Ratunek dla migrantów fot. EPA/HERMINE POSCHMANN

Włochy: kapitan statku ratującego migrantów aresztowana

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kapitan statku, który od ponad 2 tygodni czekał u brzegów włoskiej Lampedusy na wpłyniecie do portu – aresztowana. Statek organizacji SEA WATCH, mimo sprzeciwu Włoch postanowił wpłynąć do portu w Lampedusie. Na pokładzie było 40 uratowanych na morzu migrantów.

Kapitan statku to 31-letnia Carola Rackete. Swoją decyzją tłumaczyła kryzysową sytuacją na pokładzie. Statek Sea Watch 3 należy do niemieckiej organizacji pozarządowej. Dd środy czekał na zgodę na zacumowanie w porcie na Lampedusie, a wcześniej od 12 czerwca dryfował na morzu. Załoga statku, w nocy postanowiła wpłynąć do portu, mimo że nie dostała na to zgody.


Kapitan została aresztowana, grozi jej do 10 lat więzienia. Kiedy statek zacumował, na pokład natychmiast weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej, zatrzymali 31-letnią kapitan i zawieźli ją do koszar. Kapitan została aresztowana, usłyszała zarzuty złamania kodeksu morskiego. Wcześniej prokuratura objęła ją śledztwem w sprawie – tu cytat – wspierania nielegalnej imigracji i niewykonania rozkazu. W ubiegłym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 2 262 migrantów. Już wtedy szef włoskiego MSW deklarował, że porty w jego kraju pozostaną zamknięte dla statków z migrantami ratowanymi na morzu.

Zobacz także
Wasze komentarze