KUL kończy 105 lat
KUL ma 105 lat i wciąż pozostaje młodzieńczy; to uczelnia pełna energii, która oferuje społeczności akademickiej wiele dobrych inicjatyw – tak o lubelskim uniwersytecie z okazji przypadającej 8 grudnia rocznicy jego powstania mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Kompasem rozwoju uczelni i jej nowoczesnego oblicza, jak zapewnia rektor, pozostaje niezmiennie Ewangelia i nauczanie Kościoła katolickiego.
– Katolicki Uniwersytet Lubelski tworzą także wspaniali naukowcy i nauczyciele akademiccy oraz poszukujący, zdolni i pełni pomysłów studenci i doktoranci. To również rzetelni pracownicy administracji oraz wspaniałomyślni przyjaciele naszej uczelni – dodaje ks. prof. Mirosław Kalinowski.
W niedawnej refleksji adwentowej podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie rektor przedstawił KUL jako „szkołę świadomej wiary”. – Wiara zakłada rozumność i nie przeciwstawia się wynikom badań naukowych, ale je dopełnia, a właściwe połączenie rozumu i wiary jest wyznacznikiem prawdziwej mądrości – podkreślił, wskazując przy tym przykład Jacka Krawczyka – zmarłego w opinii świętości studenta teologii i psychologii na KUL.
Ponad 100 kierunków i specjalności
Miarą bogactwa oferty edukacyjnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest fakt, że w obecnym roku akademickim 2023/2024 studenci rozpoczęli naukę na ponad 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych czy medycznych. Miarą zaś nowoczesności naszej uczelni są takie propozycje jak np. kierunek lekarski, coaching i doradztwo kariery czy sztuczna inteligencja.
Już pierwsze, szacunkowe wyniki rekrutacji z września br. wskazywały, że studia na naszej uczelni rozpocznie ok. trzy tysiące nowych studentów i doktorantów, w tym ponad dwa tysiące osób na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia oraz ok. 800 osób na studiach II stopnia. Łącznie na KUL studiuje ok. dziewięć tysięcy osób, w tym kilkuset studentów z zagranicy – nie tylko z ogarniętej wojną Ukrainy, której nasz uniwersytet stara się pomóc, ale także z dalekich krajów obu Ameryk, Afryki czy nawet z Australii.
Nowe inicjatywy
KUL to również szereg nowoczesnych inicjatyw, które wychodzą poza klasyczną ofertę edukacyjną, skierowaną wyłącznie do młodzieży akademickiej. Wśród trzech najciekawszych przedsięwzięć warto wymienić Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, gdzie naukę – w ramach resocjalizacji – podejmują więźniowie, Centrum Polonijne z jego bogatą ofertą aż 18 kursów dla Polaków żyjących poza granicami kraju czy też najmłodsze dziecko KUL – Centrum Badań nad Dyplomacją, którego zadaniem jest prowadzenie krajowych i międzynarodowych badań naukowych nad problematyką współczesnej dyplomacji, co jest szczególnie ważne we współczesnym spolaryzowanym świecie.
Studia dla więźniów KUL prowadzi już od ponad 10 lat. To wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa katolickiej wszechnicy i zgodna z jej misją, by nieść pomoc nawet tym, którzy poważnie zbłądzili w swoim życiu. Studia te bowiem mają umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym oraz przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Więźniowie, którzy – jak sami mówią – nie chcą tracić czasu w zakładzie karnym, uczą się pracy asystenta osoby niesamodzielnej (studia I stopnia) lub animacji środowiska społecznego (studia II stopnia). – Nie należy się nigdy poddawać – zaznaczył prof. Michał O. Zembala z Wydziału Medycznego KUL, ceniony specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej, który podczas immatrykulacji kolejnych osadzonych wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Quo vadis Samaritana?”. Warto dodać , że w obecnym roku akademickim naukę rozpoczęło ponad 50 studentów, którzy są osadzeni w lubelskim areszcie.
O sukcesie może mówić działające od ubiegłego roku Centrum Polonijne KUL, które w ostatnim czasie uruchomiło kolejną, trzecią, edycję Studium dla Polonii i Polaków za granicą. Ponad tysiąc osób z 30 krajów zgłosiło chęć podjęcia nauki na 18 zaproponowanych przez KUL kursach; to m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego. Najwięcej, bo ponad 400 uczestników zgłosiło się z Wielkiej Brytanii, ale oferta KUL cieszy się popularnością także w Niemczech i Francji oraz w innych o wiele bardziej odległych krajach.
Centrum Badań nad Dyplomacją KUL to najnowsza inicjatywa naszej uczelni, a jego inauguracja miała miejsce w maju 2023 r. Poza badaniami nad problematyką współczesnej dyplomacji jego zadania mają koncentrować się na współpracy z zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi zajmującymi się badaniem polityki zagranicznej państwa, stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Do zadań Centrum należeć będzie również publikacja monografii, czasopism naukowych oraz innych wydawnictw źródłowych, jak również organizacja konferencji i nowoczesnych działań popularyzatorskich oraz zbudowanie oferty edukacyjnej we współpracy z partnerami zewnętrznymi, w tym Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wykład podczas inauguracji tej wyjątkowej jednostki uczelni, zatytułowany „Ile Boga jest we współczesnej dyplomacji?”, wygłosił dyrektor Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu Emil Brix, który omówił zmieniające się relacje między polityką międzynarodową, kościołami i wiarą oraz rolę dyplomacji w tym kontekście.
Więcej informacji, wraz z programem obchodów 105. rocznicy urodzin, znajduje się na głównej stronie KUL.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |