Fot. EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Abp Szewczuk: zaginieni to ogromna rana dla narodu ukraińskiego

„30 sierpnia społeczność światowa obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Fakt, że dziś nic nie wiadomo o tysiącach ludzi w Ukrainie, jest ogromną raną dla naszego narodu” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w 80. tygodniu pełnej inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na pokojową ziemię ukraińską.

W cotygodniowym wideo-przesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podsumował: „80. tydzień niestrudzonego i niezłomnego oporu narodu ukraińskiego, 80. tydzień bólu, krwi, łez i cierpienia milionów Ukraińców”.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że pomimo tragicznych wydarzeń, które nie ustają, ponieważ wróg nadal celowo zabija ludność cywilną, wystrzeliwując pociski w centra ukraińskich miast: Czernihowa, Dniepru, Zaporoża, UKGK stale zapewnia opiekę duszpasterską, aby leczyć rany wojny.

„Jednym z elementów opieki duszpasterskiej nad leczeniem ran wojennych jest szczególna uwaga poświęcona najbardziej bezbronnym. Dlatego na terytoriach okupowanych i wyzwolonych otwieramy teraz biblioteki i centra radości, starając się być blisko tych, którzy najbardziej cierpią i odczuwają ból. I powtarzamy to jeszcze raz: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – powiedział zwierzchnik UKGK.

fot. PAP/Albert Zawada

Według informacji ukraińskich władz, 24 000 obywateli Ukrainy zostało uznanych za zaginionych. Około 7 000 to personel wojskowy, z którego 65 proc. nadal żyje, a reszta prawdopodobnie zginęła, ale nie ma pewności co do ich śmierci. Prawie nic nie wiadomo o losie zaginionych ukraińskich cywilów.

– Wyobraźmy sobie ból krewnych i przyjaciół: ojców i matek, którzy nie wiedzą, co stało się z ich dzieckiem, kobiet i dzieci, które straciły kontakt z mężem i ojcem. Wielu z tych krewnych przychodzi do duszpasterzy z płaczem, bólem serca, mówiąc: „Nawet nie wiemy, jak modlić się za naszych bliskich, o ich wyzdrowienie czy wieczny odpoczynek” – powiedział abp Szewczuk. Przypomniał, że międzynarodowe prawo humanitarne stanowi, że jednym z praw członka rodziny osoby zaginionej jest poznanie losu swojego bliskiego.

„Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Osób Zaginionych, pragnę otoczyć miłością, uwagą i modlitwą tych, którzy czekają na wieści o swoich bliskich. Apeluję do międzynarodowych instytucji, które mają możliwość poszukiwania osób zaginionych na Ukrainie: pomóżcie nam znaleźć tych, o których nie mamy żadnych wiadomości. Módlmy się dziś za rodziny, które płaczą i czekają, aż ich bliscy wrócą do domu żywi” – zaapelował zwierzchnik UKGK.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze