Fot. Redakcja

3 niesamowite miejsca pielgrzymkowe w Polsce, o których nie wiedziałeś! 

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sierpień za nami, a Tobie wciąż mało pielgrzymowania? A może w tym roku nie udało Ci się odwiedzić ulubionych miejsc, które ładują wewnętrzne akumulatory na kilka miesięcy? Nic straconego! We wrześniu i październiku też jest jeszcze zazwyczaj dobra pogoda, można więc wyruszyć na pątniczy szlak. Przedstawiamy niezwykłe miejsca w Polsce, które warto odwiedzić. 

Jaśniejąca Pani z Wiktorówek 

Niektórzy pątnicy mówią, że pielgrzymka musi zmęczyć, bo gdy czujemy się słabi, to łatwiej nawiązać bliską więź z Chrystusem. Tym razem proponujemy odwiedzenie dominikańskiego Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Urokliwy górski kościół znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany, z której roztacza się jedna z najwspanialszych panoram tatrzańskich. 

Z powstaniem sanktuarium wiąże się ciekawa historia, wszystko za sprawą nastoletniej pasterki Marysi Murzańskiej. Dziewczyna pewnego wieczoru w 1870 r. zorientowała się, że zniknęły owce, którymi się opiekowała. Szukając ich w lesie, modliła się na różańcu. Wtem dostrzegła postać, którą nazwała Piękną Panią lub Jaśniejącą Panią. Kobieta obiecała jej, że szybko znajdzie zwierzęta i tak też się stało. Poprosiła również nastolatkę, aby opuściła Rusinową Polanę ze względu na czyhające na nią tam niebezpieczeństwa, a także nawoływała do nawrócenia serc okolicznych mieszkańców. Marysia o niezwykłym spotkaniu opowiedziała pasterzowi. On zrelacjonował tę historię, a także umieścił na drzewie obrazek, nad którym dziewczyna dostrzegła niespotykaną jasność. Choć nie wiemy, ile prawdy w tej opowieści, to Wiktorówki na pewno warto odwiedzić, a sąsiedztwo górskiej przyrody sprzyja modlitwie oraz docenieniu piękna otaczającego świata. 

Fot. wikipedia

>>1428 cudów w 8 lat! Łaskami słynący obraz Matki Bożej

Meksyk w Polsce 

Marzysz o podróży do Meksyku, a wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest Twoim ulubionym? Niestety, lot i pobyt w Ameryce sporo kosztuje, więc swoje plany odkładasz na przyszłość? Mało kto wie, że w Sulejówku Miłosnej pod Warszawą od 2009 r. przy kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajduje się piękna grota Matki Bożej z Guadalupe  

Jak głosi przekaz,  12 grudnia 1531 roku w okolicach meksykańskiego szczytu Tepeyac Matka Boża ukazała się Indianinowi, Juanowi Diego. Madonna zapewniała przyszłego świętego o miłości Boga do każdego człowieka oraz o swojej trosce i wsparciu, a także poprosiła o wybudowanie świątyni. Początkowo biskup Meksyku nie wierzył w opowieść Indianina. W czasie kolejnego spotkania Maryja zaprosiła Juana, aby wszedł na wzgórze. Mimo, że był grudzień, to dostrzegł tam kwitnącróże. Chłopak nazbierał kwiatów, włożył je do płaszcza i udał się z nimi do duchownego. W jego obecności rozwiązał rogi swojego odzienia. Na podłogę wysypały się róże, a wszyscy zebrani na rozwiniętym płaszczu zobaczyli niezwykły wizerunek Maryi. Płaszcz Juana Diego wisi do dzisiaj w sanktuarium wybudowanym w miejscu objawień. Tkanina od setek lat zadziwia swoją odpornością na uszkodzenia, trwałością wizerunku pomimo braku jakichkolwiek farb.  

Jeśli Madonna z Meksyku jest Wam bliska, to tym bardziej zapraszamy do Sulejówka Miłosnej pod piękną grotę Matki Bożej z Guadalupe. Nie będziecie zawiedzeni. 

Fot. FaceBook

>>Objawienia Maryjne na świecie

Polskie Loretto 

Tym razem przenosimy się nie do Italii, jak sugeruje nazwa kolejnego pielgrzymkowego miejsca, ale do polskiej wsi Loretto położonew powiecie wyszkowskim, w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, które ma ścisły związek ze słynnym sanktuarium Santa Casa we włoskim Loreto  (pisanym przez jedno „t”). To w nim umieszczony jest Święty Domek, który, według tradycji,  jest częścią domu, w jakim mieszkała Maryja z Józefem i Jezusem. 

polskim Loretto pielgrzymi mogą modlić się przy wiernej kopii włoskiej figury Matki Bożej z Loreto, która stanowi centrum Świętego Domku. 

Loretto powstało w 1928 r. za sprawą księdza Ignacego Kłopotowskiego. Duchowny sprowadził tam zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które całym sercem pokochały to miejsce i zaopiekowały się miejscowymi dziećmi oraz osobami starszymi. Obecnie mieszczą się tam się m.in. klasztor sióstr Loretanek, kapliczki oraz pokoje wypoczynkowo-rekolekcyjne dla przyjezdnychTo idealny zakątek na modlitwę i weekendowy wypoczynek w leśnej głuszy.   

Fot. wikipedia

Jakie znacie inne wyjątkowe miejsca pielgrzymkowe w Polsce? 

 

Zobacz także
Wasze komentarze