fot. PAP/Piotr Nowak

„Czyńmy pokój”. Wkrótce Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski

Betlejemskie Światło Pokoju ma nieść pokój całemu światu, ale my postarajmy skupić się na tym, by nieść go także w skali mikro, w naszych rodzinach, środowiskach nauki, pracy… Tylko w ten sposób możemy budować pokój na większą skalę – powiedziała phm. Maria Skowronek z Chorągwi Stołecznej ZHP.

W niedzielę 10 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło: „Czyńmy pokój”.

Uroczyste przekazanie odbędzie się podczas Mszy świętej rozpoczynającej się o 8:30 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.
– Rozpalane w Betlejem Świtało Pokoju symbolizuje Jezusa Chrystusa, który niesie pokój całemu światu. W tym roku towarzyszy nam hasło „Czyńmy pokój”, dodatkowo podkreślając aspekt pokoju, którego obecnie tak bardzo nam brakuje. Fakt, że światło idzie do nas z Betlejem, w które obecnie toczy się konflikt, dodatkowo podkreśla to przesłanie – podkreśliła phm. Maria Skowronek. Dodała, że Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój, także ten wewnętrzny oraz dotyczący codziennych relacji międzyludzkich.

W tegorocznym Betlejemskim Zlocie weźmie udział ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy w niedzielę 10 grudnia ruszą do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. Poprzedzi to ich udział w dwudniowym (8-9 grudnia) zlocie, podczas którego harcerze zamienią Zakopane w zimową stolicę harcerstwa. Wydarzenie rozpocznie się w formie wspólnego piątkowego apelu, po którym odbędzie się widowisko – pokaz malowania na piasku ukazujący tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju. Drugi dzień zlotu to gra terenowa złożona z 6 tras tematycznych do wyboru. Następnie na Dolnej Równi otworzy się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami, które zachęcają do czynienia pokoju i ukazują go z różnych perspektyw. 

>>> Dzisiaj w Betlejem [REPORTAŻ] 

fot. PAP/Radek Pietruszka

Do Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju trafi w najbliższy poniedziałek, gdzie w Archikatedrze św. Jana odbędzie się uroczysta Msza św. z przekazaniem. Wezmą w niej udział harcerze z Chorągwi Stołecznej oraz Mazowieckiej ZHP. Po Eucharystii harcerze zawiążą symboliczny krąg, by przekazać „iskierkę” wszystkim zgromadzonym na wydarzeniu, a także chętnym przechodniom, którzy otrzymają także pocztówki z tegorocznym hasłem oraz informacją na temat inicjatywy.

– Na naszej pocztówce umieściliśmy cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Idź pojednaj się z bratem swoim”. Betlejemskie Światło Pokoju ma nieść pokój całemu światu, ale my postarajmy się skupić na tym, by nieść go także w skali mikro – w naszych rodzinach, środowiskach nauki, pracy, tylko w ten sposób możemy budować pokój na większą skalę – wyjaśnia przedstawicielka Chorągwi Stołecznej ZHP.

W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć. 

– Zaniesiemy światło mi.in. na „Święta z Ubogimi” organizowane przez wspólnotę Sant’Egidio, by zanieść je ludziom szczególnie potrzebującym. Kolejnym symbolicznym miejsce, do którego planujemy się udać jest Fundacja Dom Ukraiński, przekazując to symboliczne Światło Pokoju naszym braciom Ukraińcom – podsumowała phm. Maria Skowronek. 

PAP/Grzegorz Momot

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. 

Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia, 10 grudnia, zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze