Ks. Witold Lesner: Ven Espíritu Santo! Synodalność w praktyce
W całym Kościele, więc i na Kubie, zainicjowaliśmy nowy Synod o Synodalności. Prosiliśmy Ducha Świętego o natchnienia, a odnawiając przyrzeczenia chrzcielne potwierdziliśmy przynależność do Kościoła.
Rozpoczęcie procesu synodalnego w naszej diecezji miało trzy etapy, realizowaliśmy je przez trzy kolejne dni od 15 do 17 października. Najpierw odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo na poziomie diecezji, a więc biskupa, wszystkich kapłanów i sióstr zakonnych oraz świeckich odpowiedzialnych za poszczególne agendy w kurii biskupiej. W kolejnych dniach modlili się już wszyscy.
>>> Ks. Witold Lesner: nadzieja dzielonego dobra
Nadstawiać uszy
– Słuchanie Ducha Świętego i siebie nawzajem to najważniejsze zadanie pierwszego etapu synodu. Modlitwa i rozmowy to jest to, do czego jesteśmy wezwani – powiedziała Marivi z diecezjalnego sekretariatu synodalnego, inicjując w piątek spotkanie w kościele w Yara. I to słuchanie rozpoczęliśmy od rozważania słów papieża Franciszka wygłoszonych na inaugurację synodu w Rzymie. Najpierw indywidualnie, a później w grupach zastanawialiśmy się nad wyzwaniami stawianymi nam przez Ojca Świętego.
Ostatnim akcentem spotkania była msza św. pod przewodnictwem bp. Alvaro. – W pewien sposób już na początku spełniamy wymagania drogi synodalnej. Wsłuchujemy się w to, co mówi każdy z nas, dzieląc się tak różnymi doświadczeniami – mówił podczas kazania. – Pochodzimy z różnych krajów, z Indonezji, Meksyku, Indii, Wietnamu, Polski, Hiszpanii, Republiki Dominikany, Brazylii, Ugandy i wreszcie też z Kuby. I już to jest bogactwem. Mamy doświadczenie różnych tradycji i kultur, ale jednym głosem dzielimy się Ewangelią. To jest synodalność w praktyce! – zauważył biskup.
W sobotnie przedpołudnie (16 października) w katedrze odbyło się oficjalne rozpoczęcie synodu. Uroczystej mszy św. przewodniczył pasterz diecezji.
Poruszyć wspólnoty
Niedzielne Eucharystie we wszystkich wspólnotach parafialnych były tym razem nieco inne. Uroczysta proklamacja Ewangelii o zesłaniu Ducha Świętego, hymn Veni Creator, a także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych miały zwrócić uwagę na konieczność ponownego otwarcia się na natchnienia Boże, na to, co „mówi Duch do Kościołów”.
W naszej parafii już się uformowała grupa świeckich odpowiedzialnych za przeprowadzenie spotkań i lokalnych działań. Tym razem są to sami młodzi – głownie dwudziestolatkowie i jeden trzydziestokilkulatek. Skoro mamy, zgodnie z wezwaniem Franciszka, szukać nowych dróg, a młodzi są „nadzieją Kościoła”, więc nie można wlewać nowego wina do starych bukłaków. Te sześć osób w niedzielę 24 października po raz pierwszy spotkało się z koordynatorami diecezjalnymi, aby dynamicznie wpisać się w inicjatywy diecezjalne.
>>> Ks. Witold Lesner: na Kubie bez zmian
W parafii podjęliśmy również stałą modlitwę indywidualną i wspólnotową. Dwukrotnie w tygodniu będziemy spotykać się, by słuchać Bożego głosu. W środy po porannej mszy aż do południa mamy adorację Najświętszego Sakramentu, a w piątkowe wieczory medytacyjne spotkanie modlitewne.
Z nadzieją na nowy powiew Ducha trwajmy wspólnie przez Panem, niech odnowi oblicze i tej, kubańskiej ziemi!
Ven Espíritu Santo!
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |