Wizyta w Japonii jest marzeniem papieża Franciszka
Wizyta papieża Franciszka w Japonii jest spełnieniem jego marzenia – powiedział japońskiej telewizji publicznej NHK kardynał Jean-Claude Höllerich SJ.
Ojciec święty od dawna chciał odwiedzić ten kraj – dodał nowo mianowany kardynał, były prorektor katolickiego Uniwersytetu Sophia w Tokio, nad którym nadzór sprawuje Towarzystwo Jezusowe. Kardynał spędził w Japonii w sumie ok. 20 lat. Wizyta na katolickim uniwersytecie jest jednym z punktów papieskiej wizyty.
Ogłoszony kilka dni temu program listopadowej pielgrzymki papieża Franciszka do Japonii jest głównym tematem podejmowanym podczas niedzielnych mszy świętych w Kościele japońskim.
Nawiązując do Ewangelii o nieużytecznych sługach, ksiądz Ryotaro Yamamoto z kościoła pw. św Judy Tadeusza w Tokio podkreślił, że papież przybywa do Japonii jako servus servorum Dei, czyli sługa sług Bożych. Podkreślił, że wskazuje na to intensywny program papieskiej wizyty. Franciszek przyleci do Tokio w sobotę 23 listopada wieczorem. Spotka się tego dnia z biskupami japońskimi. W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, poleci do Nagasaki, czyli najbardziej katolickiego miasta w Japonii.
W parku, w którym znajduje się epicentrum wybuchu bomby atomowej zrzuconej na miasto w sierpniu 1945 roku, ojciec święty wygłosi przesłanie w sprawie zakazu użycia broni jądrowej. Papież odwiedzi miejsce męczeństwa japońskich katolików i misjonarzy, zamęczonych w czasie trwających ponad dwa i pół wieku prześladowań katolików. Prześladowania zakończyły się dopiero w końcu XIX wieku. Jednym z zamęczonych na wzgórzu Nishizaka w 1643 r. misjonarzy był polski jezuita o. Wojciech Męciński.
W niedzielę 24.11 po południu papież będzie celebrował w Nagasaki mszę świętą, a po liturgii poleci do Hiroshimy, miasta, które jako pierwsze na świecie padło ofiarą ataku bronią jądrową w czasie drugiej wojny światowej. W Parku Pokoju w Hiroshimie Franciszek poprowadzi „Spotkanie dla pokoju”. Tego samego dnia ojciec święty wróci w nocy do Tokio. Trasa papieskiej podróży w ciągu jednego dnia wyniesie w sumie 2400 km.
W poniedziałek 25 listopada Franciszek spotka się w Tokio z ofiarami trzęsienia ziemi, tsunami i promieniowania spowodowanego awarią w elektrowni jądrowej w Fukushimie, 8 lat temu. Następnie odwiedzi cesarza Japonii Naruhito, po czym spotka się z młodzieżą w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Tokio. Po spotkaniu z młodymi ojciec święty będzie celebrował mszę świętą na stadionie Tokyo Dome, w centralnej części stolicy Japonii. Po Eucharystii spotka się z premierem Japonii Shinzo Abe, a później ze znanymi osobistościami i przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.
Dzień wylotu Papieża z Japonii, 26 listopada, rozpocznie się prywatną mszą świętą, którą Franciszek będzie celebrował ze współbraćmi z Towarzystwa Jezusowego w kaplicy przy Uniwersytecie Sophia. Po liturgii odbędzie się spotkanie z jezuitami. Papież odwiedzi chorych i starszych współbraci przebywających w Domu Loyoli oraz zwiedzi Uniwersytet Sophia. 26 listopada około południa ojciec święty opuści Japonię i uda się do Rzymu.
Ks. Yamamoto wezwał wiernych do modlitwy o zdrowie dla 82-letniego papieża oraz o to, aby dzięki bliskości ojca świętego, każdy katolik w Japonii poczuł się na nowo powołany do służenia Chrystusowi. Podczas homilii wyjaśnił, kim jest papież w Kościele katolickim i jaką pełni w nim rolę. Wyjaśnienie dotyczące podstawowych zasad funkcjonowania Kościoła katolickiego jest potrzebne, ponieważ znaczną część katolików japońskich stanowią wierni nawróceni na katolicyzm w wieku dorosłym, a nawet dojrzałym. Bywa, że są oni jedynymi katolikami w buddyjskiej rodzinie, a więc nie wychowali się w tradycji katolickiej.
Jeszcze kilka dni trwać będzie internetowa rejestracja osób, które chciałyby wziąć udział w papieskich mszach świętych w Tokio i w Nagasaki. Do udziału w Eucharystii z papieżem zachęcił przebywających w Japonii Polaków podczas mszy św. sprawowanej po polsku o. Paweł Janociński OP, duszpasterz Polonii japońskiej.
Papież Franciszek jest drugim po św. Janie Pawle II następcą św. Piotra, który odwiedzi Japonię. Polski papież odwiedził Japonię w lutym 1981 roku. Pielgrzymka do tego kraju była wówczas najdłuższym zagranicznym wyjazdem 61-letniego papieża. Jako młody jezuita Jorge Mario Bergoglio chciał zostać misjonarzem w Japonii. Uniemożliwiła mu to choroba.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |