fot. domena publiczna

Cichy bohater w purpurze: kardynał uratował ponad 6 tysięcy Żydów

Błogosławiony kard. Alojzy Stepinac uratował w latach II wojny światowej ponad 6 tys. Żydów – uważa pochodząca z Bośni historyczka żydowska Esther Gitman. Do tych wniosków doszła przypadkowo, badając m.in. materiały chorwackie z tego okresu.

Uczona rozpoczęła swe poszukiwania w archiwach, chcąc  poznać historię własnej rodziny. Ku swemu wielkiemu zaskoczeniu bardzo szybko pojawiła się tam postać błogosławionego arcybiskupa Zagrzebia, którego propaganda komunistyczna przedstawiała wyłącznie jako współpracownika reżimu rządzących tzw. Niezależnym Państwem Chorwackim (NHD) w ścisłej współpracy z Niemcami hitlerowskimi.

Bohater niezłomny

W rozmowie z dziennikiem „The Boston Pilot” badaczka z Bośni wspomniała też, że po sprawdzeniu wielu dokumentów zaczęło się tam pojawiać coraz częściej nazwisko zupełnie dla niej niespodziewane: Aloysius Stepinac.

Według badaczki, pierwsze działania arcybiskupa na rzecz Żydów pochodzą już z 1936, gdy zorganizował on kampanię pomocy katolickiej dla uchodźców żydowskich z Niemiec i Austrii. Stepinac krytykował także otwarcie ideologię narodowosocjalistyczną, mówiąc w 1938 do grupy studentów, iż „miłość do własnej ojczyzny nie może zmieniać się w dziką bestię”. A w rok później ponownie zorganizował wielką akcję pomocy dla prześladowanych Żydów niemieckich.

>>> Niezłomni kapłani w służbie Ojczyzny

Taką samą politykę uprawiał on po zajęciu Chorwacji przez Niemców w kwietniu 1941. Uruchomił sieć kryjówek, poprosił księży i zgromadzenia zakonne, aby przymykały oczy na fałszywych nawróconych z judaizmu, próbujących w ten sposób ratować życie oraz kierował niezliczone pisma do władz w ich obronie.  Tylko w ten sposób arcybiskup zdołał uratować około tysiąca osób – stwierdziła E. Gitman, dodając, że łączna liczba ocalonych przekracza 6 tysięcy.

żydowskie dzieci w obozie koncentracyjnym Auschwitz. fot. wikipedia.org

Wyrywał ich z rąk śmierci

Jako szczególnie znaczący przykład, Gitman wymieniła przypadek 58 starców z jednego ze szpitali geriatrycznych, którzy mieli zostać wysłani do obozu w Auschwitz. Stepinac udostępnił im budynek kościelny, w którym znaleźli oni schronienie do końca wojny i sam często ich tam odwiedzał.

>>> Był okrutnie torturowany i wyszydzany za kapłaństwo w obozie koncentracyjnym. Został zastrzelony

Kard. Alojzije Stepinac (1899-1960) był w latach 1934-60 arcybiskupem Zagrzebia, choć od 1946, gdy komuniści zaczęli go oskarżać o współpracę z ustaszami i o współudział w ich zbrodniach, w praktyce nie mógł pełnić swego urzędu. Nie mógł również wyjechać do Rzymu na konsystorz 12 stycznia 1953, na którym miał otrzymać kapelusz kardynalski (podobnie jak ks. prymas Stefan Wyszyński) a ostatnich 5 lat życia spędził w areszcie domowym w swej rodzinnej wiosce – Krašiciu. Został oficjalnie zrehabilitowany dopiero 14 lutego 1992 przez parlament niepodległej Chorwacji, a 3 października 1998 św. Jan Paweł II podczas pobytu w narodowym chorwackim sanktuarium maryjnym w Mariji Bistricy ogłosił go błogosławionym. Obecnie trwa proces kanonizacyjny mężnego arcybiskupa Zagrzebia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze