Austria: jutro odbędzie się ekumeniczne rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju
W najbliższą sobotę 9 grudnia w austriackim Linzu odbędzie się międzynarodowe rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Podczas uroczystości ekumenicznej w katedrze NMP światełko zapalone w betlejemskiej Grocie Narodzenia zostanie przekazane delegacjom skautów z 30 krajów Europy i Ameryki, którzy przewiozą ten symbol pokoju do swoich krajów, by tam rozdzielać je w okresie Bożego Narodzenia.
Nabożeństwu rozesłania będą przewodniczyć katolicki biskup Linzu Manfred Scheuer, ewangelicka duszpasterz młodzieży, pastorka Bettina Növer, greckoprawosławny ks. Sorin Emanuel Burger oraz diakon Klaus Schwarzgruber z Kościoła starokatolickiego.
Tegoroczne uroczystości w Linzu przebiegają pod hasłem: „Budowanie pokoju daje szczęście”. Według organizatorów, w rozesłaniu będą uczestniczyły nie tylko delegacje skautów ze wszystkich krajów związkowych Austrii, ale też grupy z 12 krajów europejskich, z USA, Urugwaju, Argentyny i Chile. Betlejemskie Światło Pokoju otrzymają oni z rąk tegorocznego „dziecka Światła Pokoju”, 10-letniego Michaela Putza.
Zdaniem szefa kraju związkowego Górnej Austrii, Thomasa Stelzera, Betlejemskie Światło Pokoju stanowi „element rozjaśniający”, który niesie nadzieję. W obliczu obecnego kryzysu pokoju w Europie, uświadamia ono ludziom „znaczenie spójności, kultury i wartości w naszym społeczeństwie”. Kampania, która już dawno stała się „symbolem bożonarodzeniowego pokoju”, jest „prawdziwym wydarzeniem, na które znów z niecierpliwością czekają miliony ludzi”, stwierdził austriacki polityk.
>>> Mimo konfliktu na Bliskim Wschodzie w Betlejem zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii w Linzu. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Reklama w telewizji i wielkie plakaty tych kampanii należą do stałych elementów czasu Adwentu.
Od 1986 roku po światło pokoju jechała delegacja z Górnej Austrii. Ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Następnie, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Austrii rozsyła je do różnych krajów jako symbol nadziei na pokój w świecie.
Tegoroczny wyjazd delegacji z „dzieckiem pokoju” został odwołany ze względu na konflikt na Bliskim Wschodzie. Światełko w betlejemskiej Grocie Narodzenia zapaliła 12-letnia Pillar Jarayseh, a światełko przejęło w Austrii tegoroczne „dziecko światła pokoju” – Michael Putz. Taka sytuacja miała już miejsce w latach 2012 i 2015, gdy w regionie trwał konflikt oraz w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii koronawirusa.
„Dzieckiem światła pokoju” został wybrany w tym roku 10-letni Michael Putz ze Steyr w Górnej Austrii. Chłopca nagrodzono za jego zaangażowanie w harcerstwie, w ruchu ministranckim oraz w młodzieżowej służbie strażackiej. W rozmowie z mediami chłopiec przyznał, że betlejemskie światło „zawsze było nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia” w jego rodzinie.
>>> „Czyńmy pokój”. Wkrótce Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.
Zwyczaj zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju w wieczór wigilijny przeniósł się z czasem do ponad 30 krajów, nie tylko w Europie, ale także w USA i krajach Ameryki Południowej. Od lat polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na Głodówce.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |