basen upał

Fot. pixabay

IMGW ostrzega – idą afrykańskie upały!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nadchodzą upały, których kulminacja nastąpi w środę; wtedy temperatura powietrza miejscami może wzrosnąć nawet do 35 stopni – informuje IMGW. Zgodnie z prognozami Instytutu już we wtorek Opolszczyzna i Dolny Śląsk mogą być objęte alertem drugiego stopnia przed upałem.

Oprócz tego Instytut prognozuje wydanie alertu pierwszego stopnia przed upałem dla województw śląskiego i lubuskiego. W środę alert pierwszego stopnia może zostać rozszerzony na południowo-wschodnią część Polski – ma objąć województwa: małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

>> Chcesz przetrwać upał? Pij wodę! [WIDEO]

W komunikacie prasowym Instytut przypomina, że w poniedziałek temperatura powietrza na południowym zachodzie miejscami wyniesie 29 st., a na pozostałym obszarze wyniesie przeważnie od 24 st. do 27 st. We wtorek ma być jeszcze cieplej, na południowym zachodzie już upalnie – temperatury mogą wynieść ok. 32 st. Kulminacja upału nastąpi w środę, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do ok. 35 st.

IMGW podkreśla, że pogoda będzie wpływać niekorzystnie na sytuację hydrologiczną. Do czwartku prognozowane są głównie stabilizacja oraz spadki stanu wody na rzekach w Polsce. Na niektórych stacjach, w szczególności w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim przepływy są poniżej poziomu tzw. średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej.

Zobacz także
Wasze komentarze