Bazylika Sacré-Cœur, Paryż, fot. unsplash

Kościół we Francji apeluje o pomoc finansową

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół katolicki we Francji apeluje o składanie datków w związku z brakiem środków finansowych w wielu diecezjach z powodu kryzysu związanego z Covid-19.

Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu pisze w piątek w „Le Figaro”, że 12 diecezjom zabraknie funduszy. Akcja przekazywania datków zorganizowana przez Episkopat odbędzie się w dniach 13-28 czerwca za pośrednictwem platformy internetowej donnons.catholique.fr. Biskupi ustanowili tymczasową wzajemną pomoc między diecezjami, ale ich zdaniem nie jest ona wystarczająca, stąd też czerwcowa zbiórka pieniędzy.

Panorama Paryża, fot. unsplash

„Pod koniec czerwca w 12 z około 100 istniejących we Francji diecezji zabraknie środków finansowych” – ostrzega zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne Ambroise Laurent na łamach dziennika „Le Figaro”. Kwarantanna spowodowała spadek datków na rzecz Kościoła w wysokości 40-50 mln euro – wyjaśnia. Parafie zachęcają wiernych do przekazywania pieniędzy. „Wezwanie to nie jest zatem funkcjonalne ani charytatywne, ale jest rytuałem, jest aktem liturgicznym, uczestnictwa w życiu duchowym” – tłumaczy na łamach dziennika dyrektor ds. komunikacji Episkopatu Vincent Neymon. Aby utrzymać swoje duchowne i świeckie struktury oraz misje Kościół potrzebuje około 550 mln euro rocznie – szacuje Laurent.

Kościół katolicki we Francji finansuje się przede wszystkim z dobrowolnych datków od wiernych, którzy zapewniają 95% jego dochodów. Jedynie w Alzacji i Lotaryngii, z przyczyn historycznych, uznane związki religijne otrzymują subwencje państwowe. W pozostałych regionach kraju Kościół utrzymuje się z datków na niedzielną tacę oraz z opłat za ceremonie – pogrzeby, chrzty czy śluby.

Zobacz także
Wasze komentarze