Kard. Angelo Sodano zrezygnował z funkcji dziekana kolegium kardynalskiego
Papież Franciszek przyjął rezygnację ze stanowiska dziekana kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano, któremu nadał tytuł dziekana emerytowanego kolegium kardynalskiego – poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
92-letni kard. Angelo Sodano był dziekanem kolegium kardynalskiego od 30 kwietnia 2005 roku, po wyborze na papieża kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, który wcześniej piastował ten urząd. Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d’Asti w Piemoncie. Po studiach, święceniach kapłańskich i 9-letniej pracy jako wykładowca i duszpasterz młodzieży w Asti, w 1959 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Jako absolwent Papieskiej Akademii Kościelnej był sekretarzem w nuncjaturach w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. W 1968 r. powrócił do Watykanu, gdzie przez 10 lat był koordynatorem w Sekretariacie Stanu odpowiedzialnym przede wszystkim za niemiecki obszar językowy. W tym czasie podróżował ze specjalnymi misjami do Rumunii, na Węgry i do Berlina Wschodniego. W 1977 r. papież Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa, mianując go zarazem nuncjuszem apostolskim w Chile, rządzonym wówczas przed wojskowy rząd generała Pinocheta. Dzięki mediacji abp. Sodano został zażegnany w tym czasie konflikt między Chile i Argentyną o Kanał Beagle.
Watykański dyplomata często wypowiadał się krytycznie o aktach przemocy reżimu Pinocheta oraz apelował o poszanowanie i przywrócenie praw człowieka. Po 11 latach spędzonych na placówce w Chile, papież Jan Paweł II powołał abp Sodano w 1988 r. do Sekretariatu Stanu. W tej funkcji reprezentował on Stolicę Apostolską w pertraktacjach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Gdy w dwa lata później poszukiwano następcy kard. Casarolego, papież wybrał doświadczonego dyplomatę Angelo Sodano, mianując go 1 grudnia 1990 pro-sekretarzem, a 29 stycznia 1991 r. – sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Od tego czasu, z nadania papieża, kard. Sodano był najwyższym przedstawicielem politycznej i dyplomatycznej działalności Stolicy Apostolskiej. Protokolarnie często reprezentował Benedykta XVI, z reguły po audiencji u papieża prowadził szczegółowe rozmowy z jego gośćmi. Obok przyjmowania wizyt państwowych w Watykanie do specjalnych obowiązków kard. Sodano należało reprezentowanie Ojca Świętego podczas obligatoryjnych “rewizyt” w rzymskich rezydencjach głów państw.
Dziekan kolegium kardynalskiego przewodniczy temu gremium, nie ma jednak żadnych uprawnień wobec innych purpuratów będąc pierwszym pośród równych. Jest zawsze w randze kardynała – biskupa. Do jego zwyczajowych zadań należy m.in. przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym po śmierci papieża, odprawianie mszy św. na rozpoczęcie konklawe i przewodniczenie obradom konklawe. Zgodnie z paragrafem 4 kanonu 352 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 dziekan kolegium kardynalskiego zobowiązany jest do stałego zamieszkania w Rzymie.
>>> Papież o reformie Kurii Rzymskiej: musi być bardziej misyjna
>>> Kardynałowie to najbliżsi współpracownicy papieża. Jakie są ich prawa i przywileje?
Z chwilą wakansu urzędu dziekana (jak to ma miejsce obecnie) kardynałowie – biskupi zebrani pod przewodnictwem prodziekana, albo – gdy go nie ma – najstarszego z nich, powinni wybrać ze swego grona dziekana kolegium. Jego nazwisko przedstawiają papieżowi, któremu przysługuje prawo zatwierdzenia wybranego. Do grona kardynałów-biskupów należą: kard Angelo Sodano (92 lata); wicedziekan kard. Giovanni Battista Re (85 lat); Francis Arinze (87 lat); Tarcisio Bertone (85 lat), José Saraiva Martins (88 lat). W 2018 roku papież poszerzył grono kardynałów-biskupów, zaliczając do nich watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Pietra Parolina (64 lata), prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonarda Sandriego (76 lat), prefekta Kongregacji ds. Biskupów kard. Marca Ouelleta (75 lat) oraz ówczesnego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernanda Filoniego (73 lata).
Należy oczekiwać, że w najbliższych dniach wybiorą oni następcę kard. Sodano. Jednocześnie dzisiaj Ojciec Święty opublikował list apostolski, w formie motu proprio w którym postanowił, że urząd dziekana kolegium kardynalskiego będzie podobnie jak inne urzędy kurii rzymskiej kadencyjny. Jednocześnie w dokumencie utrzymano wszystkie dotychczasowe zasady dotyczące wyboru dziekana kolegium kardynalskiego i jego kompetencji. Zaznaczono też, że możliwe jest przedłużenie mandatu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |