fot. benefit of hindsight, flickr.com

Jasna Góra – symbol obrony i oporu przed złem

Jasna Góra to symbol ducha, nadziei i polskości; to symbol obrony i oporu przed złem – mówił w niedzielę na Jasnej Górze premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Dodał, że fundament, na którym budowany jest nasz kraj stanowią polskie rodziny.

Szef rządu podkreślił, że „Jasna Góra zawsze była duchową stolicą Polski”. „Na przestrzeni wieków broniła nas, dawała nam pocieszenie w najtrudniejszych czasach. Polskie serca biły tutaj bardzo mocno i dzisiaj również nasze polskie serca biją tutaj bardzo mocno” – powiedział. Podziękował „tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała”. „To przede wszystkim są polskie rodziny. Polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą, naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom. Wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski, wszystkim tym rodzinom dziękujemy” – powiedział szef rządu. „Niech Polska i polskie rodziny będą silne będą wierne będą dumne piękne potężne i szczęśliwe” – podsumował Morawiecki.

Zdjęcie: Częstochowa, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński uczestniczą w głównych uroczystościach 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, fot: Waldemar Deska, PAP

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja co roku gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników i należy do najliczniejszych w roku zgromadzeń na Jasnej Górze. Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki jest przedpołudniowa msza na jasnogórskich wałach, której przewodniczy kard. Zenon Grocholewski. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Polska miłością wskrzeszona”.

fot: Waldemar Deska, PAP

„Tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność Narodu” – mówił na Jasnej Górze kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył Mszy św. dla około 100 tysięcy wiernych. W roku stulecia odzyskania niepodległości modlitwa była dziękczynieniem za wolną Polskę i błaganiem o jej trwanie przy Chrystusie.

Kard. Grocholewski podkreślał w homilii, że prawdziwa wolność kształtuje się w sercu człowieka i nie zależy od warunków zewnętrznych a skuteczne realizowanie wolności musi łączyć się z urzeczywistnianiem wartości oraz z przylgnięciem do prawdy a szczytem realizowania wolności jest miłość. Kaznodzieja przypomniał, że u Pani Jasnogórskiej zawsze byliśmy budowniczymi naszej wolności i dlatego modlił się: „Maryjo dana ku obronie narodu polskiego pomóż nam, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli pychy, egoizmu, chciwości, pijaństwa, zmysłowości, z niewoli zazdrości, nienawiści, pieniactwa”.

fot: Waldemar Deska, PAP

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze