Wiemy, kto będzie patronem pojednania polsko-ukraińskiego
Wola pogłębiania dialogu i pragnienie głębszego pojednania polsko-ukraińskiego znajdą się w dokumencie, który podpiszą we wtorek na Jasnej Górze przedstawiciele episkopatu Polski i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Patronem pojednania może być św. Jan Paweł II.
Wspólne stanowisko w tej sprawie podpiszą w bibliotece jasnogórskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz przebywający od kilku dni w Polsce zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.
Podpisanie dokumentu odbędzie się w trakcie odbywającego się we wtorek na Jasnej Górze spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Jednym z tematów obrad będą relacje polsko-ukraińskie oraz współpraca obu Kościołów.
W poniedziałek abp Szewczuk, wraz z polskimi hierarchami, uczestniczył w uroczystościach święta Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem, podczas Apelu Jasnogórskiego, modlił się o umocnienie wzajemnego pokoju i dobrego sąsiedztwa między narodami polskim i ukraińskim.
Ukraiński arcybiskup ocenił, iż „to, co się dokonuje w tych dniach na Jasnej Górze w naszych wzajemnych relacjach, jest ogromnym błogosławieństwem bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji św. Jana Pawła II o dwóch bratnich i bardzo bliskich sobie słowiańskich narodach”.
„Szczególnym wyrazem tej bliskości z nami jest obecna wspólna inicjatywa, razem z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, aby tu, w jasnogórskim sanktuarium, centrum duchowym Polski, ogłosić świętego Jana Pawła II orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania” – powiedział w poniedziałek wieczorem abp Szewczuk.
Ocenił, że „dramatyczne wydarzenia związane z wojną na wschodzie Ukrainy oraz niepokoje polityczne w różnych częściach świata jeszcze mocniej nas złączyły między sobą i pokazały, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni we wspólnych działaniach”.
Nawiązując do obchodzonych w tym roku rocznic: 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, 30-lecia obalenia muru berlińskiego oraz 30-lecia legalizacji Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie, abp Szewczuk ocenił, że „w tych wydarzeniach jest wyrażone cudowne wstawiennictwo Matki Boskiej i osoby św. Jana Pawła II”.
„To oni obalili komunizm i ujawnili całemu światu męczennictwo tylu znanych i nieznanych świadków Chrystusa we Wschodniej Europie, i im zawdzięczamy odrodzenie wolnej Polski i wolnej Ukrainy” – mówił ukraiński hierarcha.
„Wspólna wiara w Jezusa Chrystusa wzywa nas do pojednania, do braterstwa i do szacunku. Wzywa nas do szukania tego co łączy. Wzniecanie skrajnych nacjonalizmów i niechęci byłoby działaniem przeciwko chrześcijańskiej tożsamości, byłoby rażącym anachronizmem, niegodnym obu wielkich narodów” – powiedział abp Szewczuk, przytaczając przesłanie Jana Pawła II sprzed ponad 28 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |