fot. cathopic.com

Czy ksiądz musi codziennie celebrować Eucharystię? 

Do naszej redakcji dotarło takie właśnie pytanie. Czy ksiądz musi codziennie odprawiać mszę świętą? Czy jeśli tego nie zrobi to czy ma grzech? Szukaliśmy odpowiedzi i znaleźliśmy. 

Na początku chciano codziennie 

W pierwszych wiekach msze święte były sprawowane tylko w niedziele. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy były na pewno prześladowania. Dopiero po ich ustaniu w IV wieku w wielu miejscach, na przykład w Mediolanie, Akwilei, Hiszpanii i północnej Afryce, msze święte zaczęto celebrować codziennie. Praktykę tę w IX wieku potwierdził papież Paschalis I.  

Zobowiązanie do wielokrotnego w ciągu roku odprawiania 

Wygląda jednak na to, że gorliwość pierwszych wieków przygasła. Ponieważ Sobór Trydencki wymagał od biskupów troski, by ich księża sprawowali msze święte w niedziele i uroczyste święta. Jeszcze Kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku w kanonie 805 zobowiązywał księdza do wielokrotnego w ciągu roku celebrowania mszy świętej, jednak nie rzadziej niż w niedziele i święta nakazane 

W drugiej połowie XIX wieku zaczęło budować się przekonanie, że dobry kapłan celebruje mszę świętą codziennie. 

>>> Eucharystia jest bramą, przez którą wchodzimy do nieba

Nawet bez ludu 

Sobór Watykański II (w Konstytucji o Liturgii świętej Sacrosanctum Concilium oraz Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium) określił, że każda msza święta jest czynnością Chrystusa i Kościoła, dlatego zawsze ma charakter publiczny i wspólnotowy. To rozwiewało wątpliwości niektórych kapłanów, czy sprawować Eucharystię codziennie, nawet bez udziału ludu i bez stypendium mszalnego. Tę prawdę teologiczną potwierdza najnowszy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku, w kanonie 904. 

Pamiętając o tym, że w tajemnicy Ofiary eucharystycznej dokonuje się ustawiczne dzieło zbawienia, kapłani powinni często odprawiać, a zaleca się usilnie codzienne odprawianie, które nawet gdy nie ma wiernych, stanowi czynność Chrystusa i Kościoła, którą sprawując, kapłani wypełniają swoje główne zadanie. 

Benedykt XVI: zalecam 

Papież Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis, w której pisał o Eucharystii jako źródle i szczycie życia Kościoła, w części dotyczącej duchowości kapłańskiej napisał: zalecam kapłanom codzienną celebrację Mszy św., również i wtedy, gdy nie uczestniczą w niej wierni 

Użyte w oryginale łacińskie słowo suademus, przetłumaczone na polski oznacza: zalecam (dosłownie zalecamy), można także oddać czasownikami radzimy, namawiamy, nakłaniamy, polecamy. A zatem nie chodzi o ścisłe zobowiązaniePapież sam zresztą tłumaczy charakter swej wypowiedzi, pisząc, że jest to monitio, a więc przypomnienie, zalecenie – pisze ks. Benedykt Glinkowski, doktor prawa kanonicznego, na portalu Opoka. 

>>> 6 powodów, dla których warto uczestniczyć we Mszy świętej

Obowiązku nie ma 

Ksiądz więc nie musi odprawiać mszy świętej codziennie. Ma obowiązek, jak każdy chrześcijanin, uczestniczyć w niej w niedzielę. Ale księża najczęściej i tak celebrują Eucharystię, nawet jeśli jest ona bez ludu, czy jeśli są chorzy. Najczęściej zdają sobie bowiem sprawę z tego, jakie ma ona znaczenie dla całego Kościoła. 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze