św. Stanisław Papczyński, fot. Wikipedia

Góra Kalwaria: uroczystości ku czci o. Stanisława Papczyńskiego

Pandemia pokazała, że nadal jesteśmy wspólnotą, która zdolna jest tworzyć cywilizację miłości – powiedział bp Rafał Markowski w czasie niedzielnych uroczystości ku czci o. Stanisława Papczyńskiego w sanktuarium w Górze Kalwarii.

Ze względu na epidemię uroczystości odbyły się w kościele, a nie jak w latach ubiegłych na placu. Wzięły w nich udział tylko zaproszone osoby. Towarzyszyła im modlitwa o nowe powołania do Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota zakonna świętuje w tym roku 350-lecie istnienia. Jest ona pierwszym rodzimym zgromadzeniem kleryckim założonym na ziemiach polskich. W liturgii wziął udział m.in. prowincjał zgromadzenia o. Tomasz Nowaczek.

Biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski, fot. PAP/Rafał Guz

W homilii bp Markowski nawiązał do Wniebowstąpienia Chrystusa zwracając uwagę, że wstępując od nieba Pan zostawił apostołom misję. Od tego momentu, – jaka zaznaczył – to Kościół staje się sakramentem zbawienia. „My w imieniu Chrystusa stajemy wobec tego świata świadcząc o nim i ewangelii, nie tylko słowem, uroczystościami, ale przede wszystkim swoim osobistym życiem. Jeżeli mamy przemawiać do tego świata, jeżeli mamy go przemieniać, jeżeli mamy być świadkami Chrystusa, to tylko wtedy będziemy realizować nasze powołanie, kiedy prawdziwie, na co dzień będziemy żyć Ewangelią” – dodał bp Markowski. Zwrócił uwagę, że Kościół przez całe wieki swojego istnienia stawał wobec wielu zagrożeń, niebezpieczeństw, wyzwań, ale był mocny wiarą swoich dzieci. „Wtedy żadne niebezpieczeństwo Kościołowi nie zagrozi” – stwierdził.

fot. misericors.org

Przywołując postać o. Stanisława Papczyńskiego zwrócił uwagę na jego zatroskanie o zwykłego człowieka. „Chcąc dać ludziom nadzieję, niósł im Chrystusa. Wiedział, bowiem, że tylko wewnętrzna siła, która płynie z wiary, daje ludziom moc, aby sprostać życiu, na które sami nie mają wpływu” – powiedział hierarcha. „On pokazał nam, że warto walczyć o swoje życie, o idee, o innych, nawet poświęcając bardzo wiele” – powiedział biskup. Zaznaczył, że na każdy czas, bez względu na wiek i okoliczności, w których żyjemy, musimy walczyć o moc Ducha, o swoje wnętrze. „Nie możemy sprawić, aby świat zewnętrzny w jakimkolwiek stopniu mógł nam zaszkodzić, albo zabić w nas tę moc Ducha, którą daje wiara”. Przyrównał wiarę do drogocennej perły, mówiąc, że została ona złożona w ludzkim sercu. „Trzeba się o nią troszczyć, trzeba ją pielęgnować poprzez swoją modlitwę i życie sakramentalne” – powiedział bp Markowski. Dodał jednocześnie, że wiara daje ludziom siłę pomagając im tworzyć wspólnotę.

Zobacz fotoreportaż >>> To miejsce jest jak dotknięcie nieba

Biskup odniósł się także do obecnego czasu pandemii. Zwrócił uwagę, że obok bólu, choroby, cierpienia i śmierci, ten czas przyniósł również wiele dobra. „Pokazał, że jednak stanowimy wspólnotę i cywilizację miłości” – stwierdził. „Wydawało się, że światem w ostatnich dziesięcioleciach rządzi przemysł i gospodarka i że to one są naprawdę najważniejszymi miarami, jakimi mierzy się ludzkie życie, życie społeczeństw i całego świata. Tymczasem nagle przyszło to trudne doświadczenie, w którym nagle trzeba było ten przemysł zatrzymać, trzeba było zatrzymać mechanizmy rynkowe” – powiedział biskup. Przyznał, że to były bardzo trudne decyzje, ponieważ wiązały się z negatywnymi skutkami gospodarczymi.

Jestem pełen szacunku wobec ludzi rządzących w różnych państwach, którzy potrafili zdobyć się na tą bardzo trudną decyzję zatrzymania w pewnym sensie czasu, zatrzymania gospodarki, robiąc to tylko w imię ratowania życia ludzi i to ratowania ludzi najstarszych i najsłabszych. Z tego płynie nadzieja, że my nadal jesteśmy wspólnotą i nadal tworzymy cywilizację miłości, o którą prosił nas św. Jan Paweł II. (bp Markowski)

Zobacz też >>> Św. Stanisław Papczyński i cud wskrzeszenia martwego dziecka w łonie matki

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostało założone 11 grudnia 1670 r. przez św. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego w Krakowie. „Formalnie, jubileusz 350-lecia powołania zgromadzenia przypada 11 grudnia 2020 r. w rocznicę +Oblatio+ św. Stanisława. Obchody zakończone będą 8 grudnia 2023 r. w rocznicę pierwszej aprobaty kościelnej mariańskiej wspólnoty w Puszczy Korabiewskiej” – podano na stronie internetowej zgromadzenia. Obecnie na całym świecie jest ponad 400 zakonników.(PAP)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze