Zaadoptuj kamizelkę ratunkową. Właśnie tę, którą miał na sobie uchodźca

Czy można zobaczyć kryzys uchodźczy? Mimo iż w Polsce wciąż toczy się medialna dyskusja, mało kto z nas miał okazję samemu zobaczyć łódkę pełną cudzoziemców bądź niemowlę przekazywane nad granicznym płotem.

Każdego dnia setki ludzi z targanych konfliktami regionów Bliskiego Wschodu i Afryki próbują przedostać się przez Morze Śródziemne z nadzieją na bezpieczne życie w Europie. Mają na sobie pomarańczowe kamizelki. To symbol akcji, którą zorganizowały dwie poznańskie instytucje. Chcą wnieść do ogólnodostępnej przestrzeni symbol nie zawsze szczęśliwej migracji miliona uchodźców spoza granic naszego kontynentu.

Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Migrant Info Point zorganizowały akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi na nieobecność uchodźców wśród nas. Jak możemy przeczytać:

Władze polskie odmówiły udziału w programie relokacji i tworzeniu korytarzy humanitarnych. Adopcja kamizelek, symbolizujących nieobecność samych uchodźców, polega na zapewnieniu im miejsca w przestrzeni publicznej miasta.

Jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie? Jeszcze niedawno, podczas watykańskiej pasterki, papież Franciszek mówił:

Pozwólmy, by wyzwaniem dla nas było Dzieciątko w żłobie, ale także dzieci, które nie leżą dziś w kołysce otoczone pieszczotą miłości matki i ojca, ale leżą w nędznych żłóbkach godności – w podziemnym schronie, by uniknąć bombardowania, na chodniku wielkiego miasta, na dnie łodzi przeciążonej migrantami.

To dzieci są największymi ofiarami tego światowego konfliktu. Szacuje się, że wśród wszystkich uchodźców stanowią one aż 51%! I to ich kamizelek można zaadoptować najwięcej. W sumie jest ich 49. Jak podkreślają organizatorzy, nie wiadomo co stało się z ludźmi, którzy mieli je na sobie. Czy przeżyli? Gdzie teraz są? Czy są bezpieczni? Wiemy jedynie to, że mieli na sobie owe ratunkowe kamizelki i że teraz nie ma ich wśród nas, w Polsce. Wszystkie one trafią do różnego rodzaju instytucji. Będą to kościoły, teatry, kawiarnie, klasy szkolne urzędy – słowem miejsca, które zwykle zajmują ludzie. Akcja trwa dwa miesiące (25 stycznia – 21 marca 2017 r.). Oficjalnym hasztagiem, którym można się posługiwać w mediach społecznościowych, jest #zaadoptujkamizelkę.

Akcję obserwować można na facebookowym fanpage’u: facebook.com/zaadoptujkamizelke

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze