Wielki Post - czas, gdy staramy się więcej przebywać ze Słowem Bożym. To dobry czas, by zajrzeć do "Mocy Wiary" arcybiskupa Grzegorza Rysia. Cykl misyjne.pl

Zdjęcie: abp Grzegorz Rys, fot. YouTube

Abp Ryś tłumaczy swoje słowa o Holokauście

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W związku z licznymi komentarzami w sprawie słów abp. Grzegorza Rysia wypowiedzianych w czasie obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto, metropolita łódzki wyjaśnił, że nigdy nie powiedział, iż chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust. O obchodach z 30. sierpnia pisaliśmy na naszym portalu.

„Dziś, od rana modlę się za tych, którzy zginęli” – mówił abp Ryś w czasie obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. „Bo to jest rzecz niewyobrażalna, że z 230 tys. Żydów, którzy żyli w Łodzi przed wojną, zostało kilkuset, a jeszcze trzeba dodać 20 tys. Żydów z Europy przywiezionych do łódzkiego getta – to mamy ćwierć miliona ludzi. To jest jedno wielkie miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi. To się stało w środku Europy, w środku cywilizacji, którą dumnie nazywamy chrześcijańską i to, co trzeba pamiętać w tych dniach – to, że to jest powtarzalne. Jeśli się już to wydarzyło, to może się wydarzyć powtórnie. Zagładę stworzyli ludzie, których w dużej mierze – trzeba to powiedzieć niestety z bólem serca – wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach” – podkreśli hierarcha.

Zdjęcie: obchody 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto w Łodzi, na Cmentarzu Żydowskim. Ze stacji Radegast w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później wywożono ich do obozów zagłady. Łódzkie getto było drugim, co do wielkości w Polsce – po warszawskim – i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich, fot. Grzegorz Michałowski, PAP


Nie dlatego, że byli chrześcijanami, ale mimo tego, że byli

W związku z licznymi komentarzami i dyskusją w mediach, abp Ryś wyjaśnił, jak należy rozumieć jego słowa. Jak podkreślił, nigdy nie powiedział, iż chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust. Arcybiskup skomentował swoją poprzednią wypowiedź podczas pytań po konferencji pt. „Wolność w chrześcijaństwie”, którą wygłosił w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Zdjęcie: Litzmannstadt Getto

„Nie chodzi o to, że byli chrześcijanami i stworzyli zagładę, tylko, że mimo tego, że byli chrześcijanami ją stworzyli. (…) To jest tak, że w środku chrześcijańskiej Europy stworzono zagładę, mimo tego, że naszą kulturą jest chrześcijaństwo. To znaczy, że nasze chrześcijaństwo nie uratowało nas od takich działań, od takiego postępowania. Ja nie powiedziałem, że chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust. Ja powiedziałem tyle i tylko tyle, że ci ludzie z metryki byli chrześcijanami” – tłumaczy abp Ryś.

Abp Ryś tłumaczy swoje słowa o Holokauście
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze