biskup piuska

Fot. cathopic

Biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki przechodzi na emeryturę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Stanisława Gębickiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej. Bp Gębicki ukończył dziś 75 lat. Tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji papieża poinformował nuncjusz apostolski w Polsce.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji włocławskiej bp Stanisław Gębicki jest doktorem sakramentologii. Od początku swojej posługi biskupiej, przez 20 lat, posługiwał w diecezji włocławskiej jako biskup pomocniczy. Wcześniej pełnił tam m.in. funkcję notariusza, a potem kanclerza kurii diecezjalnej. W Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. 8 lipca 2020 r. osiągnął wiek emerytalny i decyzją Ojca Świętego Franciszka, który przyjął jego rezygnację, przechodzi na emeryturę.

Bp Stanisław Gębicki urodził się 8 lipca 1945 r. w Witkowie w diecezji włocławskiej. W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 19 czerwca 1969 r., w katedrze włocławskiej, został wyświęcony na kapłana przez ówczesnego administratora apostolskiego diecezji włocławskiej Jana Zarębę. Przez rok (1969-1970) pracował jako wikariusz w parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. W latach 1970-1979 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Zdobył tam doktorat z zakresu sakramentologii na podstawie pracy „Katecheza i teologia wiary w odnowionej liturgii rzymskiej chrztu dorosłych”. Po powrocie do kraju, przez dwa lata (1979-1981) pracował jako notariusz kurii diecezjalnej i kapelan biskupa Jana Zaręby. W latach 1981-1983 pełnił funkcję ojca duchownego we włocławskim seminarium duchownym, a przez następne dziewięć lat (1983-1992) wicerektora tego seminarium. Od połowy 1992 r. do chwili nominacji sprawował urząd kanclerza kurii diecezjalnej we Włocławku. W 1992 r. został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości.

>>> „Słowo Boga jest potrzebne jak chleb i potrzebujemy ludzi, którzy je będą głosić” – święcenia biskupie w Lublinie [ZDJĘCIA]

Fot. Justyna Nowicka

Ojciec Święty Jan Paweł II, 11 grudnia 1999 r., mianował go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Bp Gębicki za hasło swojej posługi przyjął zwrot Veritas in caritate – „Prawda w miłościˮ. Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 2000 r. w katedrze włocławskiej. Głównym szafarzem był biskup włocławski Bronisław Dembowski, współszafarzami – metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński i biskup pomocniczy włocławski Roman Andrzejewski. Od 8 stycznia 2000 r. bp Gębicki posługiwał jako wikariusz generalny diecezji włocławskiej. W 2009 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Lipna.

>>> Ograniczenie wolności religijnej w Hongkongu? Azjatyccy biskupi zaniepokojeni

diec. włocławska/ BP KEP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Nuncjatura Apostolska w Polsce

N. 4224/20

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek

przyjął rezygnację bp. Stanisława Gębickiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej.

+ Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Warszawa, 8 lipca 2020 r.

Zobacz także
Wasze komentarze