Znamy już oficjalną datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego!
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie – ogłosił dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r., a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych. 2 października br., podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, papież Franciszek upoważnił kongregację do ogłoszenia dekretu o cudzie.
Na spotkaniu z dziennikarzami kard. Kazimierz Nycz powiedział, że data beatyfikacji może wydawać się dość odległa, dzieli nas od niej ponad 8 miesięcy. Metropolita warszawski podkreślił jednak, że to tak naprawdę niewiele czasu, by dobrze (przede wszystkim duchowo) przygotować się na to wielkie wydarzenie w dziejach historii Kościoła katolickiego w Polsce.
Ktoś powie, że to za dużo czasu… Trochę czasu jest, ale to jednocześnie mało czasu. Nie chodzi przecież os samą uroczystość, o przygotowanie mszy świętej, ale przede wszystkim o przygotowanie nas samych, by poznać (jeśli chodzi o młodych) i przypomnieć sobie (jeśli chodzi o starszych) osobę kardynała Wyszyńskiego. Wiele instytucji, wiele podmiotów, w tym także media mają wielką rolę do spełnienia. Bogactwo materiału, które jest w radiach, telewizjach, wykorzystanie tego materiału może nam wszystkim bardzo przybliżyć osobę sługi Bożego, przyszłego beatyfikowanego Prymasa Tysiąclecia (kard. Kazimierz Nycz).
>>> O czym przypomniał mi kardynał Wyszyński…
***
Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.
Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. 25 marca 1946 r. Pius XII mianował go biskupem lubelskim, a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
>>> Tak wyglądał cud za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego
W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele Episkopatu i władz państwowych. 25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.
>>> Dobrze jest posłuchać kard. Stefana Wyszyńskiego. I poczytać
W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 ks. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach soboru watykańskiego II. W okresie rodzącej się „Solidarności” pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego. Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |