Fot. Cathopic

Dzisiaj szansa na niezwykły odpust. Sprawdź, co trzeba zrobić

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Asyżu znajduje się niezwykła bazylika Matki Bożej Anielskiej wybudowana w XVI wieku. Legenda głosi bowiem, że często nad kapliczką w tym miejscu słyszano głosy anielskie.

W samym centrum wspomnianej bazyliki mieści się kościółek benedyktyński zwany Porcjunkulą. Kapliczkę tę ufundowali pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, a nazwę kaplicy nadał św. Franciszek z Asyżu.

Trochę historii

Purkuncjula była domem macierzystym zakonu św. Franciszka. W tym miejscu również mieszkała św. Klara z Offreduccio. 11 kwietnia 1909 r. św. Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

Maryja, jako Matko Boża jest także Królową aniołów. Na ich służebną rolę wobec Maryi wskazują już Ewangelie. Świadczą o tym m. in. scena zwiastowania oraz moment, w którym anioł ukazuje się pasterzom. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie, a wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej.

Fot. Pixabay

Objawienie Jezusa i odpust

W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus. Obiecał mu odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Początkowo odpust ten można była uzyskać tylko między wieczorem 1 a 2 sierpnia i obejmował jedynie zakonników. Teraz jest on także dla osób świeckich, które spełnią podane warunki:

  • pobożnie nawiedzi swój kościół parafialny,
  • odmówi w nim Modlitwę Pańską,
  • wyzna wiarę,
  • przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej wraz z modlitwą w intencjach papieża.

Tutaj znajdziesz papieską intencję na ten miesiąc: Papieska intencja modlitewna na sierpień

>>> Odpust zupełny za Koronkę do Miłosierdzia Bożego 

Zobacz także
Wasze komentarze