Arcybiskup Gądecki w Wielki Piątek: krzyż Chrystusa zbratał ludzi
Zło w jakiejkolwiek postaci nie ma ostatniego słowa. Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa, do prawdy i do miłości – mówił podczas liturgii męki Pańskiej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Hierarcha wezwał wiernych do modlitwy za naród ukraiński.
>>> Liturgia męki Pańskiej w Watykanie: obchodzimy Paschę przy złowrogim dźwięku bomb i eksplozji
W czasie odprawionej w katedrze poznańskiej liturgii męki Pańskiej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że „Chrystus swoją miłością zwycięża grzech i śmierć”. „Zło w jakiejkolwiek postaci nie ma ostatniego słowa. Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa, do prawdy i do miłości. Jeśli tylko jesteśmy gotowi razem z Nim cierpieć i umrzeć, Jego życie staje się także naszym życiem” – powiedział metropolita. Dodał, że osoby ochrzczone i wierzące „nigdy nie są sobie obce”. „Mogą nas dzielić kontynenty, kultury, struktury społeczne czy też odległość dziejów. Jednak kiedykolwiek się spotykamy, znamy się na podstawie tego samego Pana, tej samej wiary, tej samej nadziei, tej samej miłości, które nas kształtują” – wskazał hierarcha.
Braterstwo
>>> Góra Oliwna. Tu modlił się Jezus
Gądecki wskazał, że wierni są zakorzenieni w tej samej tożsamości, a wszelkie różnice zewnętrzne między nimi okazują się zupełnie drugorzędne. „Tak, to krzyż Chrystusa zbratał ludzi” – zaznaczył abp Gądecki. – W tym właśnie duchu chrześcijańskiego braterstwa możemy odmawiać dzisiaj – przetłumaczoną na nowo na język polski – modlitwę za Żydów, której obowiązująca wersja brzmi: „Módlmy się za Żydów, do których najpierw Pan Bóg nasz przemówił” – powiedział hierarcha.
– Także z tego samego ducha braterstwa – w obliczu wojny na Ukrainie – dochodzi jeszcze do tradycyjnych wezwań jedno nowe – za Ukrainę: „Módlmy się za naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków. Niech Pan Bóg powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój” – mówił abp Gądecki.
Zadanie Kościoła
Gądecki podkreślił, że w świecie, w którym coraz większą trudność sprawia podział zasobów, w tym wody, Kościół odkrywa, że „pośród swoich bogactw – ma dobro o wiele większe. A mianowicie zadanie głoszenia Ewangelii aż po krańce świata”. – Zadanie przekazywania ludziom naszych czasów Dobrej Nowiny, która nie tylko oświeca, ale i zmienia nasze życie, a nawet zwycięża śmierć. Ta Dobra Nowina to Chrystus zmartwychwstały. Dzięki łasce sakramentów woda, która wypłynęła na krzyżu z Jego otwartego boku, stała się źródłem, z którego wypłyną „rzeki wody żywej” – dar, którego nikt nie może powstrzymać – zaznaczył metropolita.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |