Fot. pixabay

Celem ekumenizmu jest wspólna Eucharystia

Wspólne sprawowanie Eucharystii powinno być celem naszych ekumenicznych wysiłków – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W rozmowie z pastorem Gottfriedem Locherem, przewodniczącym Rady Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii (FEPS), kard. Kurt Koch podkreślił też konieczność dawania wspólnego świadectwa wiary przez katolików i protestantów. Dla katolików nie ma mowy o jedności chrześcijan bez odniesienia do posługi papieskiej. Kościół bowiem żyje z Eucharystii, która musi być sprawowana w jedności z miejscowym biskupem i z papieżem, przypomniał kardynał. Nie sposób więc uczestniczyć w Eucharystii, odrzucając posługę biskupią i papieską.

W odpowiedzi pastor Locher stwierdził, że ekumeniczne uznanie papieża jako biskupa Rzymu byłoby możliwe, jeśli jego posługa miałaby jedynie charakter duchowy i jeśli nie byłby on kimś sprawującym władzę, ale pasterzem, bo na tym, według szefa FEPS, polega posługa biskupia.

Odnosząc się do ekumenicznych obchodów 500-lecia Reformacji, pastor Locher przypomniał, że w Szwajcarii rozpoczęły się one 1 kwietnia w Zugu, gdzie przedstawiciele obu Kościołów poprosili siebie nawzajem o przebaczenie. Podkreślił, że protestanci i katolicy zostali ochrzczeni w imię tego samego Boga. Zdaniem pastora presja w kierunku jedności będzie coraz silniejsza w miarę zmniejszania się szeregów Kościoła. W zsekularyzowanym społeczeństwie, w którym Bóg jest często spychany na margines, mamy obowiązek dawania świadectwa o naszej wspólnej wierze – wskazał kard. Koch.

Obaj rozmówcy zgodzili się, że oba wyznania chrześcijańskie stanowią dla siebie nawzajem prowokację. Protestancka siła odnowy dobrze robi Kościołowi katolickiemu, podczas gdy jedność katolicka wzywa protestantów do przekraczania granic.

Kard. Koch i pastor Locher spotkają się ponownie 24 września w Sascheln na nabożeństwie ekumenicznym w 600. rocznicę urodzin św. Mikołaja z Flüe. Żyjący jeszcze w czasach przedreformacyjnych eremita z Ranft jest punktem odniesienia zarówno dla katolików, jak i protestantów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze