fot. EPA/FEHIM DEMIR

Zakony objęte kwarantanną

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Łącznie od początku epidemii w Polsce wykryto 25 410 przypadków COVID-19, zmarło 1137 chorych. Zakażone są też osoby duchowne. Bywa i tak, że osoby duchowne muszą przejść kwarantannę, bo np. miały kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. W cały kraju jest 6 domów zakonnych, które są objęte kwarantanną.

Kolejne zachorowania na Covid-19 zdiagnozowano wśród redemptorystów, którzy zarazili się podczas święceń kapłańskich w Tuchowie. Wirusa stwierdzono u 11 zakonników, w tym 6 w Tuchowie .Sytuacja jest poważna, ponieważ w ubiegłą sobotę w Tuchowie odbyły się uroczystości święceń kapłańskich i bierzmowania. Zakażenia mogą też wystąpić w domu pomocy społecznej, gdzie ojcowie odprawiają mszy. Po uroczystości w Tuchowie po kraju rozjechali się też inni ojcowie. Objawy choroby pojawiły się u kolejnych 8 duchownych. Kwarantannie zostało poddanych 136 redemptorystów z 10 domów zakonnych w Braniewie, Bardzie, Glogowie, Kościelisku, Krakowie, Tuchowie, dwóch w Warszawie i we Wrocławiu. Oprócz tego zamknięto kościoły parafialne w Męcinie, Kaninie, Królowce i Kościelisku, gdzie inni duchowni mieli kontakt z redemptorystami.

fot. EPA/GEORGI LICOVSKI


Najpoważniejsza sytuacja jest w Tuchowie, gdzie władze miasta postanowiły zamknąć wszystkie placówki oświatowe. Wyłączyły bezpośrednio obsługę petentów i odwołały wszystkie imprezy i uroczystości gminne aż do końca lipca. W sobotę do Tuchowa ma przyjechać specjalny wymazobus, który będzie wykonywał testy u osób, które mogły mieć kontakt z chorymi na Covid-19. Dopiero wtedy będzie znana faktyczna skala zachorowań związana z klasztorem i seminarium w Tuchowie.

Przeczytaj też >>> Panowie zastąpili panie. Dominikanie weszli do DPS-u w Bochni. Dominikanki mogą wreszcie odpocząć

Pierwsze wykryte zakażenie odnotowano trzy dni po święceniach. Natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. „Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom” – informuje o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

fot. EPA/SIMON DAWSON

Sanepid w Tarnowie prosi o kontakt osoby, które od 28 maja do 2 czerwca, przyjmowały Komunię Świętą w kościele, korzystały z kancelarii parafialnej, uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych, lub też korzystały z poradni rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie. Z kolei w Kościelisku ksiądz, który został zakażony, pomagał w miejscowej parafii. Pięcioro osób poddano kwarantannie i zamknięto kościół. Sanepid prosi o kontakt wszystkie osoby, które w dniach od 30 maja do 4 czerwca przyjmowały komunię, lub uczestniczyły w spowiedzi podczas mszy w kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku.

Zobacz także
Wasze komentarze