Obraz ks. Jerzego przy ołtarzu kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Wystawę „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” można zwiedzać na Litwie

Plenerową wystawę „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” przygotowaną przez Muzeum Podlaskie będzie można od soboty przez miesiąc oglądać w Mejszagole na Litwie. Potem będzie pokazana także w Wilnie.

Wystawa jest poświęcona życiu, działalności i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), zamordowanego przez SB kapelana NSZZ „Solidarność”. W Okopach koło Suchowoli w Podlaskiem, w miejscowości, w której się urodził, ma powstać dedykowane mu i dziełu jego życia muzeum. Placówka ma być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem powstania muzeum jest fundacja rodziny Popiełuszków „Dobro”.

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

W sobotę po południu wystawa będzie otwarta w Mejszagole podczas uroczystości z okazji 10. rocznicy założenia tam Muzeum księdza prałata Józefa Obrembskiego (1906-2011), postaci ważnej dla środowiska polskiego na Litwie.

Wystawa o księdzu Popiełuszce to pokazane na stelażach fotografie i materiały ze zbiorów powstającego muzeum, dokumenty takie jak np. kopia aktu chrztu, zdjęcia z posługi kapłańskiej, ale też zdjęcia z ostatniego pożegnania ks. Jerzego w Białymstoku. Można także zobaczyć projekt muzeum, które ma powstać w Okopach.

Kuratorka wystawy dr Ewa Rogalewska z Muzeum Podlaskiego powiedziała PAP, że ksiądz Jerzy Popiełuszko był postacią ważną dla księdza Obrembskiego. Dodała, że portret ks. Jerzego był jednym z wizerunków, które wisiały na ścianie u ks. Obrembskiego. Przypomniała, że ks. Obrembski również pochodził z terenu obecnego województwa podlaskiego, z Ziemi Łomżyńskiej, po II wojnie światowej został na Wileńszczyźnie, pomagał środowisku polskiemu, był jego autorytetem.

Muzeum w Okopach ma powstać na działce, którą pod tę inwestycję we wrześniu 2022 r. przekazała w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu rodzina Popiełuszków (fundacja „Dobro”). W czerwcu 2020 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisano list intencyjny ws. utworzenia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum Podlaskie ma od kwietnia 2023 r. projekt muzeum i pozwolenie na jego budowę, które przekazała fundacja „Dobro”.

ks. Jerzy w dniu I Komunii Świętej. fot. youtube.com

Muzeum w Okopach ma być nowoczesną placówką edukacyjną z multimedialną ekspozycją. Ma – jak już wcześniej zapowiadano – promować ideę „Zło dobrem zwyciężaj”, którą głosił ks. Popiełuszko, jego nauczanie, które oddziaływało na postawy społeczne w czasach komunistycznych.

>>> Bp Krzysztof Włodarczyk: ks. Jerzy Popiełuszko doskonale odnajdywał się wśród prostych ludzi

„Ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ +Solidarność+, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem” – podkreśla w materiałach o wystawie Ewa Rogalewska.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt: „Gromadzenie i badania materiałów do wystawy stałej Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach”, szuka pamiątek i cały czas prosi o ich przekazywanie.

Ewa Rogalewska poinformowała, że po prezentacji wystawy w Mejszagole, będzie ona potem pokazana w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze