EPA/ANGELO CARCONI

Włochy: zamknięto dla zwiedzających wszystkie katakumby

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papieska Komisja Archeologii Sakralnej zadecydowała o tymczasowym zamknięciu dla zwiedzających wszystkich katakumb, dostępnych dla zwiedzających na terenie Włoch. Decyzja powodowana jest względami bezpieczeństwa, w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem Covid-19.

Decyzję zaaprobował kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Wilgotne wnętrza katakumb z ograniczoną cyrkulacją powietrza sprzyjają przenoszeniu wirusów, bardziej niż zamknięte ale nowoczesne pomieszczenia muzeów i instytucji kultury. Dlatego zamknięcie podziemnych nekropolii na terenie całego kraju ma wymiar prewencyjny i wpisuje się w działania podejmowane przez Kościół w odpowiedzi na zalecenia służb i władz świeckich.

>>> W Danii i Estonii potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa

Na terenie Włoch katakumby znajdują się w Lacjum, Toskanii, Kampanii, Pulii, Umbrii, Abruzji na Sardynii oraz Sycylii. W tych regionach udostępnione publicznie są w sumie 63 obiekty.

Wg danych z wczesnego popołudnia 27 lutego, na terenie Włoch aż 528 osób zostało zakażonych koronawirusem Covid-19. 14 z nich zmarło.

>>> Włochy: odwołano msze, nabożeństwa, pogrzeby i śluby

Zobacz także
Wasze komentarze