Lionel Messi, fot. EPA/AHMED YOSRI

Co łączy Messiego z Albertem Einsteinem?

Albert Einstain, Wolfgang Amadeusz Mozart, Isaac Newton, Lionel Messi, Greta Thunberg to osoby, które łączy… zespół Aspergera. W czasach Newtona niektórzy nazywali go chorobą geniuszy.

Zespół Aspergera, w zakresie interakcji społecznych, przypomina autyzm, cechuje się też stereotypowym repertuarem zainteresowań i aktywności.

Albert Einstein, fot. pixabay

Zespół Aspergera na autyzm 

Różnica pomiędzy zespołem Aspergera i autyzmem dotyczy mowy i funkcji poznawczych. U osób z zespołem Aspergera nie występuje ogólne opóźnienie lub upośledzenie rozwoju mowy, które może występować u osób z autyzmem. Osoby z zespołem Aspergera znajdują się w normie intelektualnej, natomiast osoby z autyzmem nie zawsze.

>>> Nastolatka symbolem walki o przyszłość naszej planety. Kim jest Greta Thunberg?
Niektóre osoby z zespołem Aspergera, które są świadome, czym jest to zaburzenie, wcale nie czują się gorsze od swoich rówieśników. Posiadają czasem umiejętności lub pasje, które są niedostępne dla osób bez zespołu. Wszystko przez to, że cechują się wysokim poziomem zaangażowania.  

fot. EPA / Greta Thunberg

Interesować się… pingwinami 

Dzieci z zespołem Aspergera potrafią bardzo zaangażować się w jakąś aktywność lub dziedzinę. Ich zainteresowania są różne, mogą to być np. pingwiny, zegary, rowery czy Piastowie. Znajdują sobie jakiś temat i chcą o nim wszystko wiedzieć, dzielą się z innymi tą wiedzą, chcą ze wszystkimi rozmawiać o swoim „koniku”. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic złego w takich zainteresowaniach, przecież dziecko rozwija się, staje się ekspertem w danej dziedzinie, rodzice są pod wrażeniem wiedzy jaką posiada ich dziecko. Jednak fakt, że dziecko z każdą napotkaną osobą, czy to z rówieśnikiem, czy z osobą dorosłą, zawsze chce rozmawiać o pingwinach lub Piastach jest już zasmucający. 

muzyka Mozarta, fot. pixabay

TUSY 

Dzieci i młodzież z zespołem Aspergera mogą skorzystać z oferty zajęć prowadzonych przez pedagogów i psychologów. Wśród nich są tzw. TUSY, czyli trening umiejętności społecznych. Dzieci spotykają się w kilkuosobowych grupach, zajęcia prowadzone są przez specjalistów i mają na celu poprawę funkcjonowania społecznego i emocjonalnego uczestników. Na takich zajęciach dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się i poćwiczyć m.in. jak rozpoznawać poszczególne emocje u siebie i u innych osób, jak nawiązać i poprowadzić rozmowę z drugą osobą czy jakich zwrotów używać w stosunku do rówieśników i osób dorosłych. Dowiedzą się też, co należy robić, aby druga osoba miała ochotę z nami rozmawiać i spędzać, zajęcia pomagają im zrozumieć też wiele innych zagadnień ze sfery społeczno-emocjonalnej. Dla wielu ludzi są to naturalne umiejętności, które nabywa się, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, kiedy się to dzieje. Dla osób z zespołem Aspergera zagadnienia te niczym się nie różnią od chociażby matematyki czy fizyki, po prostu trzeba opanować prawa, jakimi rządzą się relacje międzyludzkie, aby móc dobrze funkcjonować wśród innych ludzi.

fot. pixabay

Choroba geniuszy 

Albert Einstain, Wolfgang Amadeusz Mozart, Isaac Newton, Lionel Messi, Greta Thunberg to osoby, które łączy właśnie zdiagnozowany zespół Aspergera. W czasach Newtona nazywany był przez niektórych chorobą geniuszy. Osoby z zespołem Aspergera są mocno zaangażowane w dziedzinę, którą się zajmują. Mozart pasjonował się muzyką, Greta Thunberg żyje ochroną środowiska. Wytrwałość i zaangażowanie w temat z pewnością napędzają do działania, dociekania, są motorem, dzięki któremu ludzie dokonują nowych odkryć. Nie znaczy to jednak, że każde dziecko, u którego zostanie zdiagnozowany zespół Aspergera, czeka świetlana przyszłość. Nie każdy zostanie sławnym naukowcem czy artystą. Zdolności i wytrwałość to ważne umiejętności, ale gdy brakuje kompetencji społeczno-emocjonalnych nawet najlepszy umysł może nie mieć możliwości nawiązania kontaktu ze światem ludzi, w którym relacje społeczne i emocje odgrywają bardzo ważną rolę. 

Dominiki Krupy wysłuchała Karolina Binek 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze