fot. pexels.com

Coraz więcej małżeństw w kryzysie szuka pomocy

W ostatnich latach znacznie spadła liczba zawieranych małżeństw w Kościele w Polsce. Te, które przeżywają kryzys częściej szukają pomocy w katolickich specjalistycznych poradniach rodzinnych – powiedział PAP dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg.

„W 2019 r. najczęściej sakrament małżeństwa udzielany był w diecezjach krakowskiej, tarnowskiej i katowickiej” – dodał.

W rozmowie z PAP przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel powiedział, że obserwowany kryzys małżeństwa i rodziny, wyrażający się w coraz słabszej ich trwałości, jest dla Kościoła katolickiego dużym wyzwaniem duszpasterskim.

>>> Dlaczego warto mieć męża/żonę? 10 argumentów 

fot. pexels.com

Rozwód dotyka wszystkich

„Zdajemy sobie sprawę, że kiedy małżonkowie się rozstają, po świecku mówimy, że następuje rozwód, to jest to problem, który dotyka całej rodziny, a więc także i dzieci. W konsekwencji, wszyscy jej członkowie wychodzą z tego rodzaju sytuacji poranieni. W związku z tym szukamy rozwiązań oraz metod, które wspierałyby małżonków, pomagając im przezwyciężyć kryzysy” – powiedział bp Śmigiel.

Z danych przekazanych PAP przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin wynika, że „w ostatnich latach spadła liczba zawieranych małżeństw w Kościele katolickim. W roku 2016 – 136 tys. 348 par zawarło sakramentalny związek małżeński, w roku 2017 – 133 tys. 586 par, w 2018 roku – 122 tys. 500 par., a w roku 2019 – 122 tys. 794 par”.

>>> Bp Wiesław Śmigiel: mamy plagę rozwodów. Małżeństwo jest traktowane jak umowa, którą można rozwiązać

Zwrócono uwagę, że według Głównego Urzędu Statystycznego „w ostatnich latach rozpada się w Polsce ponad 200 tys. małżeństw rocznie, z tego ok. 30 proc. w wyniku rozwodu, a pozostałe prawie 70 proc. w wyniku śmierci współmałżonka”.

fot. unsplash

Formacja małżeństw drogą ich odnowy

W ocenie bp Śmigla istnieje wiele metod wsparcia.

Spore grono małżeństw szuka pomocy w ruchach i wspólnota w Kościele, katolickim, gdzie uczą się np. dialogu małżeńskiego. Wśród najbardziej popularnych jest założony przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, który dysponuje konkretnymi narzędziami ułatwiającymi budowanie relacji między małżonkami. Dynamicznie rozwijają się także w Polsce Spotkania Małżeńskie, które poza formacją duchową, dostarczają także narzędzi ułatwiających rozwiązywanie konfliktów” – powiedział bp Śmigiel. Przyznał jednocześnie, że nie wszystkie małżeństwa są gotowe na tego rodzaju drogę formacji duchowej.

Kościół katolicki w Polsce prowadzi różnego rodzaju poradnie życia rodzinnego. „W roku 2019 było ich ponad 2,6 tys. – od bardzo małych, po duże i dobrze zorganizowane. Znajdują się w 1/4 parafii w kraju. Niektóre otwarte są czasowo, inne regularnie przez cały rok” – powiedział ks. Drąg.

>>> Wspaniałe małżeństwo z 60-letnim stażem zdradza swój przepis na miłość [WIDEO]

fot. pexels.com

Zwrócił uwagę, że przeważnie z tego rodzaju poradni korzystają pary z 5-, 10-letnim stażem małżeńskim. „Najczęściej przychodzą z problemami, które wychodzą po kilku latach wspólnego życia. Związane są one przeważnie z bagażem doświadczeń, które obie strony wniosły do życia małżeńskiego ze swoich rodzin biologicznych, a które często były nieprzepracowane. W zetknięciu z drugą osobą powstaje wówczas konflikt, którego nie są w stanie sami przezwyciężyć” – powiedział ks. Drąg.

>>> Czy rozwodnik może być zbawiony?

W ocenie duchownego, tym, co przeciwdziała rozpadowi małżeństwa, to właściwe przygotowanie do sakramentu małżeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze