogiem i bliźnimi w dążeniu do zbawienia dusz. Ta miłość do naszych nieprzyjaciół jest tak wielka, że chcemy ich nawrócić i zanurzyć w Bożej miłości, aby wszyscy stali się jednością” – dodał na zakończenie abp Grušas.

Abp Szewczuk przypomniał, jak dokładnie rok temu, wraz z arcybiskupem Wilna i biskupami UKGK, uroczyście otworzył Rok Jubileuszowy św. Jozafata modlitwą przy jego grobie i podziękował abp. Grušasowi za udział w obchodach jubileuszowych rocznicą. „Dziękuję za to, że wspominając św. Jozafata, leczysz współczesne rany Europy i Ukrainy” – powiedział arcybiskup.

Zwierzchnik UKGK podziękował nuncjuszowi apostolskiemu w Ukrainie oraz wszystkim biskupom, kapłanom i świeckim za udział w Liturgii, szczególnie zwracając się do delegacji litewskiej. Pozdrowił również ojców i siostry z bazyliańskiej wspólnoty zakonnej, z którego wywodził się święty Jozafat, a także Ukraińskie Papieskie Kolegium w Rzymie, nazwane na jego cześć. Studenci tej uczelni towarzyszyli Boskiej Liturgii śpiewem.

>>> Watykan: podano skąd przyjadą mniszki do klasztoru „Mater Ecclesiae”

Zwierzchnik UKGK zwrócił się do ukraińskich pielgrzymów, którzy tak licznie przybyli tego dnia do Rzymu i przystąpili do spowiedzi i komunii św. „Być może dla św. Jozafata jest to największy zaszczyt, jaki my, razem jako lud Boży, możemy uczynić w dniu jego wspomnienia. To on bowiem nakazał nam uczynić wszystko, abyśmy przez sakrament spowiedzi uwolnili się od grzechu i całym życiem zjednoczyli się z Panem Bogiem mocą Krwi i Ciała ukrzyżowanego Zbawiciela” – powiedział abp Szewczuk.

W uroczystej Boskiej Liturgii w Watykanie uczestniczyła liczna delegacja litewska na czele z przewodniczącą parlamentu Victorią Čmilite-Nielsen. Z abp Szewczukiem koncelebrowali litewscy biskupi: arcybiskup Gintaras Grušas z Wilna i przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy, nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas, komisarz papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore abp Rolandas Makrikas oraz biskupi: Dionizy Lachowycz i Irynej Biłyk z UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze