Wrocław: wędrujący koncert w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku
W poniedziałek o godz. 18 we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań rozpocznie się nietypowy koncert. W jego trakcie uczestnicy będą spacerowali pomiędzy świątyniami różnych religii. Wystąpią chóry, które zaprezentują utwory charakterystyczne dla każdego wyznania.
Dzielnica Wzajemnego Szacunku nazywana jest też Dzielnicą Czterech Wyznań. To miejsce w ścisłym centrum Wrocławia, gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się kościoły trzech odłamów chrześcijaństwa i synagoga. To właśnie tam będzie miał miejsce Koncert Czterech Wyznań. „Koncert pozwoli na poznanie wnętrz tych kościołów i synagogi, poznanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, poznanie ludzi. Wystarczy przyjść o godz. 18 do synagogi pod Białym Bocianem i wyruszyć w podróż, która zakończy się ok. godz. 20.30 w kościele ewangelickim” – powiedział PAP Stanisław Rybarczyk, przewodniczący zarządu Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.
>>> Poznań: prezentacja Kalendarza Trzech Religii 2024 [+GALERIA]
W ramach koncertu wystąpią cztery chóry działające na co dzień przy parafiach i gminie żydowskiej. O godz. 18:00 będzie można posłuchać chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Później uczestnicy przejdą do pobliskiego kościoła ojców Paulinów, gdzie o godz. 18.40 wystąpi chór Vita Nova pod dyrekcją Eweliny Krzywki. Ze względu na remont cerkwi, w tym samym miejscu od godz. 19.15 posłuchać będzie można chóru Katedry Prawosławnej pw. Przenajświętszej Bogurodzicy pod dyrekcją Piotra Kuropki. Ostatni koncert odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej, gdzie wystąpi chór „Capella Ecumenica” pod dyrekcją Aleksandry Akułowicz.
„Jako dyrygent związany jestem z rozmaitymi przedsięwzięciami. Taka ekumenia i dialog międzyreligijny, mimo że czasami bardzo trudny, jest mi bardzo bliski i próbuję tych wszystkich ludzi przyciągnąć do siebie. Aby poznali to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli. A jednym z tych łączników, które dotyczą przecież wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, są psalmy. A to jest niebagatelna część repertuaru, który wykonują zespoły i członkowie tych społeczności” – powiedział PAP Stanisław Rybarczyk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |