Bp Witalij Krywicki, fot. Yt/screen

Kijów: bp Witalij Krywicki apeluje do rządu o zwrot kościoła św. Mikołaja

Od ponad 30 lat wspólnota katolicka nie może doprosić się od władz zwrotu swej własności – kościoła św. Mikołaja – powiedział portalowi CREDO biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki SDB. Zachęcił wszystkich zainteresowanych do podpisania petycji w tej sprawie na stronie internetowej Rady Ministrów Ukrainy.

 „Dziś ta sytuacja odzwierciedla to, o co walczymy na froncie zewnętrznym. Na froncie armia wyzwala okupowane terytoria, ponieważ sprawiedliwość domaga się ich zwrotu. Jest to również walka o godność i prawa ludzi na okupowanych terytoriach, którzy chcą i mają prawo żyć na Ukrainie. A wewnątrz kraju walczymy o prawo wierzących do modlitwy we własnych kościołach. Niestety, władzom brakuje woli politycznej, aby postąpić właściwie i zwrócić budynek sakralny prawowitym właścicielom” – stwierdził bp Krywicki.

>>> Ukraina: katolicy z całego świata gotowi są sfinansować odnowę kościoła św. Mikołaja w Kijowie

Hierarcha zauważył, że ze świątyni po pożarze, w nocy 3 września 2021 roku nie korzysta Sala Organowa, i obecnie parafia w pełni opiekuje się kościołem, w tym opłaca wszystkie rachunki za media. Niestety ponieważ wspólnota parafialna jedynie dzierżawi świątynie, a nie jest jej właścicielem, obecne stawki są kilkakrotnie wyższe, niż gdyby przyznano jej własność. Przypomniał, że w 2021 roku, po pożarze kościoła, podpisano memorandum, które wygasło na początku listopada bieżącego roku, kościół nie został zwrócony, a władze nawet kroku nie uczyniły w tym kierunku. „To skłoniło nas do podjęcia inicjatywy i zaproszenia całego narodu ukraińskiego, który podziela z nami to, powiedziałbym, pragnienie sprawiedliwości, do podpisania petycji do Rady Ministrów, aby ten organ rządowy mógł w końcu znaleźć sposób na zwrot kościoła wiernym… Chcę więc zaapelować do każdego człowieka dobrej woli, który podziela nasze pragnienie sprawiedliwości, który chce wesprzeć wierzących, których prawa zostały naruszone; wreszcie wzywam wszystkich, którzy walczą o demokratyczne wartości dla Ukrainy, do podpisania tej petycji. I jeszcze raz podkreślam, że na dzień dzisiejszy nie ma powodu, aby nie przekazywać kościoła św. Mikołaja wspólnocie rzymskokatolickiej” – stwierdził biskup kijowsko-żytomierski.

Biskup Krywicki zaznacza, że w kościele św. Mikołaja trwa cały czas modlitwa, odprawiana jest codziennie poranna i wieczorna Msza święta; księża dyżurują w kościele i każdy, kto potrzebuje rozmowy, spowiedzi lub porady, może przyjść i spotkać się z księdzem; a kościół działa również jako „punkt niezłomności” i dystrybucji pomocy humanitarnej, czyli zapewnia nie tylko duszpasterską, ale także społeczną posługę dla społeczności miasta Kijowa”.

Kościół św. Mikołaja Fot. Paweł Wyszkowski OMI

Kościół św. Mikołaja rozpoczęto budować w sierpniu 1899 roku i po ukończeniu budowy został konsekrowany 19 grudnia 1909 przez biskupa pomocniczego łuckiego, żytomierskiego i kamienieckiego Antoniego Karasia. Wnętrza zaprojektował współpracujący wcześniej z Władysławem Horodeckim włoski projektant Elio Sala.

Pierwszym proboszczem został ks. Józef-Jan Żmigrodzki z Niemirowa na Podolu, który w 1930 roku został przez Rosjan skazany na 7 lat obozu pracy i zmarł w 1935 na Wyspach Sołowieckich. Kościół był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 21 marca 1938 r., gdy zamknęły go władze sowieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze.

>>> Władze Ukrainy: kijowski kościół św. Mikołaja zostanie przekazany katolikom po wprowadzeniu zmian prawnych

W 1978 r. Rada Ministrów USRR przekazała budynek na cele muzyczne, od tego czasu odbywały się tu koncerty muzyki organowej. Starania ukraińskich katolików o zwrot świątyni przez 30 lat kończyły się niepowodzeniem, choć od 1991 roku odbywają się w kościele Msze święte (w języku ukraińskim, polskim i łacińskim).

25 czerwca 2001 r. kościół odwiedził papież św. Jan Paweł II w ramach swej pielgrzymki duszpasterskiej na Ukrainę.

Od początku XXI w. świątynia stopniowo popada w ruinę z powodu działania wód gruntowych, drgań wywoływanych przez przechodzącą pod nią linię metra oraz braku koniecznych remontów. Renowacja świątyni na koszt wspólnoty katolickiej nie była możliwa, bo kościół nie należał do niej, a był tylko dzierżawiony od miasta Kijowa, który z kolei odmawiał środków na remont. We wrześniu 2020 roku rząd ukraiński ogłosił zamiar wybudowania gmachu dla Domu Muzyki Organowej do 2023 roku i następnie przekazanie kościoła św. Mikołaja parafii rzymskokatolickiej; wspólnota już rozpoczęła zbieranie środków na remont.

W nocy 3 września 2021 roku kościół został uszkodzony przez duży pożar, w gaszeniu którego brało udział 16 jednostek straży pożarnej. Zniszczeniu uległy między innymi zabytkowe organy i żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze