epa06165261 Members of Iraqi Shiite militia troops advance towards the center of Tal Afer city, west of Mosul, northern Iraq, 26 August 2017. Iraqi forces and Shiite militia troops advance to the center of Tal Afer city, after recapturing several districts from the Islamic State group (IS), the Iraqi Joint Operations Centre said in a statement. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

Zawieszenie broni w ofensywie przeciwko IS

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szyicka organizacja Hezbollah z Libanu i armia syryjska ogłosiły w niedzielę zawieszenie broni w ich ofensywie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w regionie Kalamun na zachodzie Syrii przy granicy z Libanem – poinformowała telewizja Hezbollahu Al-Manar.

Jak sprecyzowano, zawieszenie broni weszło w życie o godzinie 7 rano czasu lokalnego (o godz. 6 w Polsce) „na mocy porozumienia w celu zakończenia walk w zachodnim Kalamun przeciwko Daesz”.

Wcześniej w niedzielę libańska armia ogłosiła zawieszenie broni po drugiej stronie granicy, we własnej ofensywie przeciwko bojownikom IS na północnym wschodzie kraju. Przerwanie ognia, które weszło w życie również o godzinie 7 rano czasu lokalnego, ma umożliwić negocjacje w sprawie uwolnienia libańskich żołnierzy, od 2014 roku przetrzymywanych przez IS – podało libańskie wojsko w komunikacie.

Tymczasem libańska armia poinformowała, że rozpoczęła już negocjacje z dżihadystami. Na razie nie podano więcej szczegółów.

W sierpniu 2014 roku Państwo Islamskie i Al-Kaida uprowadziły w Arsal na granicy libańsko-syryjskiej ok. 30 libańskich żołnierzy i policjantów. Szesnastu z nich zostało uwolnionych pod koniec 2015 roku w następstwie długich negocjacji; IS do tej pory przetrzymuje dziewięciu wojskowych.

Walki po obu stronach libańsko-syryjskiej granicy rozpoczęły się przed tygodniem, kiedy libańska armia oraz Hezbollah z armią syryjską rozpoczęły oddzielne, lecz jednoczesne ofensywy przeciwko bojownikom z Państwa Islamskiego. Libańska ofensywa ma na celu wyparcie IS z jego enklawy na północnym wschodzie Libanu, a operacja syryjskiej armii i wspieranego przez Iran Hezbollahu wymierzona jest w członków IS w górach Kalamun na zachodzie Syrii.

Fot. EPA/AHMED JALIL

Rozpoczęta pod koniec lipca operacja Hezbollahu i syryjskiej armii doprowadziła do wycofania się dżihadystów niegdyś powiązanych z Al-Kaidą i syryjskich rebeliantów z ich przygranicznych bastionów w Libanie.

Libańska armia nie wzięła udziału w tej lipcowej operacji, ale przygotowywała się do ataku na tereny kontrolowane przez IS na tych samych górskich terenach. Libańskie źródło wojskowe twierdzi, że w enklawie schroniło się ok. 500 bojowników IS.

Zawieszenie broni w ofensywie przeciwko IS
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze