epa05900100 People gathere to view the damages at the scene of a bomb explosion inside Mar Girgis church in Tanta, 90km north of Cairo, Egypt, 09 April 2017. According to the Egyptian Health Ministry, at least 28 were killed and 71 injured in a bomb explosion at Mar Girgis Coptic church in the central delta city of Tanta during the Palm Sunday mass. EPA/MOHAMED HOSSAM Dostawca: PAP/EPA.

Egipt: ataków na kościoły dokonali dżihadyści

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Państwo Islamskie podało, że to zamachowcy samobójcy, uzbrojeni w przymocowane do ciała ładunki wybuchowe, przeprowadzili w Niedzielę Palmową zamachy na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie, w których zginęły co najmniej 43 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

Według egipskiego ministerstwa zdrowia w pierwszym zamachu, który miał miejsce w kościele p.w. św. Jerzego w mieście Tanta w delcie Nilu, zginęło co najmniej 27 osób, a 78 zostało rannych. Według świadków, wybuch nastąpił w pobliżu ołtarza i ranił odprawiającego mszę ojca Daniela.

Dostawca: PAP/EPA.

W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą p.w. św. Marka w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 16 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 41 osób.

Na nagraniu z kamer monitoringu widać, jak mężczyzna w niebieskiej bluzie zbliża się do głównej bramy katedry, ale zostaje skierowany do wykrywacza metali. Mija policjantkę, która rozmawia z inną kobietą, wchodzi w bramki wykrywacza, a wtedy miejscem wstrząsa eksplozja.

Jak podało egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych, odprawiający mszę w aleksandryjskiej katedrze zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego, patriarcha Tawadros II, nie doznał żadnych obrażeń i został bezpiecznie ewakuowany. AP zadaje pytanie, czy ten przywódca jednej z najstarszych wspólnot chrześcijańskich świata miał być celem zamachu.

Stanowiący około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów.

Za pośrednictwem swojej propagandowej agencji prasowej Amak Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za oba zamachy i zapowiedziało dalsze ataki na chrześcijan.

Papież Franciszek ma odwiedzić Egipt 28-29 kwietnia.

Egipt: ataków na kościoły dokonali dżihadyści
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze