Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Kryzysy i wojny szczególnie mocno dotykają dzieci

Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci oraz Wioski Dziecięce SOS biją na alarm. Według organizacji pomocowych coraz więcej dzieci i młodzieży w Niemczech i na całym świecie cierpi z powodu ubóstwa, wykluczenia i przemocy. „Jednak o potrzebach młodych ludzi często się zapomina w obliczu wielu innych kryzysów i wojen”, powiedziała przewodnicząca Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Dzieci, Sabine Andresen w Berlinie. 

„Ani coraz to nowe dane dotyczące ubóstwa dzieci, ani coraz częstsze skargi ze strony urzędów ds. młodzieży, ośrodków opieki dziennej i szkół na rażące braki strukturalne i finansowe – nawet niedawny wstrząs spowodowany wynikami badań Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA nie wywołały więcej niż zakłopotane wzruszenie ramion”, skrytykowała Andresen i dodała: „Rodziny są wyczerpane, również dlatego, że zapewnienie ośrodków opieki dziennej, szkół i medycyny pediatrycznej opiera się na coraz bardziej chwiejnych fundamentach”.  

Badania empiryczne wielokrotnie wykazały, że prawa dzieci i młodzieży są na papierze, zwróciła uwagę Andresen: „Ale ich wdrażanie zawodzi, jeśli chodzi o całodzienną opiekę, prawo do edukacji, a przede wszystkim prawo do uczestnictwa”. 

>>> W SOS Wioskach Dziecięcych nie wymazujemy wspomnień, tylko budujemy nowe [ROZMOWA]

EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.

W całych Niemczech żyje w ubóstwie około trzech milionów dzieci, brakuje około 98 000 nauczycieli przedszkolnych i co najmniej 14 500 nauczycieli: „a w wielu miastach i regionach pracownicy opieki nad dziećmi i młodzieżą mają trudności z wypełnieniem swojego najbardziej podstawowego obowiązku – zapobiegania zagrożeniu dobra dzieci”. 

Przed zapominaniem o zagrożeniach dla dzieci i młodzieży na całym świecie ostrzegła również organizacja Wioski Dziecięce SOS. W końcu to one szczególnie ucierpiały w licznych wojnach i kryzysach, przypomniała organizacja 12 stycznia w Monachium. Na przykład pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że około 10,5 miliona dzieci straciło opiekę dorosłych. Ponad 2,4 miliarda dzieci cierpiących z powodu nierówności, marginalizacji i dyskryminacji pilnie potrzebuje ochrony socjalnej. 

Skutki wielu kryzysów są odczuwalne szczególnie dotkliwie w krajach takich jak Haiti, Somalia, Benin i Bangladesz, dodała organizacja pomocowa. Na przykład na Haiti klęski żywiołowe i przemoc gangów zwiększyły i tak już ogromne potrzeby w obliczu ogromnego ubóstwa. 

W Somalii głównymi przyczynami cierpienia były susza, konflikty i przesiedlenia, podczas gdy w Beninie sytuację zaostrzyły powodzie i poważny kryzys żywnościowy. W wyniku wielu kryzysów w Bangladeszu gwałtownie wzrosły praca zarobkowa dzieci i liczba małżeństw dzieci. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze