Papież Franciszek na spotkaniu z ubogimi w Asyżu Fot. PAP/EPA/BASILIETTI

Franciszek: więcej szacunku dla godności ludzi morza

Papież Franciszek skierował pozdrowienia i najlepsze życzenia do uczestników 25. Światowego Kongresu Stella Maris – Apostolstwa Ludzi Morza – odbywającego się w Glasgow w Szkocji w dniach 2-5 października. Jest to pierwsze osobiste spotkanie po ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa, co umożliwia rzeczywiste obchody jubileuszu stulecia jego założenia.

W Kongresie biorą udział przedstawiciele z różnych stron świata: od Filipin po Kanadę, od Danii po Włochy, od Wielkiej Brytanii po Hiszpanię. Dzień 4 października poświęcony będzie m.in. reperkusjom wojny w Ukrainie dla działalności morskiej. Wystąpią m.in. dyrektor krajowy Stella Maris Ukraina, kapelan portu w Odessie oraz biskup eparchii Świętej Rodziny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Londynie.

>>> Portugalia: w Lizbonie przywódcy katoliccy zastanawiają się, jak bronić oceanów

Gwiazda morza

W swoim przesłaniu papież podziękował „za świadectwo wiary oraz niezliczone akty dobroci i miłosierdzia okazane przez tak wielu kapelanów i wolontariuszy w ciągu ostatniego stulecia wobec tych, którzy pracują na naszych morzach i drogach wodnych dla dobra nas wszystkich”. „Ufam zatem, że Stella Maris nigdy nie zawaha się zwrócić uwagi na kwestie, które pozbawiają wielu członków społeczności morskiej należnej im od Boga ludzkiej godności” – stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał, że Stella Maris stała się bardzo rozpowszechniona, „niosąc pomoc duchową, psychologiczną i materialną, na statkach i na lądzie, miriadom marynarzy i personelu morskiego różnych narodowości i tradycji religijnych”. Papież przypomniał, że około 90 procent towarów na świecie jest transportowanych przez statki, co jest możliwe dzięki codziennej pracy ponad półtora miliona ludzi.

>>> Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

Zmagania ludzi morza

Franciszek zwrócił uwagę, że pomimo postępu technologicznego wielu pracowników morskich nie tylko podlega wyzwaniom związanym z rozłąką z ojczyzną, ale także nadal „cierpi z powodu wielu niesprawiedliwych warunków pracy i innych niedostatków, pogłębionych nie tylko przez skutki zmian klimatycznych”.

„Ponadto szkody w środowisku morskim, podobnie jak inne, nieproporcjonalnie dotykają najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych naszych braci i sióstr, których środki do życia są nawet zagrożone zniszczeniem. Ufam zatem, że Stella Maris nigdy nie zawaha się zwrócić uwagi na kwestie, które pozbawiają wielu członków społeczności morskiej należnej im od Boga ludzkiej godności” – stwierdził Ojciec Święty.

Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Na zakończenie Franciszek udzielił błogosławieństwa dziełu Stella Maris i wyraził nadzieję, że zawsze należy zwracać uwagę na te często zapomniane problemy i warunki życia ludzi morza.

Otwierając obrady Kongresu, w przesłaniu wideo kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przypomniał genezę Apostolstwa Ludzi Morza, które dziś działa w 400 portach na całym świecie w około 50 krajach. Złożył wyrazy wdzięczności kapelanom, wolontariuszom i pracownikom Stella Maris za ich „niestrudzone zaangażowanie i służbę”. Wskazał na o. Roque Nornha, byłego dyrektora krajowego Stella Maris Indii, który bezinteresownie pełnił swoją posługę, a później został ofiarą COVID-19.

Kard. Czerny potępił jako „godne ubolewania” odmawianie ludziom morza urlopu na lądzie i dostępu do usług socjalnych; przemoc i nadużycia na morzu, poprzez piractwo i niewolnictwo; porzucenie, często z niezapłaconym wynagrodzeniem oraz skromnym wyżywieniem i zaopatrzeniem. Przypomniał, że w 2021 roku odnotowano rekordową liczbę porzuceń statków. „Jako Kościół prosimy rządy i instytucje o wdrożenie i egzekwowanie Konwencji o pracy na morzu oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) o pracy w rybołówstwie” – zaapelował kard. Czerny. Na zakończenie stwierdził, że Stella Maris jest gotowa do bliższej współpracy z rządami, związkami zawodowymi i przemysłem morskim na rzecz marynarzy i rybaków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze