epa05605063 Evacuated people spend the night in a hangar of busses used as a temporary shelter, in Camerino, Marche Region, central Italy, 27 October 2016. Rescue teams are on their way to isolated villages near the epicenter of a 5.4-magnitude quake that struck central Italy on 26 October evening. Two strong earthquakes hit central Italy on 26 October evening, a 5.4 and a 5.9-magnitude, according to Italy’s National Institute of Geophysics and Volcanology (INGV). EPA/ROBERTO ALMONTI Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: ok. 2-3 tysięcy osób bez dachu nad głową po trzęsieniu ziemi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ok. 2-3 tysięcy osób jest bez dachu nad głową po środowym trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech – podała w czwartek Obrona Cywilna. Brak ofiar to cud, biorąc pod uwagę siłę wstrząsów – ocenił szef MSW Angelino Alfano. Zniszczenia w wielu miasteczkach są duże.

Lokalne służby medyczne podają, że o pomoc lekarską poprosiło około 40 osób z niegroźnymi obrażeniami.

Tysiące ludzi w obawie przed następnymi wstrząsami po dwóch silnych wieczorem o magnitudzie 5,4 i 5,9 spędziły noc pod gołym niebem. Łącznie w ciągu kilkunastu godzin zanotowano ponad 200 wstrząsów wtórnych.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionie Marche w pobliżu epicentrum wstrząsów – miasta Macerata. Są tam setki osób bez dachu nad głową. Ich domy zostały zniszczone lub nie mogą do nich wrócić, dopóki nie zostanie sprawdzony ich stan techniczny.

Lokalne władze w Marche określają sytuację w rejonie jako skrajnie poważną. Region został zniszczony w trzęsieniu ziemi 24 sierpnia, na skutek którego w środkowych Włoszech zginęło prawie 300 osób. Nowe wstrząsy wywołały dalsze straty. Podobnie jest w Amatrice, epicentrum kataklizmu sprzed dwóch miesięcy.

Zburzone i naruszone są domy w historycznych centrach miejscowości wokół Maceraty: Camerino, Visso, Ussita,Castelsantangelo sul Nera, Cessapalombo, Muccia Caldarola.

Media mówią o powrocie koszmaru trzęsienia ziemi. Za cud uznano, że nie ma ofiar śmiertelnych mimo dużej siły i rozległości najnowszych wstrząsów. Drugi, silniejszy wstrząs po godzinie 21 w środę nastąpił, gdy ludzie już byli poza swoimi domami, z których uciekli po pierwszym wstrząsie.

W Tolentino 73-letni mężczyzna zmarł na zawał, zapewne ze strachu. W tym miasteczku oraz w miejscowościach Matelica i Cingoli koło Ankony ewakuowano szpitale, a w Camerino – więzienie.

Intensywne prace prowadzone są w Rzymie, gdzie wstrząsy również były bardzo mocno odczuwalne. Nie odnotowano żadnych poważniejszych zniszczeń. Ekipy techniczne sprawdzają pęknięcia ścian i miejsca, w których odpadły kawałki murów.

Na papieskim profilu na Twitterze pojawiła się w czwartek wiadomość, w której Franciszek zapewnia o modlitwie za wszystkich, których dotknęło trzęsienie w środkowych Włoszech.

Galeria (10 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze