EPA/FLORIAN WIESER

Wiedeń: przedstawiciele religii i polityki wspólnie upamiętnili ofiary zamach terrorystycznego

Przedstawiciele Kościołów i wspólnot religijnych oraz czołowi politycy podczas wspólnej „godziny pamięci i żałoby” upamiętnili ofiary zamachu terrorystycznego, do którego doszło wieczorem 2 listopada w centrum Wiednia. Nabożeństwu w katedrze św. Szczepana przewodniczyli arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, luterański biskup Michael Chalupka i prawosławny metropolita Arseniusz (Kardamakis).

Wraz z nimi uczestniczyli też przewodniczący Wspólnoty Islamskiej w Austrii, Ümit Vural i wiceprzewodnicząca Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, Claudia Prutscher. Przedstawiciele Kościołów i religii odmawiali swoje modlitwy i zapalali świece za zabitych w czasie zamachu. „Prosimy o błogosławieństwo i pokój dla zmarłych, rannych, okrytych żałobą oraz dla całego kraju”, powiedział kard. Schönborn. Zaapelował, aby nie została zniszczona sprawdzona jedność i współżycie między religiami w Austrii. Arcybiskup Wiednia podkreślił, że pokój nie jest gotowym produktem, lecz siecią wielu indywidualnych zainteresowań, odpowiednich stylów zachowań, na przykład wyrzeczenia się mowy nienawiści lub podsycania uprzedzeń.

>>> Wiedeń: zastrzelony terrorysta był zwolennikiem tzw. Państwa Islamskiego 

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Kard. Schönborn podziękował wielu instytucjom w Austrii; od władzy wykonawczej po administrację, służbę zdrowia, sądownictwo i rząd. W czasie kryzysu zapewniają one porządek, a tym samym bezpieczeństwo i pokój. Kilkakrotnie w swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie pokoju między religiami w Austrii, który wyrósł ze straszliwych doświadczeń wojen religijnych i morderczych prześladowań Żydów. „Zgodnemu życiu między religiami nie mogą zagrozić akcje nienawiści pojedynczych szaleńców”, przekonywał kardynał.

>>> Kard. Schönborn wezwał do modlitwy za ofiary ataku w centrum Wiednia 

W „godzinie pamięci” w katedrze św. Szczepana uczestniczył prawie cały rząd z prezydentem, Alexandrem Van der Bellenem i kanclerzem Sebastianem Kurzem oraz przewodniczącym parlamentu Wolfgangiem Sobotką. Obecny był też burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

Wszyscy uczestnicy uroczystości w katedrze siedzieli w dużych odstępach, zgodnie z obowiązującymi przepisami czasu pandemii. Przed nimi na podłodze ułożono kompozycję z białych kwiatów i ustawiono świece upamiętniające zabitych w zamachu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze