Fot. PAP/Mateusz Marek

Władze Konferencji Kościołów Europejskich przyjęły kandydaturę Prawosławnego Kościoła Ukrainy

Władze Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) przyjęły wniosek Prawosławnego Kościoła Ukrainy o przyjęcie do tej ekumenicznej organizacji, skupiającej Kościoły wschodniochrześcijańskie, prawosławne, protestanckie, anglikańskie i starokatolickie naszego kontynentu.

Złożył go metropolita Eustracjusz (Zoria), kierujący Wydziałem Kościelnych Kontaktów Zewnętrznych PKU we wrześniu ub.r. w czasie trwania zgromadzenia ogólnego KEK w Karlsruhe. Sprawą zajął się 20-osobowy zarząd KEK podczas pierwszego z dwóch dorocznych posiedzeń, jakie odbyło się w dniach 23-25 marca w Brukseli. Zgodnie ze statutem KEK decyzja ta nabierze mocy sześć miesięcy po tym, jak zarząd zgłosi Kościołom i organizacjom członkowskim swą decyzję, chyba że co najmniej jedna czwarta z nich się temu sprzeciwi. W takim przypadku zarząd pozostawi decyzję w tej sprawie najbliższemu zgromadzeniu ogólnemu. Wówczas, podczas głosowania z udziałem co najmniej połowy członków KEK, wymagana będzie zwykła większość głosów. Taka decyzja stanie się wówczas ostateczna i wiążąca.

>>> Zmiany w Ławrze Peczerskiej mają wykluczyć wpływy rosyjskie

Prawosławny Kościół Ukrainy utworzyły w grudniu 2018 roku: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz kilku biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (który nadal istnieje na Ukrainie). W styczniu 2019 r. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej przyznał mu autokefalię (samodzielność), pomimo sprzeciwów Patriarchatu Moskiewskiego, który dotychczas miał na Ukrainie pozycję dominującą. Do tej pory PKU uznały: Patriarchat Konstantynopola, Kościół Grecji, Kościół Cypru i Patriarchat Aleksandrii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze