20-lecie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” obchodzi dziś 20-lecie powstania. Z tej okazji zapraszają na uroczyste obchody do Krakowa. 

– W działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego najważniejsi są dla mnie ludzie. W ciągu tych 20 lat na misje wyjechało około 400 osób. Mimo, że my często mówimy o środkach materialnych, które wysyłamy, o studniach czy szpitalach, które budujemy to jednak najistotniejsze za każdym razem jest spotkanie z drugim człowiekiem, czyli ta pomoc polegająca na edukacji, wychowywaniu w domach dziecka, praca na ulicy, w szkołach. Ma ona za zadanie dać przyszłość tej młodzieży, czyli taka pomoc, która nie ma bezpośredniego odniesienia materialnego – mówi ks. Adam Parszywka SDB, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. – Ludzie, którzy wyjeżdżają na misje i wracają do naszego środowiska, mają inne spojrzenie na świat, inne doświadczenie. To jest wspaniała, choć bardzo trudna lekcja ich życia – wyjaśnia.

Ks. Parszywka wspominając początki SWM zwraca uwagę przede wszystkim na trud i ogromny zapał ludzi, którzy chcą się poświęcić na rzecz drugiego człowieka. -Są to ludzie, którzy patrzą dalej niż tylko na podwórko z własnego okna, dlatego też właśnie taki klimat chcę utrzymać,takiego patrzenia – dodaje.

Jego zdaniem pomagać trzeba umieć i tłumaczy jak ważne jest, aby działać prewencyjnie, czyli nie dopuszczać do kryzysów, do klęsk żywiołowych czy humanitarnych -Myślę, że dzisiaj nie mielibyśmy wielu problemów, gdybyśmy umieli działać prewencyjnie – zaznacza ks. Parszywka. – Myślę, że mądra pomoc właśnie na tym polega. Nie pomoc wydedukowana przy biurku, nie taka, która da pracę czy satysfakcję jakiejś filantropii, ale taka, która rzeczywiście wypływa z serca – podkreślił. – Naszą pomoc opieramy na Ewangelii i na miłości do człowieka, niezależnie kim i gdzie on jest, na którym kontynencie, po to aby uczynić ten świat piękniejszym – wyjaśnia salezjanin.

Odnosząc się do swojej ponad dwudziestoletniej pracy na rzecz misji ks. Parszywka podkreślił, że często pieniądze i środki, kiedy nie są dobrze ukierunkowane i przemyślane, przynoszą straty danemu społeczeństwu. -Takie środki nie pozwalają się dobrze rozwijać, burzą równowagę tego społeczeństwa i jego rozwoju. Pomagać jest pięknie, ale tego też trzeba się uczyć, to musi być mądre, rozważne i przede wszystkim wynikać z serca – wyjaśnia.

Z okazji jubileuszu „Młodzi Światu” przygotowali 20 reportaży mówiących o ludziach związanych z SWM, Misjami, Wolontariatem m.in. w Afryce, Azji Ameryce Południowej. Całość dostępna jest na oficjalnym kanale stowarzyszenia.

Ks. Roman, Misjonarz | www.swm.pl

– Jak znaleźć swoje powołanie? – Podpowiada nasz pierwszy Wolontariusz, który udał się na roczną #Misje, a dziś Salezjanin ks. Roman Sikoń SDB. Musicie to ZOBACZYĆ ????⤵#MlodziSwiatu #20LatSWM Z Adam Parszywka Andrzej Policht

Opublikowany przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu na 23 sierpnia 2017

 

Dzisiaj już od rana odbywają się uroczystości związane z jubileuszem SWM. Na ulicy Tynieckiej w Krakowie spotkać możemy wolontariuszy, którzy za sobą mają misję, bądź tych, którzy się na nią dopiero wybierają. Tak wyglądało rozesłanie misyjne małżeństwa Wolontariuszy do Peru. -Będziemy pracować w wioskach z Indianami, więc jest to dla nas wyzwanie, ale z Bożą pomocą na pewno damy radę. SWM pomógł nam wszystko zorganizować i przygotować nas do tego wyjazdu, mamy wspaniałych koordynatorów i ludzi, którzy nas wspierają – mówił Bartłomiej Bochenek, który wraz z żona wyjeżdża do Peru.

Rozesłanie misyjne małżeństwa naszych Wolontariuszy do Peru. Ok 🙏🏻

Opublikowany przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu na 27 sierpnia 2017

 

Jak mówi ks. Adam Parszywka, 20 lat Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, to przede wszystkim historia modlitwy, osobistego zaangażowania i wspólna droga z Bogiem. Tegoroczne obchody są, jak przyznaje – okazją do umocnienia, by budować kolejne lata dobrej pracy, oddania i życia w imię misji Kościoła Katolickiego. 

Na terenie SWM działa Park Edukacji Globalnej o powierzchni ponad 2 ha. Miejsce to zostało przygotowywane z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy korzystają w nim m.in. z warsztatów edukacyjnych na temat misji, prowadzonych przez wyszkolonych wolontariuszy. W parku znajdują się m.in. mapa świata, zrekonstruowane wioski afrykańskie wraz z autentycznym przedmiotami codziennego użytku. Celem tego przedsięwzięcia jest przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej i problemów globalnych. Ideą stworzenia parku było przybliżenie odwiedzającym realiów misyjnych, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze oraz uświadomienie, czym jest i na czym polega działalność misyjna. Misją Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego jest głoszenie Ewangelii i konkretna pomoc najuboższym ludziom na świecie.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości:

Galeria (115 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze