Fot. Justyna Nowicka

Abp Jędraszewski: z Maryją nie utracimy nadziei, nie zatracimy wiary

– W czasach ogromnego kulturowego zamieszania jesteśmy wydani na pokusę utraty nadziei w wieczność. (…) Jeśli będziemy trzymać się Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary – mówił abp Marek Jędraszewski przy kościele Grobu Matki Bożej, przy którym zakończyła się tradycyjna procesja Pogrzebu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że Ewangelie nic nie mówią o tym, jak wyglądało przejście Maryi z tego świata do domu Ojca. Ale pobożność chrześcijańska tworzyła dzieła literackie, które stanowiły uzupełnienie tego, czego nie wyczytano w Piśmie Świętym.

>>> Sebastian Zbierański: co łączy Maryję z… plastrem miodu?

Misterium człowieczeństwa

Metropolita porównał kalwaryjskie misterium z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat w Jerozolimie. – Braliśmy udział w czymś przejmującym, w czymś wielkim. Było to uczczenie Matki Najświętszej, Jej przejścia do nieba, przejścia pełnego chwały, a także radości – mówił arcybiskup.

– Wielkie misterium wiary – wiary w Jej wyniesienie. Wielkie misterium człowieczeństwa, które nie jest przeznaczone na to, aby obrócić się bezpowrotnie w proch i nicość. Misterium człowieczeństwa, które zostało przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa powołane do wieczności – dodawał wskazując na nadzieję każdego ochrzczonego na podobną przyszłość jak ta wniebowziętej Maryi. Metropolita zwrócił także uwagę na nieszczęście tych, którzy pozbawieni są tej nadziei i potrzebę modlitwy w ich intencji.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Nadzieja w Maryi

– W czasach ogromnego kulturowego zamieszania jesteśmy wydani na pokusę utraty nadziei – utraty nadziei w wieczność – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że utrata nadziei zaczyna się od utraty wiary w Chrystusa. Metropolita zauważył, że niebezpieczeństwa utraty wiary i nadziei są dziś bardzo silne i chcą wejść do ludzkich serc na sposób niejako instytucjonalny począwszy od przedszkoli i szkół, gdzie chce się głosić bezbożną wizję człowieka.

>>>„Zdrowaś Maryjo” w języku, w którym mówiła Maryja [WIDEO]

Arcybiskup podkreślił, że wiara jest łaską, którą łatwo utracić, bo ten skarb nosimy w glinianych naczyniach, które łatwo rozbić. – Jeśli będziemy się trzymać Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary. Będziemy coraz bardziej pogłębiali skarb, jakim jest wiara, nadzieja i miłość, i tym skarbem będziemy się z innymi dzielili, to w ten sposób będziemy naprawdę zmieniali świat, a on będzie coraz bardziej człowieczy – mówił metropolita podkreślając, że żyjąc nadzieją przygotowujemy się na moment własnego „transitus” – przejścia z tego świata do domu Ojca.

>>> Maryjna symbolika kwiatów

Homilię arcybiskup zakończył odmówieniem Pozdrowienia anielskiego, do którego odmawiania ze zrozumieniem zachęcił kalwaryjskich pielgrzymów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze