Lisne koło Charkowa, zniszczony przez Rosjan budynek szkoły, fot. PAP/Andrzej Lange

Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 22.03.2022]

 

Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby.

 

„W niektórych obszarach, kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze radzą sobie w walkach” – mówił Kirby, odpowiadając na pytanie, czy Ukraina może wygrać tę wojnę.

 

W kontekście czwartkowego szczytu NATO Kirby podkreślił, że w Europie jest ok. 100 tys. amerykańskich żołnierzy w ramach sił rotacyjnych i stałych. Dodał, że amerykańska administracja liczy jednak na to, iż wszystkie kraje członkowskie zaangażują się w podejmowanie kolejnych decyzji.

2022-03-22 21:37:39

Korytarzami humanitarnymi wyjechało we wtorek ponad 7 tys. mieszkańców Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

 

„Faktycznie w ciągu dnia wywieziono ponad 7 tys. osób przez korytarze humanitarne z Mariupola. To 1,1 tys. mieszkańców Mariupola, którzy już byli w Berdiańsku, i prawie 6 tys. ludzi, którzy samodzielnie swoimi samochodami wyjeżdżali z Mariupola do Zaporoża” – przekazał Tymoszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Według stanu z 22 marca z atakowanego przez Rosjan Mariupola udało się wyjechać 32 tys. Ukraińców. Łącznie z korytarzy humanitarnych w kraju skorzystało 211 tys. ludzi.

2022-03-22 21:36:41

Rodzice nie zabierają z Kijowa urodzonych przez surogatki niemowląt

 

Przez wojnę rodzice z zagranicy nie zabierają z Kijowa urodzonych przez surogatki niemowląt – zauważa we wtorek ukraińska redakcja BBC. W piwnicy największej agencji współpracującej z surogatkami w Kijowie jest 41 dzieci; wkrótce będzie ich 100.

 

Każdego roku na Ukrainie surogatki rodzą ponad 2 tys. dzieci, w większości dla cudzoziemców. W kraju działa ok. 50 klinik medycyny reprodukcyjnej, wiele agencji i biur pośredników – przekazuje BBC. „Wojna postawiła tysiące surogatek i przyszłych rodziców w jednakowo strasznej sytuacji” – zauważa portal.

 

Największa agencja na Ukrainie współpracuje z 500 surogatkami będącymi w różnych stadiach ciąży. Obecnie pod jej opieką jest 41 dzieci. Niemowlęta utknęły w Kijowie, a ich rodzice nie odbierają ich ze względu na wojnę z Rosją. W związku z zagrożeniem ostrzałami pielęgniarki wraz z dziećmi przeniosły się do piwnicy.

 

Życie nie stoi w miejscu i codziennie rodzą się kolejne dzieci – wskazuje BBC. „Jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, będziemy mieć pod opieką 100 niemowląt” – mówi Denys Herman, prawnik z kliniki medycyny reprodukcyjnej.

 

Jak dodaje portal, firma zastanawia się, czy warto wywozić dzieci z Kijowa do bezpieczniejszego miejsca na zachodzie kraju, gdyż transport podczas wojny też wiąże się z ryzykiem.

2022-03-22 21:24:15

Prezydent Zełenski weźmie udział w szczycie NATO w formie online

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją – poinformował we wtorek jego rzecznik Serhij Nykyforow.

 

„Ukraina będzie tam brać aktywny udział. Jaki, dokładnie na razie nie wskazujemy. Co najmniej będzie to wystąpienie prezydenta, a maksimum – pełnowartościowy udział, oczywiście w formacie wideo” – przekazał Nykyforow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Jak dodał, wkrótce będą znane szczegóły dotyczące formatu.

 

Według rzecznika Zełenski będzie mówił podczas szczytu o konieczności zastopowania rosyjskich zbrodni wojennych przeciwko ukraińskim mieszkańcom i infrastruktury cywilnej.

 

„Można to zrobić na kilka sposobów – zamknąć niebo, przekazać Ukrainie silne środki obrony powietrznej i lotnictwo. O nowych formatach bezpieczeństwa (dla Ukrainy) nie będą rozmawiać” – dodał.

2022-03-22 21:22:41

Sztab: ponad 80 wylotów rosyjskich samolotów, w tym 29 z Białorusi

 

Rosyjskie samoloty bojowe wykonały we wtorek ponad 80 lotów na Ukrainę, w tym 29 z białoruskich lotnisk w Baranowiczach i Bobrujsku – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych we wtorek wieczorem.

 

Naloty bombowe wykonywały bombowce, szturmowce i myśliwce. Ponadto do rozpoznania użyto pięć samolotów zwiadowczych – podano w komunikacie.

 

W 27. dniu rosyjskiej agresji sztab ujawnił w raporcie sytuacyjnym, że w związku z brakiem sukcesów na polu walki, „wróg atakuje z powietrza obiekty wojskowe i cywilne w obwodach żytomierskim, kijowskim, czernihowskim, charkowskim i donieckim”.

 

Podano również, że „w akwenach Morza Czarnego i Azowskiego zadania wypełniają rosyjskie okręty”.

 

„W północno-wschodniej części Morza Azowskiego dla wsparcia grupy lądowej wojsk okupanta przebywa do pięciu okrętów różnego typu” – odnotowano.

 

Ukraiński sztab podaje, że „pomimo aktywnej propagandy żołnierze niektórych oddziałów Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji są zdemoralizowani z powodu dużych strat”. Jako przykład podaje 155. samodzielną brygadę piechoty morskiej, w której od początku wojny udziału w agresji na Ukrainę miało odmówić blisko 220 żołnierzy. Według danych ukraińskich od początku wojny w tej brygadzie zginęło ok. 50, a rannych zostało ok. 110 żołnierzy.

 

Wskazano również, że Rosjanie mają problemy z logistyką, a także, że z powodu źle zorganizowanego wsparcia medycznego ponoszą dodatkowe straty.

2022-03-22 20:49:29

Reporter z Charkowa: długie kolejki po chleb

 

Mimo ostrzału Rosjan działają niektóre sklepy, chociaż tworzą się przed nimi kolejki – opowiada o sytuacji w Charkowie obecny tam fotoreporter PAP Andrzej Lange. Zaznacza, że w mieście restrykcyjnie pilnuje się porządku. We wtorek przed długą kolejką osób czekających na chleb pojawił się wykrzykujący prorosyjskie hasła mężczyzna; został schwytany i doprowadzony na komisariat.

 

Ten człowiek był bardzo pijany, zaczął krzyczeć, że Charków jest rosyjski, że Krym jest rosyjski, że Charków jest miastem rosyjskojęzycznym, po chwili obecni na miejscu żołnierze zapakowali go do samochodu i odwieźli na komisariat – relacjonuje Lange. Dodaje, że ponieważ był świadkiem tej sytuacji ukraińscy funkcjonariusze poprosili o złożenie zeznań również jego, by udokumentować cały incydent.

 

Fotoreporter PAP opowiada, że we wtorek, tak ja i w poprzednie dni, Charków był ostrzeliwany przez siły rosyjskie. W mieście działa mało sklepów i aptek, tworzą się przed nimi kolejki, sytuacja jest bardzo zmienna, punkty które dzisiaj są otwarte jutro mogą być zamknięte, dlatego ludzie kupują rzeczy na zapas – zaznacza.

 

Lange mówi, że w atakowanym przez Rosjan mieście restrykcyjnie pilnuje się porządku i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. „Dzisiaj byłem na posterunku wojskowym na obrzeżach Charkowa, ale absolutnie nie mogłem tam robić zdjęć, bo gdyby zostały opublikowane, Rosjanie na ich podstawie mogliby zlokalizować to miejsce i je ostrzelać” – tłumaczy.

 

Podkreśla, że dziennikarze z Polski cieszą się wielką sympatią i wsparciem ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy jak tylko mogą starają się im ułatwiać pracę, ale wciąż trzymają się koniecznych w bronionym przed Rosjanami mieście procedur bezpieczeństwa.

2022-03-22 20:40:01

Władze apelują, by nie wracać za wcześnie do domów, bo mogą tam być miny i broń

 

MSW Ukrainy apeluje, by ludzie, którzy uciekli przez wojnę ze swoich domów, nie wracali do nich za wcześnie, bo mogą tam być miny i broń. Powrót do domów będzie bezpieczny, dopiero gdy ukraińskie władze dadzą „zielone światło” – oświadczył wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

 

„Chciałbym zaapelować do wszystkich, by pozostawali ostrożni, spokojni i unikali pospiesznego wracania do opuszczonych budynków” – powiedział Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak zauważył, w budynkach może być porzucona broń, amunicja, miny.

 

Wezwał Ukraińców, by poczekali, aż miejscowość zostanie skontrolowana m.in. przez policję, a oficjalne władze dadzą „zielone światło” do powrotu.

 

„Tylko potem możemy mówić o powrocie do domów po jakieś najbardziej potrzebne rzeczy, ubrania itd.” – wskazał.

2022-03-22 20:02:33

Ostrzał stacji kolejowej w Pawłohradzie, zginął człowiek

 

O ostrzale stacji kolejowej w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, w wyniku którego zginęła jedna osoba poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych.

 

„Atak rakietowy w Pawłohradzie. Zniszczona stacja kolejowa Pawłohrad-2” – poinformował na Facebooku Walentyn Rezniczenko. Wykoleiło się piętnaście wagonów towarowych. Zginęła jedna osoba.

 

Ruch kolejowy na stacji został wstrzymany na czas nieokreślony.

2022-03-22 19:46:41

W zamkniętych restauracjach całą dobę gotowane jest jedzenie dla wojska

 

Charkowskie restauracje są zamknięte z powodu wojny, ale w ich kuchniach nieustannie przygotowuje się posiłki dla broniących miasta przed Rosjanami żołnierzy – relacjonuje Andrzej Lange, fotoreporter PAP przebywający w tym ukraińskim mieście. Wszystko działa bardzo sprawnie, jedni gotują, inni rozwożą posiłki, ludzie są niesamowicie zjednoczeni – podkreśla.

 

We wtorek odwiedziłem dwie takie kuchnie, bez pieniędzy, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, codziennie przygotowuje się tam wiele posiłków dla żołnierzy – opowiada Lange.

 

Zaznacza, że kuchnie działają całą dobę, nawet w nocy, by żołnierze mogli zjeść rano ciepły posiłek.

 

Gdy jedzenie jest gotowe, wolontariusze, a są nimi teraz praktycznie wszyscy pozostali w Charkowie mieszkańcy miasta, podjeżdżają po nie własnymi samochodami i rozwożą po posterunkach – relacjonuje fotoreporter PAP.

 

Jak podkreśla, działalność karmiących żołnierzy kuchni to tylko jeden z przykładów ogromnego zjednoczenia społeczeństwa Charkowa w obliczu inwazji rosyjskiego wojska.

2022-03-22 19:33:34

Jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale miasta Łozowa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował mer Serhij Zełenski.

 

Mer przekazał, że rosyjska armia ostrzelała we wtorek cywilne obiekty. Dziewięć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. Jedna osoba zginęła.

 

Jak podaje Interfax-Ukraina, ostrzał zniszczył ok. 20 domów, uszkodzonych zostało kilka przedszkoli i szkół.

2022-03-22 19:13:16

MSW: w Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha

 

W Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha – powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany we wtorek przez Suspilne.

 

„Wróg wykorzystuje różnorodne przykrywki dla grup dywersyjno-zwiadowczych” – przekazał Jenin.

 

Jak dodał, w Kijowie zatrzymano dywersanta, który był przebrany za mnicha. W jego telefonie znaleziono instrukcje, zdjęcia posterunków, obiektów przeznaczenia wojskowego i historię połączeń do Rosji – poinformował wiceszef MSW.

2022-03-22 18:57:35

Wicepremier Wereszczuk: Putin przegrywa, więc mści się na kobietach i dzieciach

 

Ukraińska minister do spraw terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedział w wywiadzie dla TVP World, że „Władimir Putin może użyć broni chemicznej do zadania większego cierpienia ludności cywilnej”.

 

„Przegrywa wojnę, dlatego mści się na niewinnych kobietach i dzieciach” – podkreśliła Wereszczuk, która jest także wicepremier Ukrainy, i dodała: „Mamy maski gazowe. Ministrowie i inni decydenci rozprowadzają konieczne środki ochrony wśród ludzi”.

 

Wereszczuk zaznaczyła też, że to Rosja chce doprowadzić do głodu w Europie. Jak dodała, „w portach stoją pełne kontenery i statki z pszenicą, ale te porty: Mariupol, Odessa i inne, są zaminowane. Putin doskonale wie, co robi”.

2022-03-22 18:53:47

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale dzielnicy Obołoń w Kijowie we wtorek – poinformowała stołeczna administracja.

 

Wskutek wrogiego ostrzału zapaliła się ciężarówka i dwa budynki – podała wojskowa administracja Kijowa w serwisie Telegram.

 

Zgłoszenie w sprawie pożaru wpłynęło do służb po godzinie 13 (12 w Polsce). Po dwóch godzinach ogień ugaszono.

2022-03-22 18:50:15

Siły Białorusi mogą wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę – podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, białoruskie i NATO.

 

Według CNN choć ostateczna decyzja o udziale Białorusi nie została jeszcze podjęta, NATO i USA oceniają, że jest to coraz bardziej prawdopodobne oraz że reżim w Mińsku przygotowuje grunt pod dołączenie do agresji.

 

„Putin potrzebuje wsparcia” – mówi cytowany przez telewizję przedstawiciel NATO. Według źródła w białoruskiej opozycji, jednostki wojskowe są już gotowe do wejścia na Ukrainę.

 

Zachodni oficjele uważają, że choć wysłanie wojsk byłoby ryzykowne dla reżimu Łukaszenki i może zachwiać jego stabilnością, decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta przez niego, lecz przez Kreml.

 

„Tu nie chodzi o to, czego chce Łukaszenka. Pytanie brzmi: czy Putin chce kolejnego niestabilnego państwa w swoim regionie” – powiedział rozmówca CNN.

 

Mimo to, podczas wtorkowego briefingu przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że USA nadal nie widzą konkretnych sygnałów wskazujących na rychłe wkroczenie wojsk białoruskich. Ocenił jednak, że w coraz większym stopniu siły Ukrainy są w stanie przeprowadzać kontrataki, wypychając Rosjan z ich pozycji, m.in. na wschodzie i południu kraju.

2022-03-22 18:42:18

Wicepremier: pod Mariupolem porwano konwój ewakuacyjny z pracownikami

 

Pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) porwali autobusy ewakuacyjne z pracownikami służb ds. sytuacji nadzwyczajnych – poinformowała we wtorek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

 

„Dziś na korytarzu, który po raz kolejny spróbowaliśmy otworzyć, jest kolumna autobusów, są pracownicy służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, porwani przez przedstawicieli tzw. DRL. Stoją koło (miasta) Manhusz, teraz tam się zatrzymali. Próbujemy ich wyciągnąć ze wszystkich sił” – powiedziała Wereszczuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

 

„To uzgodniony korytarz, uzgodniliśmy go z Czerwonym Krzyżem i teraz ludzie są przetrzymywani jako zakładnicy. Informują, że sprzęt będzie zabrany, a ludzi albo wypuszczą albo nie” – dodała.

 

Według niej z atakowanego przez Rosjan Mariupolu chce, ale nie może wydostać się ponad 100 tys. ludzi. „Korytarza (ewakuacyjnego) jako takiego nie ma. Te, które są, są tylko dla samochodów osobowych i dla osób, które mogą iść pieszo. Proszę sobie wyobrazić, ludzie będą musieli iść 10, 20 i więcej kilometrów do punktu, w którym w bardziej bezpieczny sposób będziemy mogli ich wsadzić w autobus i wywieźć do Zaporoża” – powiedziała.

 

Zaznaczyła, że niemożliwa jest akcja ratunkowa w zbombardowanym teatrze w Mariupolu w związku z trwającymi ostrzałami. Przekazała, że część ludzi mogła jednak się uratować.

2022-03-22 18:34:27

ONZ potwierdza śmierć 953 ukraińskich cywilów od początku wojny

 

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 953 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 78 dzieci. 1557 osób zostało rannych.

 

Poprzedni bilans biuro podawało w poniedziałek, informując o 925 ofiarach śmiertelnych wśród cywilów.

 

„Uważamy, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, szczególnie na obszarach niekontrolowanych przez ukraiński rząd, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie” – napisano w dokumencie.

 

Według ONZ dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumu (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański), Trościańca (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dokładne liczby podlegają dalszej weryfikacji i nie są uwzględniane w obecnych statystykach.

 

„Większość zgonów lub obrażeń cywilów była spowodowana użyciem broni wybuchowej o szerokim obszarze rażenia, w tym ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, ostrzałów rakietowych i nalotów powietrznych” – podkreślono w komunikacie.

2022-03-22 18:04:19

Rządowa agenda: w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchły pożary

 

Nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego; może pojawić się zagrożenie radiacyjne – przekazało we wtorek na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

 

„Monitorujemy sytuację przez całą dobę. Obecnie nie odnotowujemy żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku” – poinformowała we wtorek Agnieszka Mąkosa, rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki.

 

Dodała, że w 2020 r. również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym.

 

Jak poinformowało wcześniej Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, „rosyjskie wojska zajęły tereny przy elektrowni, dlatego sytuacja w związku z pożarami nie może zostać opanowana”.

 

Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem.

 

W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania w przypadku żadnej z elektrowni na terytorium Ukrainy. Wciąż nie ma jednak kontaktu z systemami danych jądrowych w Czarnobylu.

2022-03-22 17:54:16

Co najmniej jedna osoba zginęła w porannym ostrzale sklepu w Siewierodoniecku

 

Według informacji szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja w kolejce do sklepu spożywczego w Siewierodoniecku w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad dziesięć zostało rannych. Regionalna telewizja DOM podała z kolei informację o dwóch zabitych.

 

Telewizja DOM opublikowała nagranie swojej reporterki z miejsca ataku. Widać na nim zniszczony budynek i ślady krwi na ziemi. Reporterka podała, że zginęły dwie osoby.

 

„Rano okupanci ostrzelali w Siewierodoniecku ludzi, którzy stali w kolejce do sklepu spożywczego. Jedna osoba zginęła, ponad 10 zostało rannych” – podał w Telegramie Serhih Hajdaj, szef władz obwodowych.

 

Jak podał, trwa ustalanie szczegółów i rodzaju broni, której użyto.

2022-03-22 17:46:04

W Czernihowie ludzie gotują jedzenie na ulicy

 

Ponad połowa mieszkańców Czernihowa na północy Ukrainy wyjechała w związku z rosyjskimi atakami; ludzie, którzy zostali w mieście, gotują jedzenie na ulicy, prądu nie ma od ponad tygodnia, zwłoki godzinami leżą na chodnikach – alarmuje mer miasta Władysław Atroszenko.

 

Mer powiedział Ukraińskiej Prawdzie, że obecnie nie ma możliwości włączenia energii elektrycznej.

 

„To nie są pojedyncze przypadki, kiedy podczas bombardowania – jako że w mieście nie ma prądu, łączności – zabici po prostu godzinami leżą na chodniku. Bo nie można dodzwonić się i zabrać ciała do kostnicy” – przekazał.

 

Bardzo dużo osób straciło pracę i nie mają możliwości kupienia jedzenia. Wybór artykułów w sklepach się pogorszył, do miasta faktycznie nie ma dostaw. Ludzie gotują jedzenie na ulicy, na ogniu.

 

Atroszenko ocenia, że z miasta wyjechała ponad połowa mieszkańców. Zostały przede wszystkim osoby wymagające opieki, które nie mają dokąd uciec.

 

Mer alarmuje, że w ostatnich dniach liczba ostrzałów znacznie wzrosła. „Rosyjska armia świadomie ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe. Ostrzały odbywają się całkowicie chaotycznie, a ich celem jest jeszcze większe nastraszenie ludności” – mówi.

 

Nie ma sensu liczyć, ile budynków zostało zniszczonych, bo bilans zmienia się co godzinę – dodaje. Szacuje, że takich budynków są setki.

