Abp Gądecki: brak jedności człowieka z Bogiem burzy źródło komunii między nami

Jedność z Bogiem i między ludźmi są ze sobą zawsze ściśle powiązane. Gdzie burzy się jedność z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym, tam burzy się także źródło komunii między nami, a gdzie nie żyje się jednością, gdzie nie żyje się komunią między braćmi, tam także komunia z Bogiem w Trójcy nie jest żywa ani prawdziwa – mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Najświętszej Trójcy.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu Wolności w Poznaniu na zakończenie Misji Talitha Kum w stolicy Wielkopolski. Na placu Wolności w centrum miasta zgromadzili się ewangelizatorzy, wolontariusze oraz mieszkańcy Poznania.

W homilii przewodniczący KEP podjął refleksję nad znaczeniem prawdy o Trójcy Przenajświętszej dla naszego osobistego życia. Przypomniał, że tajemnica ta uczy nas przede wszystkim komunii, jedności, wspólnoty z Bogiem i ludźmi. Metropolita poznański zaznaczył, że „nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne”.

„Tu potrzeba znacznie głębszej – aniżeli wyłącznie ziemska – jedności. Potrzeba jedności, która jest owocem miłości Ojca, łaski Syna oraz daru jedności pochodzącego od Ducha Świętego” – przekonywał abp Gądecki.

Zauważył, że miłość, łaska i jedność to różne działania, które tworzą Kościół i czynią z Kościoła „lud zjednoczony jednością Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Przewodniczący KEP podkreślił, że tego rodzaju jedność jest zapowiedzią dóbr przyszłego świata.

„Jedność z Bogiem jest prawdziwie lekarstwem na samotność, która zagraża dzisiaj wszystkim. Jest cennym darem, który pozwala nam czuć się przygarniętymi i kochanymi przez Boga, w jedności Jego ludu, zgromadzonego w imię Trójcy; jest światłem, które pozwala jaśnieć Kościołowi jako znakowi wzniesionemu między narodami” – stwierdził metropolita poznański.

Fot. Justyna Nowicka/PM

Zaznaczył, że w takim właśnie duchu była prowadzona w Poznaniu Misja Talitha Kum, czyli ewangelizacja uliczna w różnych punktach miasta, w której uczestniczyły wszystkie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie Poznania.

Przewodniczący KEP wskazał, że ich wspólnym marzeniem było to, by każdy mieszkaniec stolicy Wielkopolski poznał Jezusa Chrystusa i usłyszał, że Bóg go kocha.

„Ewangelizowali słowami, muzyką, sztuką, tańcem, ale też poprzez konkretne gesty miłości, bo pragną być rękoma, nogami, ustami, oczami Boga, który szuka każdego człowieka” – podkreślił abp Gądecki. Podziękował ewangelizatorom za „odważne, wymagające i piękne dzieło”.

Metropolita poznański odniósł się też do wyniku piątkowego referendum w Irlandii w sprawie uchylenia ósmej poprawki do konstytucji i liberalizacji przepisów aborcyjnych. Irlandczycy opowiedzieli się za zniesieniem konstytucyjnej ochrony życia nienarodzonych.

„Ten wynik dowodzi, że w Irlandii zwyciężyła kultura skrajnego egoizmu, w której nie liczy się drugi człowiek, liczy się tylko własna pomyślność, dobrobyt, kosztem praw innych ludzi. Tymczasem zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość obywateli” – zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański przekonywał, że „negatywny przełom, jaki dokonał się w Irlandii, winien nas skłonić do jeszcze intensywniejszej obrony życia, aby życie było bardziej chronione, wspomagane i promowane”.

W dniach 21-27 maja po raz pierwszy w stolicy Wielkopolski odbywała się tzw. Misja Talitha Kum, czyli ewangelizacja uliczna. Jej nazwa odwołuje się do znanej sceny, w której Jezus: „Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: Talitha kum, to znaczy: Dziewczynko, mówię ci, wstań!” (Mk 5,41).

Wydarzenie w stolicy Wielkopolski zorganizowano z okazji 1050. rocznicy powstania poznańskiego biskupstwa.

Idea Misji Talitha Kum zrodziła się w Brazylii, w Sao Paulo, gdzie powstała wspólnota Przymierze Miłosierdzia, która jest koordynatorem misji. Charyzmatem wspólnoty jest przede wszystkim praca z ubogimi i ewangelizacja. Swoją tożsamość odnajduje w Słowie Życia: „Duch Pana Boga nade mną…” (Iz 61,1nn).

Podobne uliczne ewangelizacje odbyły się już w Szczecinie i Warszawie. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze