Zmarł ksiądz, który pomagał ofiarom Czarnobyla

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zmarł ks. kan. Leopold Zielasko, długoletni proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu, znany ze swego społecznego zaangażowania – pomagał represjonowanym, ofiarom Czarnobyla. Był najstarszym księdzem diecezji bielsko-żywieckiej. Przeżył 95 lat, w tym 67 jako kapłan.

Zmarły duchowny przez ponad 33 lata był związany z ustrońską parafią św. Klemensa (1969-1995). Znany był ze swego społecznego zaangażowania. Kapłan w latach 1982-89 organizował pomoc dla represjonowanych, a także pomagał ofiarom katastrofy w Czarnobylu, wysyłając do białoruskich rodzin transporty z żywnością i darami. Z inicjatywy księdza powstała Fundacja św. Antoniego, pomagająca ludziom ubogim i poszkodowanym przez los.

Ks. Zielasko w 2007 r. otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”. W 2014 r. otrzymał Srebrną Cieszyniankę – prestiżowe wyróżnienie samorządowców za pracę na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 r. w Międzyrzeczu Górnym na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku.W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz Ściernych w Ursusie. W 1944 r. na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 r. zamieszkał u sióstr urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Po przyjęciu święceń 24 czerwca 1951 r. pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śląskim, następnie w Knurowie, a w latach 1957-1962 pełnił posługę kapłańską w prokatedrze św. Piotra i Pawła w Katowicach.

W 1962 roku został mianowany administratorem parafii w Ustroniu, jednak kandydatura ta nie została zatwierdzona przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie został tu proboszczem w 1969 r. Kapłan doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu: w Polanie, w Hermanicach i na Zawodziu, a także zadbał o powstanie kaplic w Szpitalach – Reumatologicznym i Uzdrowiskowym. W 1995 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w bielskiej Wapienicy.

Pogrzeb zasłużonego księdza odbędzie się w środę 5 września o godz. 12.00 w kościele pw. św. Klemensa w Ustroniu. Tam też na miejscowym cmentarzu zostanie pochowany.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze