Świadectwo Arkadiusza Milika: Na boisku jest ze mną Bóg
Piłkarz polskiej reprezentacji przygotował specjalne świadectwo na jasnogórskie spotkanie sportowców. Piłkarz podkreśla w nim, że wiara w Boga jest dla niego bardzo ważna i ma duży wpływ na życie. – Modlę się codziennie i wiem, że Bóg pomaga mi na boisku. Nie wstydzę się mojej wiary – czytamy w artykule „Wzór sportowca” w sportowym magazynie „Mistrz”.
Arkadiusz Milik podkreśla, że receptą na sukces jest systematyczna praca. – Sam się o tym przekonałem. Wszystkim młodym chłopakom mówię, żeby ciężko pracowali. Determinacja i ciężka, czasem mordercza praca, na każdym treningu to bardzo ważne – twierdzi reprezentant Polski. Zapytany o szanse Polaków na mundialu w Rosji podkreśla, że drużyna w każdym meczu będzie walczyć o komplet punktów. – Jedziemy do Rosji po to, by zaprezentować się jak najlepiej – zapewnia.
Świadectwo zostało zaprezentowane podczas 28. pielgrzymki sportowców. Na Jasną Górę przybyli miłośnicy sportu, oczywiście z modlitwą za polską reprezentację w piłce nożnej, a także z podziękowaniem za swoje sukcesy i osiągnięcia. W pielgrzymce wzięli udział głównie przedstawiciele klubów uczniowskich i ich trenerzy, ale nie zabrakło także doświadczonych zawodników i olimpijczyków. Punktem kulminacyjnym było złożenie przed cudownym obrazem Matki Bożej ślubowania: sumienności, pracowitości na treningach, przestrzegania zasad fair-play i bycia wzorem sportowca. Organizatorem spotkania corocznie jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej.
– Dawanie świadectwa o wierze jest bardzo ważne – mówią obecni na pielgrzymce młodzi sportowcy. Paweł Zawisza z Parafialnego Klubu Sportowego w Bojszowicach Nowych powiedział, że filmik z Robertem Lewandowskim ukazującym go z krzyżykiem na piersi dodał mu odwagi i przekonania, że warto głośno mówić i pokazywać swoją przynależność do Kościoła.
Liczy się wspólnota
Zawodnicy zauważają, że zwycięstwo na mundialu nie jest najważniejsze, liczą się także piłkarskie emocje i doświadczenie wspólnoty. – Modlitwa na pewno może pomóc, ale najważniejsze jest wspólne przeżywanie emocji, bo Polska jest wspólnym domem, jesteśmy jednym narodem, bez względu na to kto jest w jakiej partii, jesteśmy jedną drużyną – powiedział Dawid Kastelik, ministrant z Bojszowic.
Organizatorem spotkania corocznie jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej. – Wśród najważniejszych jego zadań jest troska o wychowanie chrześcijańskie i pomoc dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin w rozwijaniu sportowych talentów – powiedział ks. Tomasz Kośny z tego Stowarzyszenia. Jednym ze sposobów pozyskiwania środków są np. licytacje. Niedługo trafi na nią koszulka podpisana przez wszystkich piłkarzy reprezentacji narodowej. Dochód przeznaczony zostanie na letni wypoczynek młodych sportowców.
„Sercem jesteśmy z Polakami, życzymy im najlepszego miejsca. Widzimy tę kadrę, że ona jest mobilizowana, przygotowana, mają wspaniałego trenera i na pewno tworzą wspólnotę rodzinną. Bardzo żałujemy, że nie mogą być uczestnikami tej pielgrzymki na Jasną Górę, chociaż mieli zaproszenie. Kuba Błaszczykowski chciał bardzo przyjechać, ale ze względu na kadrę, na przygotowania, po prostu jest to niemożliwe fizycznie. Na pewno ich intencje też tutaj zanosimy, bo są wspaniali i dają wiele dobrych przykładów – powiedział ks. Kośny.
Sportowe ślubowanie i pielgrzymka na rolkach
Sportowcy przed cudownym obrazem, obiecali: sumienność, pracowitość na treningach, przestrzeganie zasad fair-play i bycie wzorem sportowca. Hasłem spotkania były słowa: „Maryjo, obudź w narodzie troskę o wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez sport oparty na etyce wiary katolickiej”.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in. narciarze i działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego Rawa Siedlce oraz Polskiego Związku Narciarskiego, którzy dotarli na Jasną Górę w trzydniowej pielgrzymce na nartorolkach: 30 osób pokonało 365 km. – Od środy biegliśmy na nartorolkach do Częstochowy. Wielu z nas było głęboko wycieńczonych, ale przybiegliśmy do naszej Matki – powiedział Amadeusz Aniszewski z KS Rawa Siedlce. Dodał, że „Bóg daje nam motywację i siłę, aby dążyć do tego, co chcemy robić”. Dominik z Klubu Sportowego Rawa Siedlce zapytany o połączenie wiary i sportu mówi: „jest to bardzo ważne, podczas ciężkich etapów na treningach, kiedy już nie ma sił, bardzo pomaga pomodlenie się albo pomyślenie, że jest ktoś nad nami, że ktoś czuwa”.
Walor wychowania przez sport doceniają nie tylko młodzi sportowcy, również ich opiekunowie, starający się zaszczepić im zasady fair play w sporcie i zdrowej rywalizacji. Pielgrzymka jest też okazją do podsumowania działalności Stowarzyszenia w roku szkolnym i do wręczenia wyróżnień trenerom, zawodnikom i działaczom. Duszpasterstwo sportowców jako zadanie stawia sobie duchową i pastoralną troskę o ludzi sportu: zawodników, trenerów, działaczy i kibiców. Organizuje dla nich rekolekcje, dni skupienia i spotkania formacyjne. Animuje również imprezy o charakterze ogólnopolskim takie jak opłatek sportowców, spotkanie wielkanocne, pielgrzymka, parafiada, sympozjum naukowe. Celem tych działań jest przesycenie świata sportu wartościami ewangelicznymi i chrześcijańskimi.
Celem duszpasterstwa sportowców jest ewangelizacja ludzi sportu, tj. wszystkich tych, którzy w nim uczestniczą. Ponadto budowanie dla sportu zaplecza teoretycznego, które opiera się na chrześcijańskim humanizmie i personalizmie, odwołujących się do takich wartości jak: pokój, przyjaźń, miłość, poszanowanie godności, solidarność, sprawiedliwość i budowanie wspólnoty.
Podczas pielgrzymki tradycyjnie wręczane jest ogólnopolskie wyróżnienia dla wszystkich osób, które w naszej Ojczyźnie bezinteresownie wdrażają ideę wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport i rekreację, opartą na zasadach etyki i wiary katolickiej, a przez to przybliżają ich do Boga. Imprezą towarzyszącą jasnogórskiej pielgrzymce jest finał Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Polski, a także zawody tenisa stołowego. Obecni byli mistrzowie olimpijscy w boksie: Marian Kasprzyk, Jerzy Rybicki i Józef Grudzień. Patronat honorowy nad tegoroczną pielgrzymką objęli Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka i bp Marian Florczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |