Abp Marek Jędraszewski

Fot. flickr/Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan najpełniej ukazuje prawdę o człowieku jako istocie stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Prawdę o godności człowieka, o świętości jego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, o rodzinie jako podstawowej komórce społecznej – powiedział abp Marek Jędraszewski w orędziu wygłoszonym w Wielką Sobotę wieczorem na antenie TVP z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W tegorocznym orędziu wielkanocnym do Polaków metropolita krakowski przypomniał, że pusty grób Jezusa „nie miał prawa w ogóle się zdarzyć”. Wynika to z całkowitej pewności Jego śmierci w Wielki Piątek na krzyżu Golgoty, co przekazał nam naoczny świadek tego zdarzenia, św. Jan, piszący o przebitym boku Jezusa, z którego „natychmiast wypłynęła krew i woda”.

Gwarancją tego, że martwe ciało Chrystusa rzeczywiście spoczywa w grobie, stała się, następnie, decyzja Piłata, który przy nim postawił zbrojną straż. Zrobiono wszystko, aby w sposób ostateczny okazało się, że na świecie nie ma nic silniejszego nad śmierć. Tymczasem trzeciego dnia od śmierci Chrystusa Jego grób okazał się pusty.

Abp Marek Jędraszewski

Fot. flickr/Archidiecezja Krakowska

Niezwykłemu faktowi pustego grobu – tłumaczył w orędziu abp Jędraszewski – towarzyszyło ukazanie się aniołów, którzy rzekli do niewiast: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał”.

„Z tym przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli Apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które trwają po dzień dzisiejszy” – podkreślił zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski.

Nawiązując do miejsca wygłoszenia wielkanocnego orędzia, czyli katedry na Wawelu, abp Jędraszewski, przypomniał, że miejsce to gromadzi relikwie świętych, groby królów i przywódców oraz prochy narodowych wieszczów.

W ten sposób – zaznaczył hierarcha – doświadczamy „niewysłowionej bliskości naszej Ojczyzny, która pozwala nam poprzez swoje chrześcijańskie dzieje, w tym również przez wiarę naszych spoczywających na Wawelu wielkich Polaków, odkrywać Chrystusa, który stał się miarą naszego człowieczeństwa”.

„On – ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan – najpełniej ukazuje bowiem prawdę o człowieku jako istocie stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Prawdę o godności człowieka i jego ostatecznym powołaniu do wiecznej szczęśliwości. Prawdę o świętości ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Prawdę o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Prawdę o rodzinie jako podstawowej komórce społecznej” – podkreślił abp Jędraszewski.

na zakończenie swojego orędzia metropolita krakowski życzył wszystkim, którzy słuchają tych słów, aby ich życie stawało się pełnym nadziei wkraczaniem w tajemnicę „przechodzenia poprzez śmierć ku życiu”, „przechodzenia za naszym Panem Jezusem Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał” i jest „najwyższą i ostateczną Prawdą o Bogu i o nas samych”.

Zobacz także
Wasze komentarze