Bp Andrzej Czaja, fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Bp Czaja: coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi i naucza

Program duszpasterski wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła, która dość powszechnie uważana jest za trudną. Coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi i naucza. Dlatego tym bardziej musimy znać istotę Kościoła, jego zadania i cele – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski podczas prezentacji programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2022/2023.

Program, którego hasło brzmi „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, wejdzie w życie w pierwszą niedzielę adwentu, czyli 27 listopada. Jak wyjaśnił bp Czaja, projekt programu duszpasterskiego wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła, która dość powszechnie uważana jest za trudną. „W związku z tym jest jasne, że trzeba podjąć wysiłek ku odnowie Kościoła” – stwierdził.

>>> Bp Andrzej Czaja: musimy odkryć synodalność Kościoła

fot. PAP/Rafał Guz

Bp Czaja dodał, że potrzebne jest „obudzenie i umocnienie wiary w Kościół”, tym bardziej, że jest ona „w głębokim kryzysie”. „Bardzo często towarzyszy nam pewne niedowierzanie, coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi, czego naucza. Ponadto nie znamy treści wiary w Kościół. Wyznajemy wiarę co niedzielę w liturgii, a często jest tak, że nie do końca wiemy, co wyznajemy” – ocenił. Przyznał, że świat „coraz bardziej nastaje na Kościół”, więc tym bardziej „trzeba znać naturę i istotę Kościoła, jego cel i sens”.

Synodalna podpowiedź

Hierarcha przypomniał, że kierunek odnowy Kościoła podpowiada również trwający od października 2021 r. synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. „W tych trzech słowach kluczowych – wspólnota, uczestnictwo, misja – jest wyjaśnienie. A ten, kto zna doktrynę Soboru Watykańskiego II, ten od razu widzi, że jest to nic innego, tylko wezwanie do tego, by podjąć recepcję soborowej eklezjologii. Bo soborowa wizja Kościoła to Kościół otwarty, wspólnotowy i służebny” – wyjaśnił.

fot. PAP/Rafał Guz

Bp Czaja wskazał na konieczność zmiany mentalnej. „Trzeba bardziej uświadomić sobie, że nie tyle chodzimy do kościoła, ile my Kościół stanowimy, jesteśmy Kościołem” – zastrzegł. Poinformował, że Komisja Duszpasterska KEP postawiła sobie za cel przekazanie i uświadomienie wiernym, że „mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i wierzyć Kościołowi”.

Jak zastrzegł, „Kościół jest rzeczywistością Bosko-ludzką, którą trzeba przyjąć”. „Bez wiary nie da się uchwycić tajemnicy Kościoła, nie da się go zrozumieć . Wierzyć w Kościół to wierzyć w Boga działającego w historii, zaangażowanego w rodzaj ludzki” – ocenił. Przyznał, że wiara w Kościół jest trudniejsza niż wiara w Boga, ponieważ tę wiarę człowiek „zaciemnia swoimi grzechami”. „Dlaczego mamy wierzyć Kościołowi? Dlatego, że jego autorytet nie jest wsobny, tylko Kościół bazuje na autorytecie samego Boga . Oczywiście, Kościół będzie na tyle wiarygodny, na ile będzie posłuszny Bogu, na ile będzie starał się uchwycić to, co jest Boże i to realizować” – zastrzegł.

Parafia podstawą

Zaznaczył, że podstawowym podmiotem, w którym będzie realizowany program duszpasterski, jest parafia. „Chcemy też wdrożyć w realizację tego programu rodzinę, tak żeby rodzina była nie tylko przedmiotem duszpasterskiego oddziaływania, ale sama była jego podmiotem” – mówił.

Sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP biskup nominat Waldemar Musioł poinformował, że program duszpasterski zakłada trzy podstawowe ścieżki realizacji. „Pierwszą ścieżką realizacji, wynikającą z natury Kościoła, jest przepowiadanie Słowa Bożego i katecheza parafialna” – wyjaśnił. Dodał, że chodzi tu przede wszystkim o materiały homiletyczne, zeszyt katechetyczny i propozycję katechez parafialnych dla księży proboszczów.

fot. pixabay

Drugą ścieżką jest – jak zaznaczył – przekazywanie prawdy o Kościele za pośrednictwem mediów. „Wierzymy mocno, że prawda o Kościele będzie płynęła także tymi kanałami, będzie inspirowała do stawiania pytań, a tam gdzie to będzie możliwe, do twórczej wymiany myśli” – zastrzegł. Podkreślił, że trzecią ścieżką realizacji programu duszpasterskiego jest kontynuowanie synodalnego dzieła, które zostało podjęte w ramach w parafiach w ramach fazy diecezjalnej synodu o synodalności.

„Oczywiście, padają pytania i zastrzeżenia, że przecież niewiele osób wzięło udział w tych konsultacjach, że mogło być ich znacznie więcej. Niemniej jednak sam papież Franciszek zaprosił nas przede wszystkim na tym etapie diecezjalnym, byśmy odbyli ćwiczenia z synodalności, byśmy się uczyli, może na nowo przypomnieli sobie wartość wzajemnego słuchania, wzajemnej wymiany myśli, a w konsekwencji także podejmowania odpowiedzialności za Kościół” – mówił bp Musioł.

Diecezjalna doradczyni życia rodzinnego archidiecezji katowickiej i koordynatorka prac zespołu nad projektem „Materiały dla rodzin” w ramach programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” dr Ewa Porada wyjaśniła, że z inicjatywy świeckich małżonków i rodzin z całej Polski powstały w tym roku materiały, których celem jest „ukazanie innym rodzinom, innym małżonkom ich miejsca w Kościele, aby mogli odkryć swoje powołanie”. Poinformowała, że przygotowane przez świeckich materiały na każdą niedzielę w roku są w wersji elektronicznej dostępne na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, a wkrótce będą dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji. Docelowo mają one zostać umieszczone na stronach parafialnych, tak aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze