Fot. By Marcin Białek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4071301

Wilno: możliwe, że dostęp do Kaplicy Ostrobramskiej będzie ograniczony

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rozpoczęły się prace renowacyjne Kaplicy Ostrobramskiej i przylegającego do niej barokowego kościoła św. Teresy – poinformowała we wtorek PAP kuria wileńska. Prace potrwają do 2020 roku.

„Jest to kontynuacja działań, które faktycznie zostały zapoczątkowane w 2017 roku” – poinformowała kuria wileńska, powołując się na ekonoma archidiecezji wileńskiej Mykolasa Juozapavicziusa.

„Przystępujemy do kolejnego etapu, który będzie zauważalny dla odwiedzających kaplicę” – dodała w rozmowie z PAP przedstawicielka kurii Żivile Peluritiene.

Zaznaczyła ona, że „będą czynione wszelkie starania, by kaplica podczas praca nie była zamykana”, ale nie wyklucza się, że „dostęp do niej czasami będzie ograniczony”.

>>> Wilno: remont kaplicy ostrobramskiej

Służba Ekonoma Archidiecezji Wileńskiej przed kilkoma tygodniami poinformowała, że odbył się przetarg na wykonanie prac budowlanych i renowacyjnych kościoła św. Teresy, Kaplicy Ostrobramskiej i prowadzących do niej schodów. Umowa została podpisana ze spółką HSC Baltic.

fot. pixabay

W czasie remontu zostanie odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice oraz zmieniony system wentylacyjny. Zostanie zainstalowana winda, która pozwoli na odwiedzanie kaplicy osobom niepełnosprawnym. Po remoncie obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdzie się za specjalnym szkłem i zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

W kościele św. Teresy odnowione będą witraże, malarstwo ścienne, sklepienia, centralne drzwi. Część piwnicy pod kościołem zostanie dostosowana do potrzeb pielgrzymów, a w galerii łączącej kościół z kaplicą znajdzie się miejsce dla odrestaurowanych organów. W kaplicy, kościele i galerii zostanie zainstalowany spójny system audiowizualny i kamery monitoringu.

>>> Wilno: rozpoczął się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

Prace potrwają do 2020 roku, a ich koszt wyniesie ponad 2 mln euro.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI w. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych i nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Zobacz także
Wasze komentarze