Szyici pokryci krwią podczas festiwalu religijnego w Aszurze w Bagdadzie. Dzień Aszury upamiętnia rocznicę śmierci trzeciego szyickiego imama Husajna, wnuka muzułmańskiego proroka Mahometa, fot. MURTAJA LATEEF, PAP/EPA

Irak: 31 osób zginęło podczas obchodów Aszury w Karbali

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 31 osób zginęło, a ok. 100 zostało rannych w irackiej Karbali podczas obchodów Aszury, jednego z najważniejszych szyickich świąt – poinformowało ministerstwo zdrowia Iraku.

Jak piszą agencje, bilans ofiar śmiertelnych może się jeszcze zmienić, ponieważ co najmniej 10 osób jest w stanie krytycznym. Ministerstwo nie wyjaśniło przyczyn tej tragedii, jednak według relacji świadków przy wejściu do mauzoleum wybuchła panika.

fot STRINGER, PAP/EPA.

Aszura – największe święto dla szyitów

Szyici stanowią 15% muzułmanów na świecie. Aszura, obchodzona jest 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta.

>>> Aszura na Podlasiu

fot. AHMED JALIL, PAP/EPA.

Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami. Imamowi Husajnowi ścięto głowę, a jego ciało okaleczono. Na znak pamięci tych wydarzeń w dzień Aszury miliony szyitów organizują procesje, czasem dokonując przy tej okazji krwawego samobiczowania i samookaleczenia głów. Pielgrzymi z całego Iraku kierują się w stronę świętego miasta Karbali, gdzie mieści się mauzoleum Husajna. Urządzane są także domowe lub publiczne zgromadzenia i inscenizacje, w czasie których wspominane są, najczęściej w formie lamentowania, śmierć i poświęcenie ibn Alego.

Zdjęcie: Teheran, Iran, fot. ABEDIN TAHERKENAREH, PAP/EPA.

Tłumnie obchodzone święto jest często wykorzystywane przez ugrupowania terrorystyczne do przeprowadzania zamachów. Najbardziej krwawe  wydarzenia miały miejsce w 2004 roku w Bagdadzie i w Karbali, gdy w serii ataków na szyitów zginęło co najmniej 271 osób.

Zobacz także
Wasze komentarze