 

Zaznacza, że na miasto Rosjanie wystrzelili kilkadziesiąt rakiet manewrujących.

 

Poinformował, że kilka razy otrzymywał od Rosjan propozycję oddania miasta w ich ręce. „Nikomu nie oddamy Czernihowa. Chcę, by usłyszała to cała Ukraina” – zapewnia.

2022-03-22 17:32:15

Siły zbrojne Ukrainy po raz ósmy zaatakowały Rosjan na lotnisku w Czornobajiwce

 

O ósmym ataku na zajęte przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim poinformowały we wtorek ukraińskie siły powietrzne. Wojska agresora, które używają lotniska do bazowania śmigłowców, poniosły tam już duże straty, a kolejne ataki Ukrainy stały się tematem memów.

 

„Ósmy odcinek pierwszego sezonu. Bez przerwy na reklamę” – poinformowało na Facebooku dowództwo sił powietrznych Wschód.

 

Ataki na siły rosyjskie w Czornobajiwce Ukraińcy przeprowadzili 27 lutego, 7, 15, 16, 18, 19 i 21 marca.

 

Czornobajiwka to lotnisko pod Chersoniem. „Wygląda na to, że dla rosyjskich wojsk to jedyne dostępne lotnisko, gdzie mogą przerzucać swoje samoloty z Krymu. Przez wieś biegnie też droga kolejowa Chersoń-Mikołajów i trasa E58 z Rostowa nad Donem do Odessy. To dlatego Czornobajiwka jest tak ważna dla rosyjskich wojsk” – pisze białoruska niezależna Nasza Niwa.

 

Portal przypomina, że po zajęciu lotniska przez Rosjan 27 doszło tam do pierwszego ukraińskiego ataku – z dronów Bayraktar. Rosjanie jednak znowu rozmieścili tam swoje maszyny. 7 marca siły ukraińskie zniszczyły tam 30 śmigłowców, 16 – kolejne siedem. 18 marca Kijów poinformował o zlikwidowaniu ważnego punktu dowodzenia 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego Rosji i generała Andrieja Mordwiczowa.

 

Czornobajiwkę nazwano „miejscem przeklętym” dla Rosjan, a ich niepowodzenia stały się tematem licznych memów w internecie.

2022-03-22 17:04:38

Dziennikarka ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske Wiktorija Roszczyna jest na wolności – podaje we wtorek portal tego nadawcy. Według mediów Rosjanie uprowadzili reporterkę w ubiegłym tygodniu.

 

Rosjanie w poniedziałek uwolnili dziennikarkę. Roszczyna jest już na terytorium kontrolowanym przez rząd w Kijowie i zmierza do Zaporoża, gdzie spotka się z bliskimi – czytamy.

 

Jak podaje Hromadske, kilka godzin temu prorosyjskie media i kanały w serwisie Telegram zaczęły udostępniać nagranie, na którym Roszczyna mówi, że nie ma pretensji do rosyjskich służb, które trzymały ją w niewoli. Dodaje, że rzekomo uratowano jej życie.

 

„To nagranie, które było warunkiem uwolnienia, dziennikarka nagrała pod naciskiem rosyjskich przedstawicieli struktur siłowych. Całą prawdę o zatrzymaniu i pobycie w niewoli Wiktoria opowie sama wkrótce” – podkreśla Hromadske.

 

W piątek Hromadske napisało na Telegramie, że jego dziennikarka Roszczyna najprawdopodobniej jest więziona przez Rosjan. Reporterka nadawała z południowej i wschodniej części kraju od początku wojny.

 

12 marca redakcja nie zdołała nawiązać łączności z dziennikarką. Świadkowie poinformowali, że kobieta przebywała wtedy w okupowanym przez Rosjan Berdiańsku. 16 marca redakcja dowiedziała się, że najpewniej dzień wcześniej Roszczyna została zatrzymana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

2022-03-22 16:16:54

SBU: w inwazji na Ukrainę może wziąć udział 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy

 

Pięć białoruskich grup batalionowo-taktycznych, czyli około 5 tys. żołnierzy, już jest gotowych do wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Łącznie w inwazji może wziąć udział 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy – ocenił generał Wiktor Jahun ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

 

„Główne siły, które mogą zostać posłane do walki, są uzupełniane przez 5-tysięczne oddziały rezerwowe i dodatkowo przez kilka tysięcy żołnierzy w ramach tzw. trzeciego rzutu” – stwierdził Jahun, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN. „Najważniejszym celem władz Białorusi pozostaje jednak zabezpieczenie logistyki rosyjskich wojsk” – dodał generał.

 

W ocenie SBU ewentualnymi kierunkami natarcia białoruskiej armii mogą być Włodzimierzec w obwodzie rówieńskim, a także Łuck i miasto Kowel w obwodzie łuckim, nieopodal granicy z Polską. „Właśnie tamtędy transportowana jest większość broni i sprzętu wojskowego z Zachodu” – wyjaśnił Jahun.

 

„Alaksandr Łukaszenka praktycznie nie kontroluje sił zbrojnych Białorusi. Tamtejsi dowódcy, w tym szef Sztabu Generalnego, znajdują się pod operacyjnym kierownictwem Rosjan” – dodał przedstawiciel ukraińskiej służby.

2022-03-22 16:12:11

Rosyjski żołnierz „Misza” poddał się razem z czołgiem – poinformował na Facebooku doradca szefa MSW Wiktor Andrusiw.

 

„Misza” zgłosił się do ukraińskiego wojska, bo „nie widział sensu dalszej walki”, a bał się wrócić do Rosji.

 

Obecnie, jak podał autor informacji, żołnierz przebywa w dobrych warunkach – z „telewizorem, telefonem, kuchnią i prysznicem”. Po zakończeniu wojny otrzyma wynagrodzenie pieniężne za czołg – 10 tys. dolarów i będzie mógł wnioskować o obywatelstwo Ukrainy, zapewnił Andrusiw.

 

„Kilka dni temu zatelefonował do nas +Misza+. Przekazaliśmy informację wywiadowi wojskowemu. Wyznaczyli miejsce i on przyjechał. Z drona sprawdzono, że jest sam i nie jest to zasadzka” – podał Andrusiw.

 

Według niego żołnierz w czołgu został jeden, bo „reszta uciekła”, a on do domu wrócić nie mógł, bo „dowódca zagroził, że go rozstrzela”.

 

Portal Hromadske przypomina, że koncern zbrojeniowy Ukroboronprom obiecał nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln dol. za ukradziony lub zdobyczny samolot rosyjski, a pół miliona – za sprawny śmigłowiec.

 

2022-03-22 15:57:17

MSZ: wyczerpują się zapasy żywności

 

Wojska rosyjskie blokują dostęp do okupowanego przez siebie Chersonia na południu Ukrainy; 300 tys. mieszkańcom kończą się zapasy jedzenia i leków, grozi im katastrofa humanitarna – alarmuje we wtorek ukraińskie MSZ.

 

„300 tys. mieszkańców Chersonia staje w obliczu katastrofy humanitarnej z powodu blokady ze strony armii rosyjskie. Zapasy żywności i leków prawie się wyczerpały, ale Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów. Barbarzyńska taktyka Rosjan musi zostać powstrzymana, zanim będzie za późno!” – napisał rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko na Twitterze.

 

Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które zostało dotychczas zajęte przez wojska rosyjskie. Mimo gróźb ze strony władz okupacyjnych i represji wobec lokalnych aktywistów – aresztowań i przeszukań – mieszkańcy Chersonia od blisko trzech tygodni organizują proukraińskie demonstracje.

2022-03-22 15:54:03

W Buczy pod Kijowem rosyjski żołnierz rozstrzelał mężczyznę na oczach jego nastoletniego syna – podaje we wtorek kijowski szpital Ohmatdyt. Chłopiec został ranny.

 

Wielodzietna rodzina Neczepurenko mieszkała w Buczy; najmłodszy z trzech synów – Jura – niedawno skończył 14 lat – czytamy we wpisie szpitala na Facebooku.

 

17 marca razem z tatą chłopiec wyruszył do centrum okupowanego miasta po pomoc humanitarną i leki. Wtedy w ich domu już prawie od dwóch tygodni nie było gazu, światła i wody.

 

„Jechaliśmy rowerami, kiedy zza budynku wyszedł rosyjski wojskowy. Zatrzymaliśmy się, podnieśliśmy ręce, powiedzieliśmy, że nie mamy broni. Ale żołnierz zaczął strzelać do taty. Upadł. Potem żołnierz zaczął strzelać do mnie, dwie kule trafiły w rękę. Upadłem na ziemię. Żołnierz jeszcze strzelił w kaptur, ale kula nie trafiła w głowę” – opowiada 14-letni Jura.

 

Chłopiec leżał kilka minut na ziemi, a kiedy Rosjanin odszedł, 14-latek pobiegł do najbliższego schronienia, gdzie uzyskał pierwszą pomoc. Później wrócił do domu i opowiedział rodzinie, że ojciec został zabity.

 

Przez dwa dni rodzina nie mogła zabrać ciała 47-letniego Rusłana; kiedy już się to udało, na jego ręce nie było białej opaski, sygnalizującej, że jest cywilem. Jak pisze szpital, opaskę zabrali Rosjanie. Nie było też przy nim telefonu, portfela i kluczy do domu. Małżonka Rusłana opowiedziała, że żołnierz trafił w serce i głowę. Rodzina własnymi siłami pochowała Rusłana na podwórzu swojego domu.

 

Rodzina ewakuowała się do obwodu czerkaskiego, a w poniedziałek przyjechała do szpitala Ohmatdyt, by otrzymać pomoc medyczną i oficjalnie zgłosić zranienie. Chłopiec został ranny w rękę, przedramię i palec. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

2022-03-22 15:50:06

Rzeczniczka praw człowieka: mieszkańcy Donbasu przymusowo wywożeni do Rosji

 

Mieszkańcy Donbasu na wschodzie Ukrainy są przymusowo wywożeni do Rosji; odbiera się im ukraińskie dokumenty i telefony – poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

 

„Z tymczasowo okupowanych przez wroga terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego kobiety i dzieci masowo i przymusowo wywożone są na terytorium Rosji” – pisze Denisowa na Facebooku.

 

Według niej w miejscowościach, do których wchodzą rosyjskie wojska, dla mieszkańców organizowane są tzw. humanitarne korytarze, którymi ludzie wywożeni są do Rosji.

 

„Kobiety, dzieci, osoby starsze są przeszukiwane, zabiera się im ukraińskie dokumenty, telefony i wysyła do przygranicznych obwodów Rosji. Tam rozlokowują ich w obozach koncentracyjnych, a następnie mają być przeniesieni do depresyjnych regionów Rosji” – podaje rzeczniczka.

 

Jak podkreśla Denisowa, osoby te nie mają możliwości skontaktowania się z bliskimi, często nie mają jedzenia, artykułów pierwszej potrzeby.

 

Na razie nie ma informacji w sprawie liczby wywiezionych osób, jednak według rzeczniczki można mówić o tysiącach wywiezionych z obwodu ługańskiego i donieckiego. Biuro prokuratora generalnego prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego wywiezienia do Rosji 2389 dzieci z Donbasu.

 

Denisowa podaje, że rosyjskie media, które – jak wskazuje – są skłonne do zniekształcania rzeczywistości – piszą o 206 tys. przesiedlonych osobach.

 

Rzeczniczka zaznacza, że Rosjanie próbowali też otwierać podobne „korytarze humanitarne” do Rosji w obwodzie charkowskim, czernihowskim, sumskim i kijowskim. „Los przymusowo wywiezionych ludzi nie jest na razie znany” – dodaje.

 

Denisowa podkreśla, że takie działania są kwalifikowane jako porwanie ludzi. Jest to zbrodnia wojenna i bezpośrednie złamanie prawa międzynarodowego.

2022-03-22 15:21:07

Dziennikarz Maksym Łewin zaginął na linii frontu w pobliżu Kijowa

 

Ukraiński dziennikarz Maksym Łewin zaginął na linii frontu w rejonie (powiecie) wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim. Nie ma z nim kontaktu od 13 marca – poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na wpis na Facebooku znajomego dziennikarza, Markijana Łysejki.

 

„W ciągu ostatnich dni próbowaliśmy za wszelką cenę odnaleźć Łewina. Czas jednak mija, a rezultatów nie ma” – przekazał Łysejko, cytowany przez Ukrinform.

 

13 marca Łewin miał udać się prywatnym samochodem na linię frontu, a następnie pozostawić auto w pobliżu miejscowości Huta Meżyhirska. Okolica, w której znalazł się dziennikarz, była wówczas obszarem intensywnych działań wojennych.

 

41-letni Łewin jest fotoreporterem i dokumentalistą. Współpracuje m.in. z agencjami Reuters i Associated Press, a także BBC, turecką korporacją medialną TRT World i ukraińską telewizją internetową Hromadske.

2022-03-22 15:15:40

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek rosyjską rakietę Iskander nad obwodem winnickim w centralnej części kraju – poinformowały władze tego regionu.

 

Szef władz obwodowych Serhij Borzow opublikował na Facebooku zdjęcie fragmentu zestrzelonej rakiety, która upadła, jak można wnioskować, na pole.

 

W obwodzie winnickim nie ma wojsk rosyjskich, natomiast region ten jest częstym celem rosyjskich ataków rakietowych. We wtorek w obwodzie winnickim co najmniej pięć razy ogłaszano alarm przeciwlotniczy.

2022-03-22 15:02:06

OSW: po 26 dniach wojna ma charakter pozycyjny

 

Po 26 dniach inwazji Rosji na Ukrainę działania wojenne mają charakter pozycyjny, ale – wbrew komunikatom strony ukraińskiej – siły rosyjskie nieprzerwanie atakują – informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodają, że o ile agresor bez skrupułów atakuje ludność cywilną, Ukraińcy starają się za wszelką ceną ewakuować ją z terenów walk.

 

Na południu Ukrainy Rosjanie wykorzystują luki w obronie ukraińskiej w celu poszerzenia kontrolowanego obszaru, a we wszystkich rejonach walk coraz bardziej zagrożone jest życie i zdrowie mieszkańców – przypadkowość ataków na cywilów świadczy o tym, że nie mają one planowego charakteru, jednakże jest na nie przyzwolenie rosyjskiego dowództwa – oceniają autorzy analizy: Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Sławomir Matuszak.

 

Zauważają, że jednostki ukraińskie starają się bronić wszelkimi dostępnymi sposobami, również z wykorzystaniem własnej infrastruktury cywilnej. Dodaj przy tym, że o ile agresor bez skrupułów wykorzystuje mieszkańców jako żywe tarcze, obrońcy starają się na wszelkie sposoby ewakuować ich z terenów walk.

2022-03-22 14:59:12

Dywersanci podszywają się pod ekipy do wymiany okien

 

Władze Kijowa ostrzegają mieszkańców przed osobami, które oferują ludziom wstawianie wybitych po eksplozjach okien. Udało się złapać jedną z takich grup, która – jak się okazało – wypytywała lokatorów uszkodzonych budynków o rozmiary strat, stopień zniszczeń i kierunki, z których uderzają pociski. Zebrane dane przekazywali następnie Rosjanom.

 

W Kijowie trwa wydłużona godzina policyjna, która rozpoczęła się o godz. 20 w poniedziałek i potrwa do godz. 7 w środę. Choć, jak zapewniają władze, sytuacja w mieście jest pod kontrolą, to Kijów wciąż jest atakowany i od czasu do czasu w różnych dzielnicach słychać eksplozje.

 

– Czuć też drżenie ścian i okien po wybuchach – relacjonuje korespondentka PAP w stolicy Ukrainy.

 

Władze miasta proszą mieszkańców o większą ostrożność i opublikowały listę telefonów z firmami oferującymi wymianę okien. Podkreślają, że tylko pod wskazanymi numerami można uzyskać sprawdzoną pomoc bez narażenia się na działalność dywersantów.

 

Po nocnym, niedzielnym bombardowaniu Kijowa, kiedy zostało zaatakowane centrum handlowe Retroville w dzielnicy Podił, pojawiła się kolejna oficjalna odezwa władz miasta z prośbą o niepublikowanie w internecie przez mieszkańców zdjęć i nagrań zawierających ukraiński sprzęt wojskowy.

 

Okazało się, że zamieszkały w pobliżu centrum hadlowego męzczyzna umieścił na TikToku film z elemantami ukraińskich umocnień i żołnierzami. Chciał pokazać, że czuje się bezpieczny, gdyż obok są ukraińscy wojskowi.

 

Centrum handlowe zostało zaatakowane przez wojska rosyjskie. W wyniku potężnego wybuchu zginęło, wg danych władz miejskich, 8 osób, a samo centrum i trzy budynki w pobliżu zostały doszczętnie zniszczone.

2022-03-22 14:53:18

Sztab: Rosjanie kontynuują ataki rakietowe

 

Brak sukcesów w lądowej fazie operacji spowodował, że siły rosyjskie kontynuują aktywne rakietowo-bombowe uderzenia w ważne obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej – stwierdza Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek, w 27. dniu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

 

Rosjanie wykorzystują lotnictwo operacyjno-taktyczne, broń rakietową wysokiej precyzji i pociski niekierowane – czytamy w komunikacie.

 

Według Sztabu Generalnego Rosjanie próbują formować rezerwy i przemieszczać je do granic ukraińskich. Na części obwodu donieckiego kontrolowanej przez separatystów prowadzone są działania w ramach przymusowej mobilizacji miejscowych mieszkańców w miastach Gorłówka, Jenakijewe i okolicznych miejscowościach. Po przejściu szybkiego przygotowania Rosjanie planują wzmocnić tym składem osobowym jednostki, które doznały dużych strat w pobliżu Awdijiwki i Iziumu – dodano.

 

Na kierunku czernihowskim wojska rosyjskie kontynuują artyleryjskie ostrzały pozycji sił ukraińskich i miasta Czernihów. W kierunku Browarów, w pobliżu Kijowa, Rosjanie kontynuują przegrupowanie, by wznowić działania ofensywne, zaś w kierunku na Charków i Izium próbują przywrócić zdolność bojową jednostek, wykorzystując siły Floty Bałtyckiej i Floty Północnej. Kontynuowane są zmasowane ostrzały artyleryjskie Charkowa.

 

Rosjanie próbują zająć miasta Rubiżne, Siewierodonieck, Popasna, Wuhledar i Mariupol. W Mariupolu przeciwnik próbuje prowadzić ostrzały artyleryjskie i działania szturmowe – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

2022-03-22 14:43:29

Rosyjski żołnierz w przechwyconej rozmowie: jest gorzej niż w Czeczenii

 

W przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozmowie rosyjski żołnierz stacjonujący w okolicy Mikołajowa na południu Ukrainy przyznaje, że „nawet w Czeczenii nie było tak źle” – podała we wtorek ukraińska agencja UNIAN.

 

„Czwartego dnia wojny generał obiecał nam, że wszystko skończy się za kilka godzin” – powiedział Rosjanin. „Myśleliśmy, że przejdziemy jak na defiladzie” – dodał.

 

Żołnierz narzekał również na brak namiotów oraz piecyków. Wspomniał, że wraz z kolegami mieszkają w wykopanych przez siebie okopach. „50% z nas ma odmrożenia” – powiedział.

2022-03-22 14:25:08

Władze: rosyjskie wojska skonfiskowały pomoc humanitarną pod Charkowem

 

Rosyjscy żołnierze skonfiskowali pomoc humanitarną, a następnie przez dobę przetrzymywali sześć osób z konwoju, który zmierzał do Wołczańska – przekazał we wtorek szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Incydent miał miejsce 20-21 marca. Według Syniehubowa, przejęte samochody poruszały się na trasie korytarza humanitarnego uzgodnionego ze stroną rosyjską.

 

„Naszych ludzi zatrzymano w miejscowości Kutuzowka, a następnie więziono przez dobę w ośrodku wypoczynkowym, aktualnie zajętym przez rosyjskich żołnierzy. Potem wypuszczono sześć osób i kazano im udać się pieszo w kierunku Charkowa” – relacjonuje Syniehubow.

 

Rosjanie mieli oskarżyć zatrzymane osoby o próbę dywersji. Towar przewożony w konwoju był sprawdzany przez wojska rosyjskie w poszukiwaniu trujących substancji – podaje Interfax-Ukraina.

2022-03-22 14:08:34

CNN: głośne wybuchy w Kijowie

 

Kilka głośnych eksplozji było słychać we wtorek w stolicy Ukrainy Kijowie, gdzie obowiązuje godzina policyjna. Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety – podała amerykańska stacja CNN.

 

Heraszczenko ogłosił, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjską rakietę Toczka, a jej pozostałości spadły do przepływającej przez Kijów rzeki Dniepr.

 

Według CNN w stolicy Ukrainy w ciągu ostatnich kilku godzin słychać strzały i eksplozje. Jeden z wybuchów był tak silny, że uruchomił alarmy w samochodach w centrum Kijowa – podała telewizja.

2022-03-22 14:00:18

Protest w okupowanym Chersoniu; Rosjanie użyli gazu łzawiącego

Mieszkańcy położonego na południu Ukrainy Chersonia wyszli we wtorek na ulice miasta, protestując przeciwko rosyjskiej okupacji. Rosjanie użyli gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów – podał portal Ukrainska Prawda.

Według portalu, gdy zniknął gaz, część demonstrantów wróciła i kontynuowała protest.

fot. PAP/Andrzej Lange

Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które zostało dotychczas zajęte przez wojska rosyjskie. Mimo gróźb ze strony władz okupacyjnych i represji wobec lokalnych aktywistów społecznych – aresztowania, przeszukania w domach i budynkach użyteczności publicznej – mieszkańcy Chersonia od blisko trzech tygodni organizują proukraińskie demonstracje.

2022-03-22 13:54:37

Rosyjskie wojska ostrzelały sklep, są zabici i ranni

Rosyjscy żołnierze celowo ostrzelali osoby stojące w kolejce przed sklepem spożywczym w Siewierodoniecku. Są zabici i ranni, liczba ofiar jest ustalana – poinformował we wtorek na Facebooku szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

„Wróg w cyniczny sposób pozbawia Ukraińców życia” – dodał Hajdaj.

2022-03-22 12:23:57

W obwodzie charkowskim zniszczono kolumnę wojsk rosyjskich

W obwodzie charkowskim armia ukraińska zniszczyła kolumnę wojsk rosyjskich i zestrzeliła we wtorek rosyjski pocisk manewrujący – poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

„W ciągu minionej doby wojska okupacyjne zadały 84 uderzenia różnego rodzaju. Odnotowano uderzenie rakietowe” – napisał Syniehubow na komunikatorze Telegram.

2022-03-22 11:50:11

Rosja straciła na Ukrainie ok. 15,3 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła już około 15,3 tys. żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także 509 czołgów i 99 samolotów bojowych – wynika z najnowszych danych przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ocenie strony ukraińskiej Rosjanie stracili również: 1556 opancerzonych wozów bojowych, około 1000 pojazdów, 252 systemy artyleryjskie, 45 jednostek obrony przeciwlotniczej, 123 śmigłowce, 80 systemów wyrzutni rakietowych, trzy okręty i łodzie, 70 cystern z paliwem i 35 dronów.

2022-03-22 11:49:32

W oblężonym Mariupolu dzieci umierają z odwodnienia

W atakowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wielu ludzi nie ma dostępu do żywności i wody; troje dzieci, które znałam, zmarło z odwodnienia – powiedziała BBC 27-letnia Wiktoria, której udało się wydostać z oblężonego miasta.

2022-03-22 11:02:34

Armia rosyjska zastosowała nowoczesne pociski Tornado-S

W ostrzałach miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy armia rosyjska zastosowała nowoczesne pociski Tornado-S – poinformował we wtorek ukraiński portal Militarnyj. Zdjęcie głowicy pocisku opublikowała policja ukraińska.

Awdijiwka została ostrzelana przez lotnictwo i artylerię. Są zabici i ranni. Zniszczonych zostało co najmniej 15 domów – podała policja ukraińska.

2022-03-22 11:00:25

Gdzie najcięższe walki?

Najcięższe walki trwały w nocy z poniedziałku na wtorek w obwodach kijowskim, sumskim, donieckim i chersońskim – wynika z przeglądu sytuacji w poszczególnych regionach Ukrainy, przedstawionego we wtorek przez portal Ukrainska Prawda.

Do walk i ostrzału artyleryjskiego doszło w otaczających Kijów Makarowie, Irpieniu, Hostomlu, Buczy, Worzelu. Znajdujący się w obwodzie kijowskim Sławutycz jest całkowicie odizolowany. W stolicy Ukrainy noc minęła stosunkowo spokojnie.

Ciężkie walki toczyły się wokół położonego na północy kraju Czernichowa oraz Sum na wschodzie Ukrainy, których przedmieścia znajdowały się pod ostrzałem przez całą noc. Do nasilenia walk doszło w Charkowie, gdzie Rosjanie wzmocnili ostrzał infrastruktury cywilnej. Intensywne działania zbrojne prowadzono również w okolicy Iziumu w położonym na wschodzie Ukrainy obwodzie charkowskim. Ostrzał miast i nalot przeprowadzono również w obwodzie ługańskim.

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Ukrainska Prawda poinformowała o ciężkich walkach toczonych wokół ostrzeliwanego z samolotów, okrętów i artylerii Mariupola. „Wojsko ukraińskie bohatersko broni miasta” – napisano.

2022-03-22 10:58:47

Kolejna nieudana próba zamachu na prezydenta Zełenskiego

Ukraińskie służby kontrwywiadowcze zatrzymały grupę dywersantów, którzy przygotowywali atak na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała agencja Unian. To kolejna próba zamachu na prezydenta Ukrainy.

Dywersanci zostali zatrzymani ostatniej nocy w miejscowości Użhorod w pobliżu granicy ze Słowacją i Węgrami. 25-osobowa grupa miała przygotowywać akcje dywersyjne na terytorium Ukrainy. Ich najważniejszym zadaniem było jednak zabójstwo Wołodymyra Zełenskiego. Grupą sabotażową dowodził oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. To kolejna udaremniona próba zabójstwa prezydenta Ukrainy.

fot. EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

2022-03-22 09:36:58

Trwają starania o ewakuację z Mariupola

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała we wtorek, że w zabiegach o organizowanie ewakuacji cywilów władze koncentrują się na Mariupolu. Wymieniła trzy zaplanowane na wtorek korytarze humanitarne, ale żaden z nich nie dotyczy bezpośrednio Mariupola.

Widok na Mariupol, fot. EPA/MAXAR TECHNOLOGIES

Na wtorek 22 marca zaplanowano korytarze ewakuacyjne z Berdiańska do Zaporoża, z miasta Nikolske do Zaporoża i korytarz, który wyruszy do Zaporoża ze wsi Jurjiwka – powiedziała Wereszczuk. Dodała, że z Zaporoża do Mariupola wyruszyło już 21 autobusów z pomocą humanitarną. Wcześniej Wereszczuk powiedziała, że do tej pory udało się ewakuować z Mariupola 45 tysięcy osób, ale ponad 100 tysięcy zostało w mieście.

2022-03-22 09:34:22

Większość sił rosyjskich utknęła

Rosyjskie siły na Ukrainie przez kolejny dzień dokonały jedynie ograniczonego postępu, a większość z nich utknęła w miejscu; Ukraińcy nadal skutecznie odpierają próby zajęcia Mariupola – poinformowało we wtorek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

fot. Widok na Czernichów, fot. EPA/MAXAR TECHNOLOGIES

„Pomimo ciężkich walk, siły ukraińskie nadal odpierają rosyjskie próby zajęcia południowego miasta Mariupol. Siły rosyjskie w innych częściach Ukrainy miały kolejny dzień ograniczonych postępów, a większość z nich utknęła w miejscu. Kilka ukraińskich miast jest nadal ciężko bombardowanych przez rosyjskie lotnictwo i artylerię. ONZ donosi, że ponad 10 milionów Ukraińców zostało wewnętrznie przesiedlonych w wyniku rosyjskiej inwazji” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

2022-03-22 09:00:49

Wojska rosyjskie mają zapasy na trzy dni

Zapasy żywności i amunicji wojsk rosyjskich na Ukrainie wystarczą na co najwyżej trzy dni, Rosjanom brakuje też paliwa – oświadczył w porannym komunikacie Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

„Przeciwnik wciąż ma znaczne problemy z zaopatrzeniem wojsk. Rosyjskie siły okupacyjne działające na terytorium Ukrainy mają zapasy amunicji i żywności na nie więcej niż trzy dni. Analogicznie jest z paliwem, które uzupełniane jest przez dostawy cysternami samochodowymi. Okupantom nie udało się zorganizować połączenia rurociągowego w celu uzupełnienia potrzeb grup wojsk” – głosi oświadczenie sztabu.

2022-03-22 08:02:31

Siły ukraińskie utrzymały pełną kontrolę nad Czernihowem

Ukraińskie siły zbrojne i obrona terytorialna utrzymały pełną kontrolę nad atakowanym przez wojska rosyjskie Czernihowem na północy Ukrainy – poinformował mer tego miasta Władysław Atroszenko, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform.

„Kilka tygodni temu (najeźdźcy) dokonali pewnych przełomów przy użyciu sabotażu i grup zwiadowczych, ale wszystkie one zostały zlikwidowane. Dziś Siły Zbrojne i Wojska Obrony Terytorialnej sprawują pełną kontrolę nad miastem” – przekazał Atroszenko w wywiadzie dla portalu informacyjnego LB.ua.

Mer dodał, że w mieście wciąż działają grupy dywersyjne. Aresztowano między innymi szpiegów przebranych w mundury ukraińskiego wojska, posługujących się fałszywymi identyfikatorami. „Jeden z nich nawet próbował wejść na spotkanie, któremu przewodniczyłem. Okazał się rosyjskim szpiegiem, oficerem” – zaznaczył Atroszenko.

fot. EPA/MYKOLA TYS

Jego zdaniem Rosjanom zależy na zdobyciu Czernihowa między innymi z powodów logistycznych, gdyż przejęcie nad nim kontroli znacznie ułatwiłoby im dostawy zaopatrzenia. Miasto jest też ważne ze względu na historię, a prezydent Rosji Władimir Putin miał powiedzieć, że jest ono „kolebką prawosławia” – wskazał przedstawiciel władz.

2022-03-22 07:57:48

Apel o zasotrzenie sankcji

Szefowie dyplomacji USA i Francji Antony Blinken i Jean-Yves Le Drian wezwali w poniedziałek wieczorem do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na kontynuowanie przez nią ofensywy na Ukrainie – poinformowało na swojej stronie internetowej francuskie MSZ cytowane przez agencję Ukrinform..

Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, ministrowie przedyskutowali dramatyczną sytuację humanitarną na Ukrainie spowodowaną przez rosyjską inwazję i nieustanne ataki wojsk rosyjskich na cele cywilne w ukraińskich miastach. Podkreślili pilną konieczność całkowitego wstrzymania ognia na całej Ukrainie.

Le Drian i Blinken zgodzili się co do wagi ścisłej współpracy w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego wobec zakłócenia łańcuchów dostaw w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

2022-03-22 06:48:15

w Mariupolu pozostaje ponad 100 tys. mieszkańców

W Mariupolu, portowym mieście w obwodzie donieckim, pozostaje ponad 100 tysięcy mieszkańców – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według agencji Ukrinform, liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek 3 tysiące.

Ukrinform powołuje się na wypowiedź Wereszczuk dla Radia NV.

„Od początku okupacji udało nam się ewakuować z miasta 45 tysięcy osób, ale… zostało ich tam ponad 100 tysięcy” – powiedziała ukraińska wicepremier.

Agencja Ukrinform przekazała ponadto, że liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek 3 tysiące. Sytuację w mieście określono jako katastrofę humanitarną.

Uchodźcy z Mariupola, fot. EPA/ARKADY BUDNITSKY

 

Agencja przypomniała zarazem, że w poniedziałek z Mariupola ewakuowano do Zaporoża ponad 3 tysiące ludzi.

2022-03-22 06:39:36

Zdaniem Bidena Putin rozważa użycie na Ukrainie broni chemicznej

Prezydent USA Joe Biden wyraził w poniedziałek pogląd, że rosyjskie oskarżenia, iż Ukraina posiada broń biologiczną i chemiczną mogą świadczyć, że Władimir Putin sam rozważa użycie takich broni w wojnie z Ukrainą. Ostrzegł również przed możliwymi atakami rosyjskich hakerów na amerykańskie firmy.

„Putin jest przyparty do ściany i daje teraz fałszywe sygnały, które fabrykuje, w tym twierdzenia, że my, Ameryka, mamy w Europie broń biologiczną i chemiczną, co jest po prostu nieprawdą” – powiedział Biden na spotkaniu z biznesmenami.

„Rosjanie sugerują też, że Ukraina ma broń biologiczną i chemiczną. To jasna oznaka, że on Putin rozważa użycie obu rodzajów tych broni” – dodał prezydent.

fot. EPA/Leigh Vogel

Biden oświadczył również biznesmenom, że obecnie „czynem patriotycznym” jest lepsze zabezpieczenie ich firm przed ewentualnymi rosyjskimi cyberatakami. Zdaniem prezydenta może to być odpowiedź Kremla na zachodnie sankcje wprowadzone w związku z agresją na Ukrainę.

2022-03-22 06:39:15
Zobacz także
Wasze komentarze