Zdjęcie poglądowe, fot. arch. PAP/Marcin Obara

Ekumeniczne nabożeństwo zainaugurowało Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ekumeniczne nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy zainaugurowało w środę obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (w tym roku pod hasłem: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości”). Przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się wspólnie o jedność i pokój.

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP reprezentował prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, Kościół Rzymskokatolicki reprezentowali referent ds. ekumenizmu diecezji warszawsko praskiej ks. dr Sławomir Kielczyk i referent ds. ekumenizmu archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Tuleja, Kościół Polskokatolicki w RP reprezentował ks. Henryk Dąbrowski, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP – ks. Dominik Miller a Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP – ks. Grzegorz Giemza.

Na początku nabożeństwa wręczono Nagrody Polskiej Rady Ekumenicznej na Rzecz Jedności Chrześcijan, które przyznawane są osobom „szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. W tym roku otrzymali je dziennikarz, publicysta i pedagog prof. Karol Karski oraz wieloletni dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej Andrzej Wójtowicz.

Diakon Parafii œśw. Trójcy Małgorzata Gaœś podczas ekumenicznego nabożeństwa, fot. PAP/Marcin Obara

Odbierając nagrodę prof. Karski zaznaczył, że jego przygoda z ekumenizmem zaczęła się 60 lat temu, kiedy podczas studiów w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej miał okazję poznać wyznawców różnych wyznań chrześcijańskich. „To było dla mnie na tyle ciekawe, że nie tylko wdawałem się z rozmowy z kolegami, ale regularnie chodziłem od kościoła do kościoła, żeby się przekonać, jak to życie religijne tam jest praktykowane” – wspomniał.

Dodał, że w tym czasie rozpoczął się Sobór Watykański II. „Od pierwszego roku studiów śledziłem przemiany dokonujące się w Kościele Rzymskokatolickim, który do tego momentu raczej dystansował się od dążeń ekumenicznych. Te doświadczenia miały dla mnie duże znaczenie. Ekumenia pozostała dla mnie priorytetem egzystencjalnym i jest ważna do dzisiaj” – ocenił.

Zwierzchnik Koœścioła Ewangelicko-Metodystycznego w RP Andrzej Malicki i odznaczony Nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej prof. Karol Karski, fot. PAP/Marcin Obara

Drugi laureat, Andrzej Wójtowicz, odbierając nagrodę podkreślił, że w czasie, kiedy pełnił funkcję dyrektora PRE starał się wspierać ekumeniczne media. „Pracowałem w różnych gazetach, dziennikach i miesięcznikach, byłem korespondentem Niemieckiej Agencji Prasowej. Przede wszystkim starałem się podjąć współpracę – trudną wtedy – w dziedzinie pojednania polsko-niemieckiego” – przypomniał. „Przyznam, że bardzo żałuję, że nie ma tego ducha dialogu i pojednania polsko-niemieckiego dzisiaj w życiu publicznym. To jest bardzo przykre dla mnie” – stwierdził.

>>> Materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i na cały rok 2023 [DOKUMENT]

Andrzej Wójtowicz, fot. PAP/Marcin Obara

W homilii ks. Sławomir Kielczyk, odwołując się do fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza, w którym była mowa o miłosiernym Samarytaninie, zaznaczył, że to słowo pokazuje prawdę o Bogu i człowieku i zaprasza do przełożenia tej prawdy na naszą codzienność. „Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie to przypowieść o relacji Boga do człowieka, Stwórcy do stworzenia. Samarytaninem jest sam Jezus Chrystus, a człowiekiem zranionym każdy z nas, cała ludzkość” – wyjaśnił.

Dodał, że na mocy chrztu świętego wszyscy chrześcijanie są wezwani do tego, by postępować jak Chrystus i jak Samarytanin. „Samarytanin wie, jak zachować się w relacji z człowiekiem rannym. Miłosierny Samarytanin, widząc człowieka zranionego, nie przeszedł obojętnie. Lewita i kapłan przechodzili obok, ale nie zareagował ani jeden, ani drugi. Mieli oczy, ale nie widzieli, mieli uszy, ale nie słyszeli – przeszli obojętnie” – podkreślił. Zdaniem ks. Kiełczyka, „obojętność jest ślepotą, głuchotą, zatwardziałością serca, postawą niegodną człowieka”.

fot. PAP/Marcin Obara

„Można czytać rzeczywistość, czytać życie i nie rozumieć, tak jak można nie rozumieć tekstu – czytam, ale nie rozumiem – o co chodzi. Ale można też czytać rzeczywistość ze zrozumieniem, kiedy potrafię adekwatnie zareagować, podjąć właściwe rozwiązanie, decyzję. Miłosierny Samarytanin w sposób doskonały posiadł tę umiejętność – wiedział co zrobić, jak się zachować” – ocenił. Zaznaczył, że taką osobą, która również potrafiła „czytać rzeczywistość ze zrozumieniem”, była Matka Teresa z Kalkuty. „Zobaczyła, że trzeba biednym pomóc, bez wyjątku, bez żadnych uprzedzeń” – podkreślił.

fot. PAP/Marcin Obara

Ks. Kiełczyk przypomniał również odczytane podczas nabożeństwa słowa z Księgi Proroka Izajasza, mówiące o tym, że „ofiary i modlitwy składane Bogu bez miłości są bezwartościowe„. „Wielkie gesty, ale czynione z przymusu, dla zewnętrznej poprawności, aby inni widzieli, bo tak wypada, w oczach Boga i ludzi mogą mieć małą wartość. A nawet małe gesty, ale czynione z serca, w oczach Boga i ludzi zyskują wielką wartość” – zaznaczył.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Watsona z USA. Jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. Tradycyjnie, podczas nabożeństw w Kościołach różnych wyznań, następuje wymiana kaznodziei. W tym roku w Polsce centralne nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 18.00 w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Galeria (3 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze